2005 és 2006 között az Operaház főigazgatója volt. Botrány volt az Operában, meg persze politika, azóta nem kívánatos személy, de ezt már megszokta – mondja. Egy fél éve nem szállt fel a Berlinből hazafele tartó buszra, most egy dél-francia faluban él, 600 éves falak között, fest és nyelvet tanul. Boroztunk, sétáltunk és beszélgettünk. Videó.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
magas kultúra IMF hitelből ????
„Szinetár Miklós 2005 május utolsó napjával mondott le második operadirektori mandátumáról. A fenntartó minisztériumot látszólag váratlanul érte a távozás, noha a főigazgató korábban már meglebegtette ennek lehetőségét. Június 1-től Závecz Ferenc ügyvezető igazgató látta el átmenetileg a főigazgatói teendőket. Bozóki András, az újdonsült miniszter pedig rohamtempóban íratta ki a főigazgatói pályázatot, melyre rekordszámú, 14 jelentkező adta be disszertációját: Bán Teodóra, a Szabad Tér Színház Kht. ügyvezető igazgatója, Bakati Miklós pénzügyi szakember, Bátor Tamás, a Miskolci Operafesztivál Kht. igazgatója, Dénes István karmester, Gulyás Dénes operaénekes, Hegyi Árpád Jutocsa, a Miskolci Nemzeti Színház volt igazgató-főrendezője, Kerényi Mihály és Kürthy András rendezők, Pál Tamás karmester, valamint Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont Kht. igazgatója. Rajtuk kívül pályázott még további négy, neve elhallgatását kérő (később sem nyilvánosságra kerülő) jelölt is.
Elgondolkodtató, hogy a sebtiben lezavart pályázatra ilyen nagyszámú jelentkező akadt, ráadásul egy olyan kényes szituációban, amiben az Operaház volt 2005-ben. ………
„Diplomája után rendezőként végigjárja az országot. Miskolcon kezd, majd Zalaegerszeg, Kecskemét, Debrecen, Veszprém, Békéscsaba, Pesten a József Attila Színház a legfőbb terepei. Rendez külföldön és operát is, e minőségében megfordul a Berlini Kamaraoperában, a Finn Nemzeti Operában és Chicagóban egy egyetemi színházban. 1992-ben megpályázza és el is nyeri a Miskolci Nemzeti Színház főigazgatói székét, s kereken 10 évig igazgat az ország második legnagyobb városában. (Utóbb büszkén emlegeti, hogy mindössze egyoldalas pályázattal nyert, ez sokat elmond a pályázóról, de a döntéshozókról is.)
Hegyi Miskolccal kapcsolatban a sikereiről szeret beszélni, az általa alapított Bartók + operafesztiválról, az akkor újjáélesztett operatagozatról (s hogy milyen nagy sorozatokat produkáltak a Traviata, Tosca, Bánk bán, Varázsfuvola, Bohémélet, Rigoletto, Szerelmi bájital c. operákkal), valamint a szakmai elismerést jelentő magyar színházak találkozójáról. (Valójában az operatársulat már elődje, Galgóczy Judit idején indult újra.)
De a korabeli helyi sajtóban és az egykori munkatársak visszaemlékezéseiben megtaláljuk a nyomát annak is, hogy rengeteg konfliktussal járt ez az együttélés, s hogy a munkavállalók (köztük vezető művészek) tömegei mondtak fel Hegyi időszakában. Igazgatósága alatt számos alkalommal sértették meg a munkavállalók érdekeit, akik utána munkaügyi perek sokaságát indították (és nyerték meg) többek között a ki nem fizetett túlórákért, az elvett pihenőnapokért. Rengeteg panasz volt Hegyi konfliktuskereső vezetői stílusára is. Sokat elárul, hogy a 2002-es igazgatóválasztást megelőző társulati szavazáson Hegyi Árpád Jutocsa 184 szavazatból mindössze 17-et kapott meg.
A mi szempontunkból több, mint érdekes a Világgazdaság 2002 júniusi cikke, melyben Hegyi arra a kérdésre, hogy pályázna-e a Nemzeti Színház frissen meghirdetett igazgatói posztjára „…nemmel válaszolt. Mint mondta: őt az opera, a zenés színház érdekli, amiből szerencsére sok van szerte a világon, a tengerentúlon is, ahová rendszeresen hívják rendezni.”
A miniszter félrelép és -néz
Ha Bozóki miniszter döntését elemezzük, annak legfontosabb láncszemét Müller Péter Sziáminál kell keressük, aki már Miskolcon is az egyik legfontosabb vezetőtársa volt Hegyinek, s a számára létrehozott kreatív igazgatói posztban most is vele tartott. (Hogy előre szaladjak a történetben: s tartott ki egyedüliként mindvégig.)
Maga a pályázat jól hangzó frázisokból állt, de nagyon kevés konkrét elemet tartalmazott. Az általánosság szintjén ugyanis bármelyik pályázó nyugodt lélekkel leírhatta például a következőket: „Pályázatunk célja, hogy kijelöljük azt az utat, amely az adott feltételek között elvezet egy modern Állami Operaházhoz. Két irányból közelítünk a modernizálás felé: a művészeti szakmai terület és a működési terület felől.”
„Hegyi utólag azért elárulta Váradi Júliának, hogy végig abban bízott, hogy „azokat a belső tartozásokat pedig, melyeket az Opera felhalmozott és nem tud kigazdálkodni, az állam, látva, hogy nem folyik el a pénz az Operából, előbb-utóbb törlesztette volna.”
A vallomás egyben burkolt beismerése, hogy a főigazgató mindvégig vabank játszott ebben a szomorúan fájdalmas történetben. Ez pedig igazolja Szinetár Miklós mondatait, aki ugyanezen interjúsorozat keretén belül így jellemezte a helyzetet: „Aki felvállalja, hogy ebből a költségvetésből egy ilyen Operaházat működtet, az vagy csaló, vagy dilettáns, vagy érzéketlen karrierista.” (MOZGÓ VILÁG 2006/2)”
„vabank”
ezt csinálják a kórházak is