Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Hiába no, Magyarország jobban teljesít!
A görögöknél igen
Erről szólt eredetileg a mondás
Igen. Volt 10 cukorgyárunk
most van 0,3 cukorgyárunk
0,7 osztrák kézen ( Kaposvár )
Bécsben olcsóbb a cukor
Budapesten drágább a cukor
Miközben a magyar mérnökök:
„A Biogáz Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság (Biogáz Fejlesztő Kft.) a Magyar Cukorgyártó és Forgalmazó Zártkörűen Működő Részvénytársaság (Magyar Cukor) 100%-os tulajdonában lévő, az anaerob iszap utófermentálásra létrehozott projektcég. A projekt a projektcég tulajdonosának tevékenységéhez teljes mértékben illeszkedik, hiszen a Magyar Cukor kaposvári telephelyén az ország egyik legnagyobb biogáz erőműve működik immáron 2007 óta, mely üzemeltetés során felhalmozódott tapasztalatok hasznosulnak – a jobb alapanyag felhasználás és kisebb környezeti terhelés érdekében – a Biogáz Fejlesztő Kft. jelenlegi és jövőben tervezett projektjeiben egyaránt.
A Magyar Cukor az osztrák Agrana élelmiszeripari csoporthoz tartozó cukoripari vállalat. A Magyar Cukor az egyetlen cukortermelési kvótával rendelkező cukoripari vállalat Magyarországon. Az ország egyetlen, működő cukorgyára, amely Kaposváron található (Kaposvári Cukorgyár), mintegy 730 ezer tonnás cukorrépa-feldolgozási kapacitással rendelkezik, amely a 105 ezer tonnás, a magyar cukorfogyasztás harmadát fedező cukormennyiség megtermelését teszi lehetővé.
A cukorrépa-feldolgozás hő- és villamos energia igényének fedezésére 2007-ig primer energiaforrásként a cukorgyár kizárólag földgázt használt fel. Ekkor üzembe lépett a helyi szakemberek tervező-fejlesztő tevékenységének eredményeként megépített két anaerob fermentor, amelyekben a cukorrépa feldolgozása után visszamaradó répaszeletből megkezdődött a biogáz termelése és a cukorgyártási időszakban a földgáz biogázzal történő kiváltása.
A Biogáz Fejlesztő Kft. 2007-ben kezdte meg saját kutatás-fejlesztésére épülő technológiával a préseltszelet- és répatörmelék-alapú biogáz termelését. 2×13 000 m³-es fermentor létesült, amely napi 1000 t/nap szubsztrát beadással 100 napos kampány alatt 100 000 t/nap szelet beadással 150 000 m³/nap biogáz termelésére képes.”
MOCSKOLD MÉG HAZÁDAT !
csak azok a fránya számok ne lennének, de szerencsére a szaron tartott gombáknak ez magas 🙂
ezek a véglények inkább kiakasztják az állkapcsukat, csak azért hogy a kövércigány trottyát még nagyobb adagokban élvezhessék
a „haza” nektek az egy ól!
semmi helyetek sehol, csakis ott!!! erre tart titeket a kövércigány