Váratlan döntés született a hazai üzemanyagárakról – derült ki a Holtankojak.hu friss adatközléséből.
Az üzemanyagár-figyelő blog szerint ugyanis lakossági szempontból jól indul az év az üzemanyagárakat tekintve és
péntektől a gázolaj nagykereskedelmi ára bruttó 10 forinttal csökken.
Mennyibe kerülhet az üzemanyag péntektől?
Mindenesetre jelenleg az 95-ös benzin literjének átlagára 562 forint, a dízelé pedig 599 forint. Ha ezt vesszük alapul, akkor a benzinár stagnálása mellett
- a gázolaj átlagára 589 forintra süllyedhet.
Erre papíron minden esély megvan, ugyanis Orosz András, a Mol magyarországi kiskereskedelmi igazgatója arról beszélt a napokban, hogy amennyiben a makrogazdasági körülmények árváltozást hoznak a nagykereskedelemben, azt a kiskereskedelmi piac is követni fogja.
Miért csökken az üzemanyag ára?
Hogy ez valóban így történik-e, pénteken kiderül, azonban a tízforintos dízelár-csökkentés kellemes meglepetés. Előzetesen inkább arra lehetett számítani, hogy ha nem is markáns, de néhány forintos drágulás jöhet. Ennek okairól részletesen ebben a cikkben írtunk, de a lényeg, hogy sem a Brent hordónkénti árának, sem a forint-dollár árfolyamának változása nem abba az irányba mutatott (nem beszélve a közel-keleti helyzetről), hogy áresésnek kell következnie. Ugyanakkor úgy tűnik, a nyersolaj iránti keresletvisszaesés a világpiacon felülírja ezeket a negatív tényezőket, ennek pedig a járműtulajdonosok nyilvánvalóan örülhetnek.
Ha így folytatódik, nem fáj a jövedékiadó-emelés
Már csak azért is, mert így már nem is fáj annyira a januártól bekövetkezett, első körben 20 forintos literenkénti áremelés a jövedéki adó változása miatt. Ha a kutakon is látszik majd a most bejelentett tízforintos csökkentés, akkor a dízeleseknek összességében csak tízforintos áremelést kell lenyelniük, ami egy átlagos, 50 literes tankolásnál mindössze 500 forintot jelent.
Igaz, január közepén újabb, ezúttal 21 forintos drágítás következik, ez a jövedékiadó-emelés második köre. Azonban addig még kétszer, jövő hét hétfőn és szerdán változik a nagykereskedelmi ár, így a rendkívül optimista forgatókönyv szerint még az is elképzelhető, hogy a makrogazdasági folyamatok következtében kitart az árcsökkentés, így a január közepi áremelés már nem lesz húsbavágó a fogyasztóknak.