Az elektromos autók kapcsán a szkeptikus hangok gyakran veszik elő az akkumulátort: nemcsak a környezeti terhelés és a hatótáv kapcsán, de a veszélyességi faktor miatt is szeretik cincálni. Abban tényleg van igazság, hogy ha valami miatt kigyullad, akkor irtó nehéz eloltani.
A holland tűzoltók ilyen helyzetben például speciális hevederekkel beleengedik a járművet egy kád vegyszeres vízbe és hagyják ott lehűlni. Hiszen sokszor pont az a baj, hogy az oltóanyag nem jut be az akkumulátorba, ahol akár 800-1000 fokos is lehet a hőmérséklet a tűz során.
Tehát mielőtt kötelezővé tennék mindenkinek, már ha meg lehetne fizetni az árát, ki kell találni, hogyan lehet gyorsan eloltani a tüzet, ha kigyulladnak. Még ez felfedezéésre vár, vagyis nem biztonságos.
Nincs cím!
A problémát az okozza, hogy a belső cellatűz során a magas hőmérséklettől éghető bomlástermékek, gázok gőzök keletkeznek, a cella felreped, a kiáramló anyagok égnek. Hagyományos módszerekkel, oltóanyagokkal közvetlenül nem hozzáférhető a tűzfészek, a hűtés is szinte lehetetlen, mert a felhasznált hűtésre szánt anyagot nem lehet a megfelelő helyre juttatni.
Az amerikai gyakorlat erre :
a járművet megemelik és egy vízzel teli , felül nyitott konténerbe dobják és minimum 72 órán át tárolják víz alatt.
A Červinka ( Czech Republic ; https://www.cervinka-shop.cz ) már fejlesztett Li-ion-akkumulátorok oltására alkalmas anyagot LITH EX néven ( 0,5 , 2 , 6 , 9 , 25 , 50 literes A ) kapható.
A másik szintén Li akkuk oltására alkalmas Červinka készülék :
UNIEX F6 WLi 6 literes A-B-D-F
UNIEX F9 WLi 9 literes A-B-D-F