Skip to content

A Lapkiadók Egyesülete felszólalt a “szuverenitásvédelmi” törvénnyel szemben, a Mediaworks elhatárolódott

A Lapkiadók Egyesülete felszólalt a “szuverenitásvédelmi” törvénnyel szemben, a Mediaworks elhatárolódott

A kormányközeli kiadó azzal fenyegetőzik, hogy kilép a szakmai szervezetből.

Mind a jogállamiság, mind a sajtószabadság tekintetében alaptörvényellenes a szuverenitásvédelmi törvény és bár szövege szerint nem a médiacégek működését szabályozza, alkalmas lehet arra, hogy veszélyeztesse, korlátozza a sajtószabadságot – áll a Magyar Lapkiadók Egyesületének (MLE) szerdán kiadott állásfoglalásában.

Mint írják, a törvény szövegéből hiányoznak azok a konkrétumok, amelyek meghatároznák, pontosan milyen szervezeteknél és milyen indokkal vizsgálódhat majd a hamarosan felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal. „Aggodalmunk másik oka az, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal olyan kiterjedt vizsgálati hatáskörökkel rendelkezik majd, amelyek alkalmasak lehetnek a sajtószabadság sérelmére” – írja a szakmai szervezet és hozzáteszik, azzal, hogy a hivatal betekinthet és másolatot készíthet adathordozókról (vagyis akár telefonokról, számítógépekről is), megszűnhet „a már eddig is nagyon szűkre szabott” forrásvédelem.

„A törvény – az egyértelmű definíciók és szabályok hiánya miatt – kiszolgáltatottá teszi a médiát, ezzel akadályozza az állampolgároknak a demokratikus és sokoldalú tájékoztatáshoz, a tájékozódáshoz, az információhoz jutás szabadságának jogát” – írják közleményükben.

Az állásfoglalás közzététele után a kormányközeli Mediaworks Zrt. Is kiadott egy állásfoglalást, amelyben elhatárolódnak az MLE által leírtaktól – szúrta ki a Media1. Mint írják a szakmai szervezet tagjaként, „megdöbbenéssel értesültek arról, hogy Kovács Tibor, az MLE elnöke és Havas Katalin, az MLE főtitkára a Mediaworks tudta és jóváhagyása nélkül az MLE nevében egy olyan állásfoglalást és felszólítást juttatott el Novák Katalin köztársasági elnök hivatalához, amelyben a Magyar Országgyűlés nagy többsége által elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt minősítik”.

Erre hivatkozva hozzáteszik, a közlemény legfeljebb a két vezető magánvéleményét tükrözi „még akkor is, ha egyes kiadók támogatását utólag megpróbálják megszerezni”. Zárásként a Mediaworks felszólította Kovács Tibort, vonja vissza az állásfoglalást, ha ugyanis nem teszi, a kiadó visszahívja tisztségviselőit és kilép a szervezetből.

A szuverenitásvédelmi törvény javaslatáról kedden szavazott az Országgyűlés, a kormánypártok mellett a Mi Hazánk is mellette voksolt. Bár a szöveg szerint nem egyértelmű, pontosan milyen hatása lehet a médiacégekre a törvény hatályba lépésének, korábban Varga Judit a javaslat vonatkozásában emlegette az „idegen érdekeket kiszolgáló liberális médiát”. Igaz, ezzel egy napon Gulyás Gergely azt állította, a javaslatnak nincsen a sajtót érintő hatása.



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Egy hozzászólás

  1. Névtelen
    2023.12.15. 15:09

    Hű de idegesen vinnyognak a dollármédia sunyi képviselői. Beszartak, hogy kiverik az usa csöcsöt a hazug, hazaáruló, hataloméhes pofájukból? 😛

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük