Magyarország minden nagyobb régiója rendelkezik egy közepes vagy nagyobb méretű ipari gyártókapacitással, a BYD érkezése után egyetlen kivételével.
Pécs és a Dél-Dunántúl gazdasági problémái régóta közismertek, az egy főre jutó ipari termelés itt az egyik legalacsonyabb az országban. Ezen a helyzeten változtatna a kormány, amely a közeljövőben ebbe a térségbe hozna egy nagyobb befektetőt.
Pécs környékére érkezhet a következő nagy autóipari beruházás, legalábbis ha a kormányzati szándékok és tervek megvalósulnak. A BYD szegedi betelepülésével ugyanis mára a Dél-Dunántúl, azaz Baranya, Somogy és Tolna vármegye alkotta térség lett a hiányzó láncszem, ahol eddig nem épültek ki modern ipari kapacitások. Kecskemét (Mercedes), Miskolc (Chevron), Debrecen (BMW, CATL) és már Szeged is (BYD) kapott valamilyen nagyobb beruházást az elmúlt évtizedben.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Világgazdaság podcastsorozatában, a Bruttóban beszélt arról még január közepén, hogy tizenöt évvel ezelőtt még az volt a problémánk, hogy Észak-Magyarországon nem volt nagyobb befektető, ez azóta megváltozott, ahogy most nagyjából épp „kipipáljuk az egész Délkelet-Magyarországot” is a szegedi BYD-gyárral, ami egészen Békéscsabáig ki fog hatni.
Egy nagy feladványunk van még, a Balatontól Délre eső vidék, Szekszárdtól nyugatra, Baranya vármegye, a Dráva-vidék és Nagykanizsa környéke. Ezeket kell befektetőkkel megtölteni
– hangsúlyozta a kamara elnöke. De nemcsak Parragh László, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly novemberben beszélt arról, hogy a kormányzati beruházásösztönzés fókuszát egyre inkább Dél-Magyarországra kell helyezni, miután a keleti és a nyugati országrészek beruházásvonzó képessége nagyjából egyensúlyba került. Mint mondta, a kormány kiemelt fókuszt helyez majd a Szeged–Pécs–Békéscsaba sávra a befektetések terén.
Ipari területet minősített át a kormány Pécs mellett
A határozott kormányzati szándékra utal az is, amit a 24.hu írt meg, hogy tavaly júliusban egy 600 hektáros kiemelt beruházási célterületet jelölt ki Pécs közvetlen közelében, Bicsérd, Kővágótöttös és Kővágószőlős községek területén.
A terület háromszor akkora, mint a debreceni CATL-gyárnak helyet adó 221 hektáros ipari park.
A lap szerint Pécsett egyelőre nem köttetett konkrét ügylet egyetlen beruházóval sem, de megtörténtek az előkészületek. Az viszont ezzel együtt is nagy kérdés, hogy a városvezetés milyen beruházást lát szívesen a környéken, főleg azok után, hogy a közgyűlés olyan határozatot fogadott el, amely nem támogatja akkumulátoripari beruházás létesítését a baranyai megyeszékhelyen. A pécsi városvezetéshez csak a tavalyi év derekáig 16 megkeresés érkezett akkuipari üzem létesítése céljából.
Ahol alacsony az iparosodottság, ott a jövedelem is az
Egyáltalán nem véletlen, hogy Szeged és Pécs került a kormányzat fókuszába, jelenleg ugyanis ezekben a városokban a legalacsonyabb az egy főre jutó helyi iparűzésiadó-bevétel a 100 ezer fő fölötti települések között.
Pécs esetén ez tavaly 114 ezer, Szeged esetében pedig 116 ezer forint volt, mindkettő feleakkora, mint Győrben vagy Veszprémben. Székesfehérvárhoz képest pedig még nagyobb a lemaradás, ahol 2023-ban egy főre jutó hipa-bevétel 277 ezer forint volt.
Ráadásul jövedelem szempontjából sem mindegy, hogy mekkora az adott térség iparosodottsági szinte, bár számtalan tényező szerepet játszik egy térség fizetéseiben, de jól kimutatható kapcsolat van az egy főre jutó ipari termelés és a fizetések nagysága között. Ma Magyarországon a legmagasabbak keresetek is az iparosodottabb vármegyékben találhatók, Komárom-Esztergom és Győr-Moson Sopron vármegye évek óta a rangsor elején szerepel. Épp ezért van jelentősége annak, hogy sikerül-e a térségbe befektetőket csábítani, főleg, hogy Somogy vármegyében a legalacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó ipari termelés.
vg.hu
Akksigyárat minden termőföldre, a maradékra meg kinai napelemet. Zöldséget gyümölcsöt meg majd importálunk.
Szerencsére Veres ezt is elintézte.
Veresnek minek kellene?Nem ezért van Kiss Jani meg csöbi?
Nem. Kissjani meg csöbi azért van, hogy a néhány szektás komcsi tudkjon terelni veres impotenciájáról.
Valamiről lemaradtam? Most akkor kissjani vagy csöbi a polgármester?
Nem.Ők csak a helyi választott parlamenti képviselők.Ők csak az m30 as elkerülő fizetőssé tételén szorgoskodtak.Sikerült.
vigyék csak oda, van itt megyében elég vegyi üzem már, ott meg úgyis mindenki sugárbeteg az uránbányák miatt
Tervezett Pécsi autógyár vagy akkugyár ha elkészül és ha megnyeri akkor ezzel a beruházással Magyarország ipari területei gyakorlatilag telejsen beteltek. Győr Audi, Szentgotthárd Opel, Esztergom Suzuki, Kecskemét Mercédesz, Debrecen BMW, Szeged BYD, Miskolc Chevron. Magyarország ipari területei megteltek. Beruházási dinamika dömping folytatódik de szomszédos országokba mivel Magyarországi hazai területek beteltek. Beruházóknak új területek után kell néznie amik szomszédos országok lehetnek. Következnek szomszédos országok (volt Osztrák-Magyar Monarchia) országai. Kassa – Eperjes – Krakkow tengely. Ahogy Orbán az évértékelőn említette „erősebb és következetesebb, dinamikusabb együttműködések Szlovákiával, Szlovéniával, Szerbiával, Horvátországgal”. Ezen túlmenően pedig „Első fecske” Délkelet Szlovákiában megérkezett „Tátrai kis tigrisek” a Volvo építkezése valaliky ipari parkban mivel autógyár várhatóan tervbe akkuüzem is létesülhet, Szerbia versenyben a BYD buszgyártásért versenyben, Dél-Lengyelország EV gyártó BYD II. autógyárért versenyben. Remélhetőleg következő hetekben újabb jó hírek. Közép Európa országai lesznek Európa az EU „új gazdasági kis tigrisei”. Ipari dinamikának üteme továbbra is nő immár határokon túlra is mennek van amik pedig készülnek.
Miskolcra mit kell még intézni? Miskolcon minden elintézve kipipálva beteltek ipari területek mint ahogy országosan is. Hová terhelnéd tovább a területeket? mezőgazdasági területeket vennéd el?
Akár ötven (50 db) új boltot is nyithatnak idén Szlovákia szerte a legnagyobb kereskedelmi üzletláncok /paraméter sk./ A Szlovákiai kereskedelmi üzleti piacokon egyre nagyobb és több a konkurencia mert egyre bővülnek a kereskedelmi egységek egyre több kereskedelmi üzletlánc nyílik így mindenki igyekszik saját egyéni pozicióit is erősíteni. Kereskedelmi üzletlánc nyitási dömping nyugat szlovákiától – kelet szlovákiáig egész Szlovákiában. A Coop Jednota rendelkezik a legtöbb kereskedelmi egységgel, majd a Billa, Lidl, Tesco. A Lidl négy a Kaufland öt új boltot nyitott Szlovákiában. Ezen üzletláncok egész Szlovákiában megtalálhatóak 50-en db új kereskedelmi üzlettel is bővítik üzleti palettájukat. Tempo szupermarketek is bővülnek valamint az e-kereskedelmet is bővítik Szlovákia szerte. Új értékesítési modellt is bevezetnek a bővülések mellett pedig a meglévő üzletek is teljes felújításon modernizáción esnek majd át. Az új értékesítési modell kényelmes lesz a vevőknek és hatékony a dolgozók számára. Nyugat Szlovákia mellett Kelet Szlovákiában is az új zöld iparágak megjelentek, megújuló zöld energiák több ezres munkahelyeket teremtenek bővülnek munkahelyek ezáltal a fizetőképes kereslet is bővül így vele párhuzamosan a vásárlási igények is nőnek ezért is bővül a kereskedelem is. Bedronka (katicabogár) Lengyel kereskedelmi üzletlánc is Szlovákiába bővíti üzlethálózatát.
chevron ahol dolgoznak 50-en micsoda pofátlan vicc, ráadásul nem autókat gyártnak, hanem valami elektromos huzalt. Kösz csöbi, pakolsz már te lobbizó vénlány?