A nyugodt alvás titkai

A nyugodt alvás titkai: ezeket a tanácsokat fogadja meg!

Teljes sötétség

Jelentősége lehet annak, hogy éjszaka sötétben aludjunk. A melatonin – amelyet a sötétség hormonjának is neveznek – csak sötétben termelődik a szervezeben. Ez a hormon a nappal és az éjszaka váltakozásához való alkalmazkodásunkat segíti elő. Fiziológiai hatásai révén nemcsak az egészséges alvás fontos tényezője, hanem antioxidáns, immunstimuláns, sőt még tumornövekedést gátló hatása is van. Az elsődleges vagy másodlagos alvászavar hátterében sokszor áll melatonin-deficit, ezért a probléma kezelésében az „éjszakai hormon” kiemelkedő jelentőséggel bír. Sötétben néhány percen belül megkezdődik a tobozmirigy melatonin-termelése. Míg 1000-3000 lux mellett a termelődés mértéke még csak 30 százalékos, 500-1000 lux fényerőnél ez 50 százalékosra emelkedik. A fordulópont 200-400 lux között van, amely érték alatt a hormontermelés fény általi gátlása megszűnik. Fontos tudni, hogy a nappal létrehozott mesterséges sötétség nem indítja be a melatonin termelődését.

Nap végi ellazulás

Mindegy, hogy relaxációt, autogén tréninget, jógát, mindfullnesst vagy bármilyen mentális kikapcsolódást választunk, a lényeg, az, hogy vezessük le valahogyan a napi stresszt, mert ez az alvásunk minőségére is pozitívan hat. A meditáció ugyan nem feltétlenül segít elaludni, de pontosan azt az agyi területet erősíti, amelyet az álmatlanság gátol, illetve rombol. Ez a terület a homlokunk mögött rejtőző prefrontális lebeny, amely a figyelem, a racionális gondolkodás, a megfontolt cselekvés, az agressziókontroll és a problémamegoldás központja. Ha sokáig nem alszunk, akár teljesen kivetkőzhetünk magunkból. Az álmatlanság tehát DNS-színtű változásokat okoz, hétszáznál is több gén változtatja meg működését – mondja Horváth Ágnes alvástréner, mindfullness-oktató. A mindfullness egyértelműen növeli a nappal történtek érzelmi feldolgozásért felelős REM-fázisok hosszát, így pihentetőbb alvást biztosít.

Gyógyteák kortyolgatása

Alvászavar esetén a nagyágyúk helyett először mindig szelídebb módszerekkel indítsunk, például fogyasszunk gyógynövényekből főzött teákat! A citromfű amellett, hogy finom, még idegerősítő, nyugtató, altató, görcsoldó hatású is, és időkorlát nélkül, bármeddig alkalmazható. Az esti órákban érdemes meginni belőle egy csészényit, de arra ügyeljünk, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt fogyasszuk, mert vizeletkiválasztó hatása miatt esetleg éjszaka többször fel kell majd kelnünk. Az orbáncfűteát álmatlanságra, depressszióra, idegi panaszokra napi egy csészével ajánlott fogyasztani, az esti órákban. Kúraszerűen, 6 hétig szabad folyamatosan inni, utána 6 hét szünetet kell tartani. Nem árt tudni, hogy vérhígító mellé nem ajánlott, valamint csökkenti a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepsziaellenes és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát. A macskagyökér az enyhébb alvászavarokban szenvedők problémáját teljesen megszüntetheti, de ezt is csak kúraszerűen szabad fogyasztani! A sokoldalú kamillát is ihatjuk nyugtató hatása miatt. Igyunk egy csészével közvetlenül lefekvés előtt, mert enyhíti a feszültséget és a szorongást. Ha nem filteres változatot, hanem valódi kamillavirágzatot használunk, fedjük le a teát, hogy megtartsa gyógyhatását. A levendula virágából készült tea is idegnyugtató, altató hatású, de vízhajtó hatása miatt ezt se igyuk közvetlenül lefekvés előtt! A komló pedig azon kívül, hogy a sör fontos alkotóeleme, egyike a leghatékonyabb altató hatású gyógynövényeknek. Az egyik legjobb módszer, ha komlóval megtöltött párnán alszunk.

Pillekönnyű vacsora

A vacsora lehet finom és laktató úgy is, hogy nem terheljük meg a gyomrunkat. A nehéz ételek miatt ugyanis szervezetünk egész éjjel küzd az emésztéssel, emiatt szinte lehetetlen a mélyalvás fázisába lépnünk, vagy abban hosszabb időt eltöltenünk. Lefekvés előtt 2-3 órával ne együnk tehát cukrosat, zsírosat, savasat, nehezen emészthetőt. Érdemes esténként legfeljebb szendvicseket, esetleg csirkéből, halból készült ételeket fogyasztani. Bánjunk csínján az alkohollal is, mert akkor még ennek a lebontásával is foglalkoznia kell éjjel a szervezetünknek, és nem árt esténként már kerülni a koffeint és az energiaitalokat is.

Kütyü nélküli olvasás

A Penguin Random House 2020-as kutatása szerint azok, akik lefekvés előtt könyvet olvasnak, átlagosan 25 perccel alszanak tovább. A 250 válaszadó 67 százaléka nyilatkozta, hogy az olvasás valamennyire megkönnyíti az elalvását. Ennek hátterében az áll, hogy a szem ritmikus mozgása segít az agy ellazulásában. De még jobb, ha nem e-könyvet olvasunk, sőt, az elektronikus eszközöket hálószobán kívül hagyjuk, mert a kék fény károsan hat az alvásra.

Sport, de nem túl későn

Szakemberek szerint a legjobb reggel sportolni, de ezt sokan nem tehetik meg. Aki este tud csak sportolni, lehetőleg akkor is minimum 4 órája legyen még az ágyba bújásig. Biztos sokan tapasztalták már, hogy egy késői, kemény edzést követően egész éjjel alig tudtak aludni. A Pennsylvaniai Egyetem pár éve készült kutatása szerint az aerobik, a biciklizés, a kertészkedés, golfozás, futás, súlyemelés és a jóga gyakorlása vezet a legjobb alvásciklushoz. De még azok is jobban aludtak éjjel, akik csak egy kiadós sétát tettek.

Hűvös szoba

A 19 Celsius-foknál melegebb hálószoba is okozhat alvásproblémákat. Ugyanis alvás közben – sőt már egy órával elalvás előtt is – a maghőmérsékletünk, azaz a testünk belső hőmérséklete lecsökken, emiatt érezzük fáradtnak magunkat. Ha túl meleg van a szobában, a testhőmérsékletünk nem tud az alváshoz szükséges mértékűre lecsökkenni. Az álmatlanságban szenvedő emberek nagy részének magasabb a maghőmérséklete, ami miatt akár 2-4 órát is kell várniuk arra, amíg képesek lesznek elaludni.

Dobozlégzés

Ha a fáradtság ellenére mégsem tudunk álomba zuhanni, próbáljuk ki azt a négylépcsős légzőgyakorlatot, amelyhez képzeljünk el egy azonos oldalhosszúságú dobozt.

  1. Szívjuk be a levegőt, miközben négyig elszámolunk: ezalatt a doboz egyik oldalán „felérünk” a doboz tetejére. Fokozatosan, számról számra több levegővel teljen meg a tüdőnk!
  2. A levegőt ezután négy számolásig tartsuk benn, közben képzeletben a doboz tetején érjünk át az egyik oldalról a másikig.
  3. A következő négy számolás alatt fújjuk ki a levegőt, és képzeljük el, hogy fentről lefele tartunk a doboz oldalán.
  4. Ezt követően négy számolásig tartsuk kifújva a levegőt, és fejezzük be a képzeletbeli mozgást, jussunk el a doboz túlsó feléig. Ezt a gyakorlatot bármennyiszer újrakezdhetjük, amíg el nem alszunk.

Keleti kényelem

Tanácsos kellő figyelmet fordítanunk a matrac és a párna kényelmére is. Lényeges szempont a gerincoszlop és a nyaki csigolyák megfelelő alátámasztása: érdemes egy kicsit merevebb érzetű, legalább öt anatómiai zónára osztott matracot választani. Ez ugyanis segít, hogy a testsúly az egész matracon eloszoljon, így kényelmesebb lesz rajta az alvás, és egyúttal masszázs funkcióval is bír. Ez serkenti a vérkeringést, így reggel frissebben és kipihentebben ébredhetünk. Az ilyen matracoknak gyakran hőszabályozó tulajdonságuk is van, ami állandó hőmérsékletet biztosít az ágyban.

Az anatómiai vagy hagyományos párna kiválasztásakor pedig vegyük figyelembe, hogy milyen testpózban szoktunk legtöbbet aludni, vagy van-e olyan egészségügyi problémánk – például reflux –, ami miatt fontos a jobb megtámasztás. Ezt ugyanis az anatómiai párnák tudják biztosítani.

HIRDETÉS

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer.
www.sedacur.hu

Sedacur forte

Az oldalon elhelyezett tartalom a Sedacur forte forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. megbízásából jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.