DIÓSGYŐRI VÁR MÁSKÉPPEN ?
Lassan elkészül az ország egyik legismertebb várának rekonstrukciója.
A kibontakozó végeredmény látványa erősen megosztja a szakmát, de a tájékozott közvéleményt még inkább.
A szakma elsősorban azt vitatja, szabad-e egy valószínűleg soha nem volt állapotot építeni és láttatni, a látogatók jelentős része pedig a generációkon át megszokott , a sziklás dombon álló romos, de büszke tornyos , szerethető összkép „befalazását” kéri számon.
Bár a történelem során volt már példa arra, hogy elhibázott építéseket drasztikusan korrigáltak (pl. Pécs Zezej professzor által tervezett toronyház pár évtizednyi működés után lebontásra került), a Diósgyőri Vár amúgy is „nyögvenyelősen” elkészített munkálatai esetén irreális várakozás a sokak által vágyott visszabontás elvégzése.
Eltöprengtem , hogyan lehetne feloldani ezt az antagonisztikusnak látszó ellentmondást. A legkomolyabb feszültséget a sziklás domb „befalazása” és falanszter szerű új épülettömegek megjelenése okozza.
Ráadásul ezek az agresszív , tagolatlan hatású felületek az „eredeti” falazatok textúrájától jelentősen eltérő , idegenül ható kőlap burkolatokkal rendelkeznek.
Építész és régész szakemberek, művészettörténészek …pedig olyan kérdéseket feszegetnek , vajon miért pont ez a „kompozíció” lett kiválasztva az ismert (vagy erősen valószínűsíthető) , jól körülhatárolható , előző korokat tükröző , más-más képet mutató (más-más karakterű) vár együtteseivel szemben az „eredeti” interpretálásaként ?
Fölvázoltam egy építészeti koncepciót, amely a két megközelítés és felfogás „kibékítésére” törekszik, tudomásul véve a realitásokat és a már megépült új épülettömegeket . Az újonnan épült , körbefutó magas várfal monotonitását a léptékhez igazodó méretű és ritmusú relief-szerű együttessel oldanám fel. A falburkolat kőanyagával megegyező színű domborművek a különböző koroknak megfelelő állapotában ábrázolnák a várat , a meglévő szakirodalom és a rendelkezésre álló kutatási eredmények alapján . A téglány mezőkben elhelyezett kompozíciók didaktikusan követnék egymást , bemutatva a korabeli állapotot, a fejlődés menetét. Önálló attrakcióvá válhatna, egy kültéri „kiállítás” formájában a várfal erre alkalmas felületein körben elhelyezve. Az egyes „stációk” egyéb ismeretterjesztő szövegekkel is kiegészülhetnének. A száraz várárokban körbesétálva szemlélhetnénk meg a teljes sorozatot , ha pedig később vízzel lenne feltöltve, akkor természetesen csónakon :)…
A reliefek plasztikussága a fény-árnyék folyamatos változásának köszönhetően minden év- és napszakban újabb és újabb vizuális élményt nyújtana.
Sötétedéskor pedig diszkrét , de rafináltan megkomponált, rejtett világítás biztosítana különleges megjelenést az együttes számára.
/a koncepció megvalósítására vonatkozó szerzői jogaimat fenntartom !/
Miskolc, 2024.02.21. Taba Benő építész vezető tervező
Igen, Miskolcon a normalitás irreális elvárás sajnos.
Köszönjük fidesz.
Szívesen folytattuk a möszöpö munkáját
a sok-sok félbe sz@rba itt hagyott Káli-Simon-Mokrai névvel fémjelzett beruházásokat
Adjátok el Ukrajnának a cementgyárral együtt. Megy az nektek. Csak találtok egy új Bigatton-t.
Hívd fel Ljudmyla -t, Ursula tapsolni fog.
2023. december 28
„Az Ukrcement adatai szerint Ukrajnában a cementtermelés 5,8 millió tonna volt 2023 első 11 hónapjában. Ez 38,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A 2022-es termelés 4,3 millió tonna volt, ami 51 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest, míg 2021-ben 11,005 millió tonna volt.
Az Ukrcement jelentése szerint legalább két vállalat további klinkerkemencék építésén dolgozik, és a cementet „Ukrajna újjáéledéséhez elengedhetetlennek” tartják – mondja Ljudmyla Kripka ügyvezető igazgató, az Ukrcement Egyesület Tudományos Műszaki Információk Osztályának vezetője. „
kurva anyád
a kurafi apád
Egyetértek és csatlakozom! 🙂
Minden tisztelettel: Benő sem nagyon ért a műemlékekhez.
Na, eddig csupa olyan építész dolgozott a Váron, akik magasan kvalifikált műemlékes tervezők. Látjuk, mi lett az eredménye. Lehet, hogy nem műemlékesnek kell lenni, hanem olyan csapatra van szükség, akik a szakmai ismeretek mellett azt is megértik , mit jelent egy , szinte lakótelep közepére szorított várnak az életre keltése. Mindezt úgy, hogy ne legyen belőle Disneyland , de a hétköznapi emberek is magukénak érezzék. Nem kis feladat, ehhez kevés a műemlékeknél alkalmazott megkövesedett eljárások és módszerek alkalmazása, nemzetközi kitekintés , új technológiai ismeretek és némi fantázia sem árt. Mire jó, ha egy maroknyi szakember megveregeti egymás vállát, hogy sikerült a középkort beerőszakolni egy teljesen megváltozott , urbánus környezetbe (ráadásul gagyi anyaghasználattal) , miközben a városlakókat és a turistákat a hányinger kerülgeti a kialakult látványtól ?
NÉPSZABADADSÁG
a bolsik régen is tudtak mocskolódni
„Emlékeztettek rá: a beruházás előkészítése jóval Kriza Ákos polgármestersége előtt kezdődött, hiszen 2004-ben a város tervpályázatot hirdetett a vár és térsége fejlesztése irányainak meghatározására, amelyet Rudolf Mihály és csapata nyert el. napjainkig is tartó munkálatok az ekkor meghatározott irányok szerint zajlanak. Hozzátették: az EU-források 2007-es megnyílása után Miskolc 2009-ben pályázatot adott be a Diósgyőr és Lillafüred térsége turisztikai fejlesztése érdekében, amit az akkori kormány 2010-ben el is fogadott.
Mint az ellenzékiek fogalmaztak, „mindent Kriza kezébe adtunk 2010-ben”, s a polgármesternek van mivel elszámolnia, többek között azzal, ami a várberuházás körüli pénzügyekkel kapcsolatos. Szóvá tették, hogy a 2010-es önkormányzati választások után, az új városvezetés alatt furcsa módon irányították a kivitelezők kiválasztását, majd Lillafüreden egy év késéssel adták át a Függőkertet, a többi elem pedig elmaradt.”
Hja! Előbb volt a lakótelep
innen van a szorulás
akárcsak a cementgyárnál
az beszorult a városi szemétdomb elé
Rosti mióta műemlékes tervező?
Tehát az elbaxott xart még cicomázzuk is fel.
Faxa.
Mennyi Ft-ért értesz hozzá? Miben lesz az országnak?
Alig várom , hogy olvassam üzleti tervedet
Az építészeti gondoskodást és egy műrom hibáinak javítására tett kísérletet nem nevezném cicomázásnak.Az ilyen műemlékinek nevezett hozzáállást ,a mostani projektnél látható állapotot viszont elhibázottnak és egy kis létszámú érdekcsoport szakmainak álcázott,öncélú építéstörténeti játszadozásának gondolom .A tisztelt nagyérdemű közönség deklarált nemtetszése ellenére folytatott, kontroll nélküli akció.
A koncepció jó.
Külső vár: nem tagadja , hogy 21. századi
Belső vár: törekszenek a történelmi hűségre (költség korlát)
A vár egy „diófa.”
Majd többdiplomás rendezvényszervezők nyereségessé teszik.
REÁLIS VÁRAKOZÁS
Taba Benő -nek igaza lesz!
Köszönjük kissjanos várbiztos áldozatos munkáját!
Szívesen
Még a pizzás alpolgármester is elismerte egy sajtótájékoztatón, hogy mindvégig megvolt az építkezés folytatásának pénze, csak elő-zsarolták a kormányt az üzemeltetésre.
az agyatok már visszabomlott komcsik.
Ki gondolta volna, a Fidesz által elbaszott projektről a Fidesz agymosodája azt írja, hagyjuk a picsába, minden rendben van.
A sokszorosára drágult a projekt, az egész vár veszélybe került azzal, hogy az egyik torony statikailag megroggyant, évekre kiesett a város egyik legfontosabb turisztikai attrakciója a legválságosabb időszakban és még ha el is készül, a végeredmény ronda lesz mint a bűn. Lázár fizetett már vagy csak az adónkat jó beszedni és visszaosztani a haveroknak? Csak mert ha jól emlékszem az évek óta nyomorított városunk a saját pénzét teszi kockára.
Helyesbítek: nem a városunk teszi kockára a városunk pénzét, hanem Veres (Pató) Pál. Pedig nem arra kapott felhatalmazást, hogy folytassa a fidesz ámokfutását. De kilóra megvették, és elárulta a miskolciakat.
Már megint el vagyunk árulva?Kiss János várbiztos visszafizette már a felvett pénzt?