Az Európai Bizottság felmérést végzett az európai városok életminőségéről, beleértve azt is, mennyire érzik magukat biztonságban a lakosok éjszaka egyedül. Általánosságban a kisebb településeken nagyobb a biztonságérzet, mint a többmilliós lakosságú városokban, azonban bőven akad eltérés utóbbiak között is.
Míg a lakosok 82 százaléka biztonságban érzi magát olyan városokban, mint Koppenhága, Oviedo és Ljubljana, addig Rómában csupán a lakosok 38 százaléka sétál nyugodtan egyedül éjszaka. Mindemellett alacsony a biztonságérzet Szófiában, Athénban, Ostravában, Isztambulban, Liège-ben, Nápolyban, Marseille-ben, Athénban, valamint Miskolcon, ahol az elért arány csupán 48 százalék.Budapesten a lakosok 60 százaléka érzi magát összességében biztonságban egyedül éjszaka, míg 2019-ben ez az arány még 67 százalék volt.
Biztonságérzet az európai városokban 2023-ban százalékosan |
Fotó: DG Regio, 2023 |
Az adatokból az is kiderült, hogy a nők biztonságérzete (67 százalék) általában kisebb, mint a férfiaké (72 százalék), valamint hasonlóképp az idősebb lakosoké és a munkanélkülieké is alacsonyabb, mint a fiatalabb generációké és a teljes munkaidőben foglalkoztatottaké – írja a SchengenVisaInfo.
Fotó: Helyi politikusok
Kösz, Pató Pali
Igen, ő irányítja a rendőrség munkáját.. rendőrségi törvény és sziklaszilárdságú alaptv.vonatkozó szakaszai
úgy látszik, nem megy az értő olvasás, hogy irónia van a sorok között..
Ilyen amikor komcsi párttitkárok, meg ifjúkomcsik vezetik az országot. Csak a fidesz!
„Amilyen »hangosan« bevezette anno, olyan csendben kivette már néhány évvel ezelőtt a BKV a jegyekből és bérletekből az utasbiztosítást. Azóta lényegesen bonyolultabb és időigényesebb is behajtani egy esetleges baleseti kártérítést a cégtől” – állítja a szervezet elnöke, Naszályi Gábor.
Az elnök szerint az utasbiztosítás megszűnése nemcsak az utasokat érinti, hanem a járművezetőket is, hiszen a cég még akkor is megpróbálja rájuk hárítani a megsérült utasok kártérítését, ha nem ők hibáztak.
A társaság a szolgáltatás megszűnése után is felel az utasok testi épségéért, ha valaki megsérül és jogosan kér kártérítést, azt ki kell fizetnie. „Már, ha a bíróság megítéli azt. Mivel a cég igyekszik kitérni a fizetés elől, lehetőleg minden kártérítési vitát bírósági útra terel, miközben a felelősségbiztosítása terhére akár egyszerűen is rendezhetné az egyértelműnek tűnő ügyeket. A BKV általános álláspontja szerint azonban az utas a hibás még azért is, ha egy hirtelen nagy fékezéskor balesetet szenved a mozgó járművön, mert nem kapaszkodott elég erősen” – teszi hozzá az elnök.
Kösz, 10 év fidesz Miskolcon, 14 éve Mo-n!
Pedig csészényi mariann mennyi kamerát felrakott… Sok értelme volt…
Mi nem szar ebben a városban Patóék öt éves ámokfutása után?
Persze, ő vezeti a rendőrséget is ugye?
Szóval mi nem szar ebben a városban Patóék öt éves ámokfutása után? Egyébként a bűnözés társadalmi folyamatok leépeződése, a helyi társadalmi folyamatok pedig igencsak függenek az önkormányzat működésétől. A rendőrség tüneteket kezeli. Az okok társadalmiak.
a fidesz alatt mindennek vége, láthatná már az ország, addig is szarban voltunk, most meg már nem is érdekel senkit hogy van-e rendőr vagy csinál-e valamit a rendőr
Két hét alatt rendet teszünk! Ki is mindta ezt?
Nem szarabb a közbiztonság, mint a polgármester