A Fővárosi Ítélőtábla a cikkekben szereplő rágalmak törlésére, valamint a felperesek számára négymillió forint megfizetésére utasította a kormányközeli hírportált.
Jogerős ítélet igazolja, hogy az Index hazudott a Datadatról – áll a cég közleményében.
Fotó: Archív blikk.hu
Tavalyelőtt ugyanis a hírportál több cikkében is azt állította, hogy a Bajnai Gordon nevével összeforrt cég illegális adatbázist épített, majd a választásokat megelőzően SMS-kampányt folytatott, és hogy mindezt hatósági jelentések igazolják. Mindez azonban a Fővárosi Ítélőtábla állásfoglalása szerint nem felelt meg a valóságnak és a cikkekben szereplő rágalmak törlésére, valamint a felperesek számára négymillió forint megfizetésére utasította a portált.
„A rendelkezésre álló adatok szerint a folyamatban volt hatósági eljárások nem a felperesek ellen folytak. […] A tényállítások valóságát a perben az alperes nem bizonyította, ezért a jogsértés megtörténtének megállapítása indokolt volt” – áll az ítéletben.
Az Indexen a hírt azzal kommentálták, hogy a bíróság a felperes által jogsértőnek tartott öt közlésből három esetében nem adott igazat, azaz a Datadatot jogszerűen lehet olyan adathalászcégnek nevezni, amely álprofilokkal dolgozik, és bérkommentelőkkel segítik az ellenzék kampányát. Az Index a cikkében azt is írja, hogy a Datadat ügyvezető igazgatója, Szigetvári Viktor ezen utóbbiak ellhallgatásával jogsértő módon, hamis színben tüntette fel a jogerős ítéletet. A portál az ítéletnek ránézve elmarasztaló részével kapcsolatban felülvizsgálati kérelemmel fordul a Kúriához, illetve megfontolja, hogy jogi lépésekkel éljen az általa hamis tartalmúnak nevezett közlemény miatt.
A Datadatról szóló állítások annak idején több kormányközeli lapban is megjelentek, ennek megfelelően a cég pert is indított a sajtótermékek ellen, a Magyar Nemzet és 17 vidéki lap ellenében tavaly novemberben első fokon nyertek is. Ez mondjuk már csak azért sem túl meglepő, mert a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is azzal zárta le a Datadat elleni vizsgálatát, hogy nem találták nyomát törvénysértésnek.
Korábban
a Fővárosi Törvényszék szeptember 19-i elsőfokú ítéletében ismét Bajnai Gordonnak és a Datadatnak adott igazat a Magyar Nemzettel és a Mediaworks 17 megyei hírportáljával szemben. Az első fokú ítélet szerint a lapoknak elérhetetlenné kell tenniük valótlanságokat állító cikkekeiket, és fejenként 2 millió forint sérelemdíjat kell fizetniük Bajnai Gordonnak és a Datadatnak.
A cég közleményében kiemelte, a Mediaworks felületei a vitatott cikkekben valótlanul állították, hogy:
- a Datadat adathalász tevékenységet végez;
- a Datadat álprofilokkal és bérkommentekkel segíti az ellenzék kampányát;
- a Datadat illegális adatbázist épített 1 millió választópolgárról;
- és nekik SMS-t küldött a választásokat megelőzően.
A Bajnai Gordon egykori miniszterelnök érdekeltségébe tartozó Datadat neve a 2022-es választások előtt lettt széleskörben ismert, miután kormányzati médiumok azzal vádolták meg a céget, hogy illegálisan fért hozzá telefonszámokhoz és nevekhez, és így visszaélésszerűen buzdított szavazásra embereket. Azóta az Origo, az Index és a közmédia elleni perüket is megnyerték első fokon.
Most olvasom, hogy nem is kaptam SMS-t tőlük. Mondta a Bíró.
Fővárosi Ítélőtábla?
Eddig olvastam.
„Valótlanul állítottuk…” #1586547354
fejenként 2 millió forint sérelemdíjat kell fizetniük
illeve megfizetnünk a retkes cigány helyett
„Ezzel szemben a valóság (így jár, aki ratyiklubra, meg hvg-re hagyatkozik)
Döntött az Ítélőtábla: lehet adathalásznak nevezni Bajnai Gordon cégét
Az Index és a DatAdat közötti per eredője a 2022-es választási kampányban kiküldött sms-k ügyéig nyúlik vissza.
A per az Index és Bajnai Gordon volt miniszterelnök, valamint Ficsor Ádám egykori kabinetfőnök között zajlott, személyiségi jogsértési ügyekben.
A bíróság az öt vitatott közlésből három esetben az Index.hu Zrt.-nek, kettőben pedig a felperesnek adott igazat.
Ez a három közlés összefoglalóan:
-adathalász tevékenységet végeznek,
-álprofilokkal dolgoznak,
– bérkommentelőkkel segíthetik az ellenzék kampányát.
a bíróság a jogsértő közléseket tartalmazó írások eltávolítására vonatkozó rendelkezést is mellőzte, és nem kötelezte az alperest elégtételt adó közlemény közzétételére sem.”