V. Németh Zsolt felidézte: tavaly 844 önkormányzat döntött úgy, hogy átadják az ellátási felelősséget, illetve az ehhez kapcsolódó víziközmű-vagyont, és csatlakoznak az állami szolgáltatók köréhez.
Mint ismert tavaly decemberétől az államhoz került a jelentős veszteséggel működő MIVÍZ Kft. is.
V. Németh Zsolt kiemelte, hogy a korábbi szervezeti integrációk során a műszaki integráció nem történt meg, most lehetőség van erre.
A hálózati vízveszteség csökkentése érdekében rekonstrukciós programot indítanak, a rekonstrukciós feladatok megvalósítását előkészítő tervezéshez támogatást biztosítanak az érintett víziközmű-szolgáltatóknak – ismertette. Példaként említette, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében két szolgáltató is van, ahol 50 százalék körüli a hálózati vízveszteség, tehát a kitermelt víznek a fele nem jut el a fogyasztókig.
A rendszerek összekötése lehetőséget teremt az energiatakarékosságra is, a víz árában ugyanis csaknem 40 százalék az elektromos energia ára. Ha a vízveszteséget csökkentik, akkor az erre eső energiát is meg lehet spórolni – mutatott rá.
V. Németh Zsolt elmondta, hogy a Nemzeti Vízművek Zrt. a vis major helyzetek kezelése érdekében létrehozza az állami tulajdonban lévő víziközművek közös raktárbázisát.
Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy nem szeretnék megszüntetni a kapcsolatot az önkormányzatokkal azután sem, hogy átadták az ellátást, ezért a Nemzeti Vízműveken belül minden szolgáltatónál önkormányzati konzultációs tanácsot hoznak létre.
Idén meghaladja a 100 milliárd forintot az a forrás, amelyet kifejezetten a régi hálózatok megújítására szeretnének fordítani – jelezte az államtitkár.
Persze ez a vége amikor évtizedeken keresztül a víz helyett a pénzt szivattyúzták ki a Vizművekből. Így került a 2019-ben még nyereséges vállalat a csőd szélére és így vesztett a város a vagyonából kb. 23,0 mrd ft-ot. És? erről azóta is mélyen hallgat mindenki.
Elrezsicsökkentettétek a karbantartás árát Bandi.Mi a gond?
Egy dolgot nem értek. A Kádár-rendszerben megtapasztaltuk, hogy mennyire szar a szolgáltatás, ha az egész országban monopolhelyzetben csak egyetlen cég működik (pl. Áfor, Közért, Matáv, de nyugodtan idesorolható a MÁV és a Magyar Posta is). Most miért gondoljuk, hogy ugyanaz az Orbán-rendszerben hatékonyabban fog működni?