Egy átlagember számára harmincegy milliárd forint elköltése valószínűleg komoly kihívást jelentene: miután megvásároljuk az álomotthonunkat, vettünk egy márkás sportautót és elmentünk egy all inclusive világkörüli útra, még mindig jelentős összeg maradna a számlánkon. Egy város számára azonban 31 milliárd forint célzott elköltése komoly tervezést, stratégiát igényel. A Miskolc Televízió Kilátó című műsorának pénteki adásában Veres Pál polgármester arról beszélt, milyen beruházások várnak Miskolcra az elkövetkezendő időszakban.
– A forrást az Európai Unió biztosítja a TOP Plusz keretein belül. Az előző támogatási ciklus alapvetően 2014-2021 közé volt kiírva, majd a 2021-től 2027-ig tartó időszaknak kellett volna megkezdődnie. A koronavírus miatt sajnos módosítani kellett a terveket: a beruházásokat 2023. december 31-es véghatáridővel zártuk le. Az előző ciklusban szűk 36 milliárd forintot költhetett fejlesztésekre a város a Területfejlesztési Operatív Program (TOP) keretein belül. Most ez az összeg kicsit több mint 31 milliárd forint: ezt szintén csak meghatározott tartalmakra lehet fordítani – mondta Veres Pál hozzátéve, a fejlesztések évtizedekig meghatározhatják a város arculatát.
Nehéz kezdés
– Az előző fejlesztési ciklus nem úgy indult Miskolcon, ahogy kellett volna. Amikor átvettük a város irányításával járó feladatokat, meglepve tapasztaltuk, hogy 2019-ig csupán a beruházásokra szánt összeg 17 százalékát hívta le az előző vezetés. Tehát az akkori véghatáridő mellett nagyjából másfél év alatt kellett volna fejlesztésekre elköltenünk a maradék mintegy 29 milliárdos keretet. Ez lehetetlennek tűnt, hiszen a nyílt közbeszerzés, a tervezési folyamatok és az engedélyeztetés sok időt vesznek igénybe. Összefoglalva: nagyon sok jó projekttervet készített az előző városvezetés, ezek megvalósítása viszont – hat év alatt – csak kis részben történt meg.
A polgármester szerint a 2019 utáni helyzetet nem csak a koronajárvány jelentette. Az infláció és az energiaválság miatt bizonyos projektek költségei a tervezéshez képest háromszorosára emelkedtek, mire a megvalósításra került volna a sor.
Gyors város: négy év alatt van százon
– Komoly előkészítő munka után meg kellett határoznunk, mely projekteket tudjuk jó eséllyel befejezni, hol kell átcsoportosítani a költségvetést. Azt is tapasztaltuk, hogy ha nem kérdezzük meg az embereket egy-egy projekt kapcsán, legyen az bármennyire jó ötlet, lehetnek emiatt problémák. El kellett tehát végeznünk azokat a társadalmasítási folyamatokat is, amelyek során tájékoztattuk a miskolciakat a különböző fejlesztések részleteiről, valamint el tudták mondani, mik azok a megoldható finomítások, amelyek fontosak számukra.
Ez is lassította a folyamatot, de azt valljuk, a miskolciak nélkül nem lehet Miskolcot fejleszteni. Ezért a mostani ciklus tervezési folyamatánál kifejezetten ügyelünk arra, hogy kellő figyelemmel hallgassuk meg az érintett területek lakóinak a véleményét – mondta a város első embere. Veres Pál kijelentette, végül a rendelkezésre álló forrásokat közel 100 százalékban sikerült lehívni.
Új célok a láthatáron
Ezzel párhuzamosan folyt a mostani ciklus beruházásainak megtervezése, amihez bizonyos alapelveket is meghatározott a városvezetés.
– Úgy véljük, nem nagy volumenű látszatberuházásokra van szükség. Olyan elemek kaptak helyet a 2021-2027 közötti ciklus terveiben, mint a városközpontok fejlesztése vagy a Szinva Zöld Folyosó program, mely a Miskolcon keresztülfolyó patak mentét életteli, emberközeli megoldásokkal színesíti majd az önkormányzat és az érintett lakosság közös gondolatai nyomán. Különböző útfelújításokat tervezünk: megújul a Repülőtéri út, az Erenyő utca, illetve a Szentpéteri kapu sok útja.
Szeretnénk folytatni a belváros forgalmi tehermentesítését, ami elkezdődött a Thököly-híd kiszélesítésével és a Dayka-átkötéssel. Utóbbi például akkor válna teljessé, ha a Vologda utcát is kétszer kétsávossá tudnánk alakítani. Ezen is dolgozunk. Emellett az ipari parkokra is jut majd forrás a beruházási ciklus során – vetíti előre Veres Pál, aki szerint olyan fejlesztésekre van szükség, amelyek hatását a miskolciak a mindennapjaikban érzékelik.
Épp elég kárt csináltál már te buta vén marha! Ne nyúlj semmihez!
spárral mi van?
Ki késziti elo? Palyazati Foosztaly???:):):)
Ez a Zember még mindig azt hiszi, hogy itt is elég gimis ballagási szólamokkal operálni ?
A vén hülye alatt teljesen szétesett az MVK:
A 2023-as év áttekintése.
A 2023-as év MVK-járművekkel kapcsolatos történései valójában még az előző év utolsó heteiben elindultak. Megjelent ugyanis a telepen 5 db BKK-kék színű MAN Lion’s City típusú csuklós autóbusz, PXZ-876 – 880 rendszámtartománnyal. A bérelt buszok alapjaikban hasonlóak a CNG üzemű, MVK-s MAN-okhoz, azonban dízel üzeműek, utasterük pedig magasabban felszerelt. A 2008-as évjáratú, 2018-ban Norvégiából importált buszok a 064-068 közötti azonosítószámokat kapták rendszám szerinti sorrendben. Másik cégtől is érkeztek bérelt járművek. A veszprémi V-Busz Kft-től 8 db szóló autóbusz érkezett szintén 2022 utolsó napjaiban, ebből egy Neoplan N4416 REM-847 rendszámmal, valamint 6 db MAN NL313, illetve Lion’s City típusú jármű. Utóbbiak rendszáma REM-849, 851, 852, 855, illetve RIW-856, 858, és 860. Mivel ezen, 2004-2008 közötti évjáratú járműveket évekkel korábban a V-Busz is különböző országokból, és vállalatoktól importálta, ezért az autóbuszok között jelentős eltérések vannak, például az ajtók, kapaszkodók, vagy a belső tér elrendezése tekintetében, valamint a Miskolcon ritkaságnak számító nyitott vezetőfülkével rendelkeznek. A Veszprémből érkező buszok a 069-076 közötti MVK-azonosítókat kapták, valamint fehérre fóliázták őket, ugyanis érkezésük a V-Busz által használt lila flottaszínben történt.
A bérelt buszokra azért volt szükség, mivel 2022-ben, illetve az azt megelőző években rengeteg Neoplan, MAN SG, valamint csuklós CNG MAN esett ki meghibásodás miatt a forgalomból, és az aktuális menetrend fenntartásához a saját járművek száma már nem elegendő. Mivel a régi járművek közül sokat már nem éri meg gazdaságilag megjavítani, ezért az MVK a bérléshez folyamodott.
A bérelt autóbuszok üzembe állítása meglehetősen lassan zajlott, a Homm Kft-től érkező csuklós MAN-ok februárban, míg az egykor Veszprémben közlekedő szóló járművek egy része csak márciusban, néhány példány pedig csak fél év elteltével került kiadásra menetrendszerinti járatba. Mint utóbb kiderült, a személyszállítási engedélyek esetleges hiánya miatt késett a járművek forgalomba állítása, valamint a veszprémi járműveket előbb fel kellett készíteni műszakira.
Ahhoz, hogy a bérelt autóbuszok a telephelyen elférjenek, több, régóta leselejtezett autóbusztól megszabadult az MVK januárban, melyek elbontásra kerültek. A 313-as és 315-ös MAN NL223, a 416-os és 420-as MAN SL223, a 785-ös, 786-os, 799-es, 819-es, és 826-os MAN SG263, valamint a 045-ös Neoplan a továbbiakban alkatrészbányaként sem létezik, maradványaik pár héttel később egy MÉH-telepen bukkantak fel.
Szerencsére nemcsak bérelt, hanem pályázaton vásárolt járművekkel is bővült az MVK állománya, február végén érkezett a vállalathoz 6 db CNG üzemű Iveco Feniksbus FBI típusú, kétajtós midi autóbusz. Ezen midi járművek meglehetősen szokatlanul néznek ki a miskolci járműflottában, érdekes jellemzőjük a jármű elejében lévő motor, valamint azon tulajdonságuk, hogy csak az egyik ajtónál alacsonypadlósak. A buszok első példányai menetrendszerinti járatba március 7-én voltak kiadva. A járművek beszerzésének sikere azonban felemás, közel egy év elteltével kevés olyan nap volt, amikor mind a 6 példány ki volt adva a menetrendszerinti járatokra, sőt, a nyáron sok esetben egyáltalán nem közlekedtek. Egyes teóriák szerint a Feniksbusokkal sok megbízhatósági probléma van, de az is elképzelhető, hogy nélkülözve vannak, mivel kialakításuknál, belső elrendezésüknél és férőhely kapacitásuknál fogva kevés vonalon alkalmazható megfelelően a városban a teljes állomány. A buszok egyébként leggyakrabban a 9, 11, 28, 68 járatokon fordulnak elő, rendszámuk AA GG-572 – 577, azonosítószámuk 2301-2306.
A midibuszok forgalomba állásával véglegesen kivonásra került az egyébként már leállított 316-os MAN NL223, valamint a 415-ös, 419-es, 422-es, 425-ös, és 426-os MAN SL223, melyeket alkatrészbányaként használnak tovább.
Április 24-én délben a Széchenyi-Szentpáli u. kereszteződésében egy megkülönböztető jelzést használó rendőrautó belerohant a kereszteződésen éppen áthaladó 612-es Skoda villamosba, amitől az kisiklott és a járdán állt meg. Személyi sérülés nem történt. A villamos a baleset óta nem közlekedik a biztosítóval kapcsolatos eljárások miatt. Az elmúlt években ebben a csomópontban ez már a harmadik ugyanolyan jellegű baleset volt, mely villamos kisiklását eredményezte, 2016-ban a 616-os, 2020-ban a 609-es szerelvény járt pórul.
Június 24-én szokásosan megrendezésre került a Múzeumok éjszakája az MVK telephelyén. A szokásos programokon felül kiemelendő, hogy a 707-es Ikarus 280 felújítása elkezdődött. A telephelylátogatáson szétszerelt állapotban lehetett megtekinteni a műhely mellett. Bár feltehetőleg még sok munka van hátra, a helyreállítás folyamatának ténye biztató és pozitívum, noha a végleges állapot elérésének idejét még nem tudni. Szintén ebben az időben került az MVK-hoz a BPO-881 rendszámú, 08-81 azonosítószámú, egykor a BKV-nál szolgáló Ikarus 280-as, melyet elvileg ajándékba kapott a cég, az autóbuszközlekedés elindulásának 75. évfordulója alkalmából. Július 10-én pedig villamosközlekedés évfordulójának okán közlekedett a 4 nosztalgiavillamos.
Novemberben a bérelt állomány tovább gyarapodott az MVK-nél, ugyanis érkezett Veszprémből a V-Busztól további 3, Neoplan N4522 típusú csuklós autóbusz. A 2003-as évjáratú, RIW-871, 872, 873 rendszámú járművek meglehetősen hasonlítanak az MVK-nál szolgáló egyikori 35 db-os flottára, azonban néhány eltérés észrevehető, például a kifelé nyíló hátsó ajtók, a fehér klímaburkolat, valamint a belső tér elrendezése. A svájci eredetű, V-busztól pedig lila színben érkező buszok fóliázva lettek, azonban meglepő módon nem fehérre, hanem a korábbi MVK-arculatnak megfelelő színekre. A 3 db csuklós 077, 078, 079 azonosítószámmal közlekedik.
A bérelt buszok mellett visszatérő járművekről azonban sajnos csak ritkán lehetett szó az elmúlt esztendőben, mivel mint az ismeretes, az MVK pont a régóta álló saját járművei helyett folyamodik bérléshez. Ami hosszabb, több, mint fél évnyi leállás után került vissza a forgalomba, az az év elején a 033-as Neoplan, és 814-es MAN SG volt, míg a nyáron a 790-es és 803-as MAN SG-k tértek vissza több hónapnyi műszaki felkészítés után. Ellenkezőleg az év során több másik autóbusz is kiesett a forgalomból, hosszabb időre, vagy akár véglegesen. Sajnos a 2016-ban forgalomba állt CNG MAN-okkal is egyre több a probléma. A csuklósok közül a már 2022-ben leálló 1644, 1659, 1661, és 1672 mellett 2023-ban tartósan üzemképtelenné vált még az 1643, 1647, 1658, 1668 példányok is. A szólók jobb konstrukciónak bizonyulnak, abból egyelőre „csak” az 1606 és 1630 áll hosszabb ideje. Mindezeken felül több Neoplantól is el kellett búcsúzni, az elmúlt évben a már korábban leállt számtalan másik darab mellé a 016, 019, 025, 036, 041, 043 számúak csatlakoztak. Ebből annyi ismert, hogy a 019 már semmiképp nem tér vissza a forgalomba, a többi sorsa egyelőre bizonytalan, bár néhány jel arra mutat, hogy azokkal sem igazán terveznek már, a 043-at például ideiglenesen kivonatták a forgalomból. Mindez azt is jelenti, hogy már csak 14 db működőképes, kiadható Neoplan maradt. MAN SG263-asok közül a 798, 809, 812 és 822 nem közlekedik hosszabb-rövidebb ideje. MAN SL223-ból 2023-ban már csak a 412 és 427 közlekedett, ebből utóbbi szintén nem közlekedik, így jó esély van arra, hogy a 412 legyen az utolsó példány. A MAN NL223-asok utolsó példánya, a 318 tavasszal szintén kiesett a forgalomból. A bérelt járművekkel sem minden tökéletes, jelenleg például az egyik Homm-os MAN vár javításra Tiszaújvárosban.
2023-ban ismét közlekedett az Adventi Villamos. A 202-es Tatra nagy változáson esett át, a 4 éven keresztül tartó barna, „Mézeskalács” kiadás után ezúttal megújult, lila-fehér színátmenetes „Meseerdő” tematikájú díszeket kapott. Az utastér is át lett alakítva, a műfenyőágakkal díszített berendezés mellett a lillafüredi vízesés makettje az egyik fő látnivaló.
Mindig lényeges kérdés, hogy az elkövetkezendő évben mi várható. Ami aggasztó, az a rengeteg kieső régi jármű, amit a bérelt buszokkal kompenzálnak, de a jelenlegi, tanítási időszaki menetrendet így sem sikerül gyakran elégséges mennyiségű járművel kiadni. Pedzegetik ugyan további járművek bérlését is, de vajon a saját állomány, főleg a maradék dízel üzemű járművek meddig bírhatják még a strapát.