Az Európai Parlament szerdai ülésnapján elfogadta az EU reformját érintő javaslataikat. Ezek a kezdeményezések az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat eredményeit tükrözik. A Fidesz szerint ezek a felvetések nem időszerűek.
- kétkamarás rendszer és új szavazási rendek a Tanácsban a patthelyzetek elkerülésére, több döntés minősített többség és rendes jogalkotási eljárás alapján;
- a jogalkotás kezdeményezésének joga, valamint társjogalkotói jogkör a Parlamentnek a hosszú távú költségvetés kialakításában;
- a Bizottság (átnevezve „Európai Végrehajtó Testületnek”) tagságára vonatkozó szabályok teljes felülvizsgálata, ideértve a Bizottság elnökének megválasztását is (a jelölés joga a Parlamenté, a jóváhagyásé pedig az Európai Tanácsé lenne, vagyis éppen fordítva, mint jelenleg), valamint lehetőség a Bizottság elnöke számára, hogy a biztosi kollégium tagjait politikai preferenciák alapján, ugyanakkor a földrajzi és demográfiai egyensúlyt szem előtt tartva válassza ki;
- lényegesen nagyobb átláthatóság a Tanácsban azáltal, hogy jogalkotási kérdésekben közzéteszik az egyes tagállamok álláspontját; valamint
- a polgárok akaratának jobb érvényre juttatása megfelelő részvételi mechanizmusok létrehozásával és az európai politikai pártok szerepének fokozásával.
A képviselők javaslata szerint több uniós hatáskör kellene a környezetvédelmet érintő kérdésekben. Az EU hatáskörébe kellene utalni más olyan, jelenleg kizárólag tagállami szinten kezelt területeket is, mint a népegészségügy, a polgári védelem, az iparpolitika és az oktatás. A már most is megosztott uniós hatáskörök kiterjesztését javasolják továbbá az energiaügy, a külügyek, a külső biztonság és védelem, az EU külső határaira irányuló politika, valamint a határokon átnyúló infrastruktúra területén.
A Fidesz képviselői a javaslat ellen szavaztak. Közleményük szerint az Európai Parlament a tagállamok érdekeit súlyosan sértve egy centralizált európai szuperállamot kíván létrehozni.
„A tagállamok polgárai erős tagállamokat és erős Európát akarnak. Amennyiben csökkentjük a tagállamok jogosítványait, úgy Európát is gyengítjük. Ma számos kérdés foglalkoztat bennünket, ahol megoldást kell találnunk. Háború, migráció, Európa gyenge versenyképessége. Ezek megoldása jelenleg sürgetőbb, mint a szerződések módosítása” – fogalmazott a fideszes képviselőcsoport nevében Trócsányi László.
Az EU spanyol elnöksége várhatóan decemberben terjeszti az állam- és kormányfők tanácsa elé a javaslatokat.
pocak szomorú
Aha! És ezt nevezik a brüsszeli szemetek demokráciának.
x
És ez mitől nem demokrácia?Bevezették?
tele fogja röfögni a propaganda ujságokat.
sivalkodj disznó!
Jók ezek a hasznos, értelmes politikai hozzáfingások! 😛
Nocsak, a Döglött Kutyák budigödre már kiöntött? Több fos már nem fér bele, és brüsszel is befosott? 🙂 🙂 🙂
kakamatyi a megafontól most kiadta magából a teljes agyállományát (fing és fos)
De hát rólad szólt, mit nyafogsz? 😛
Nyugi van !
Már Pesten tárgyal az EU legszebb férfija. Jött alkudni.
Azért érdekes, amikor az a Fidesz sivalkodik a centralizáció miatt, amely mára szinte teljesen kiüresítette az önkormányzatiságot…