Le akarták járatni az új államfőt

Sulyok Tamás nemrég hivatalba lépett köztársasági elnök lejáratása volt a célja Karsai László és Ungváry Krisztián történészeknek – erről írt Kelemen Miklós jogász, történész a mandiner.hu-n szerda délután közzétett cikkében.

6 Responses

  1. Nem vall, valami nagy képességekre, ha valaki 45 után bujkálni kényszerülő hősként próbálja az apját beállítani, amikor erre csak a családi legendárium emlékszik így, különösen ha semmilyen kényszerítő ok nincs arra, hogy apucit belekeverje a megválasztásába. Az sem valami bölcs dolog, hogy apucit állítja be célpontnak, holott a történet arról szólt, hogy igazat mondott-e vagy sem. Az meg álságos szöveg, hogy ki is választotta meg, jól tudjuk, a választási matek biztosít a fidesznek a megérdemeltnél sokkal nagyobb hatalmat, másrészt egy elnöknek a nemzet egészét kellene képviselnie, azaz sokkal jobb lett volna egy konszenzusos jelölt, különösen mivel valódi befolyása gyakorlatilag nincs. És még inkább azért, mert a korábbi politikai kinevezettek közül kettő is csúfos körülmények között kényszerült távozni. Egy konszenzusos államfő esetén nyilván nem keresne fogást rajta az ellenzék.

  2. Menjél már!
    Valahol Erdélyben nyugdíjas éveire készülve ismertette a családi legendáriumot
    amit egy újság leírt.

    Mondjuk, azt ígérte meg neki a párttitkár, hogy addig nem nyugszik még halálra nem ítélteti. Komolyan vette, kerülte a nyilvánosságot, hogy a bosszúvágy alább hagyjon.

  3. „Otthon a családban egy jogász nem büntetőjogi kategóriákban gondolkodik az édesapjáról. Amit a szülők egy gyermeknek mondanak az olyan, mint a „Szentírás.” Nem kétkednek benne, nem rohannak a hatóságokhoz, hivatalokhoz mindezt leellenőrizni. Egyébként is az édesapa a rendszerváltozás előtt meghalt. Addig neki óvatosan kellett nyilatkoznia. A gyerekek sokszor nem is a tényleges kijelentések, hanem a véletlenül meghallott mondat foszlányokból értesültek a családi titkokról. A rendszerváltoztatás után sem ment a magyar lakosság legnagyobb része a titkosszolgálatok töredékes iratait őrző levéltárba, illetve az egyes iratőrző kutatóhelyekre, hogy lenyomozzák a családjukat.

    Karsai László és Ungváry Krisztián szerint minden közszereplőnek ugyanúgy kutatnia kellene a szülei és a nagyszülei után, ahogy azt a zsidótörvények előírták. A történésznek azonban sine ira et studio kellene kutatnia, nem pedig politikai aktivistaként vádaskodnia. Csak azért, hogy dr. Sulyok Lászlót besározzák, három ügyvédet a hamis tanúzás bűncselekményével vádolják. (Most ennek a három ügyvédnek a leszármazottjainak is sajtópert kellene indítania?) Karsai és Ungváry szerint a cél szentesíti az eszközt.

    Nem a múlt feltárása volt a céljuk, hanem a lejáratás. Ezzel megtagadták a történészi hivatást. Bizonyítékok nélkül tették közzé nem bizonyított állításaikat. Nem gondolnak arra, hogy ezzel nem csak egy közszereplőt, hanem annak egész családját támadják meg. Dr. Sulyok László dédunokái is bűnhődjenek a hamis vádak miatt?

    Karsai szerint dr. Sulyok László néhány hónap börtönt kapott volna. Aki egy kicsit is ismeri a korabeli népbírósági gyakorlatot az tudja, hogy ezt nem lehetett előre, de még utólag sem tudni. Az ítéleteket befolyásolta a nyomozó hatóságok hozzáállása, a népbíróság összetétele és a kommunista sajtó esetleges uszítása, az eljáró tanács tagjainak verbális terrorizálása nagyban befolyásolta az ítéleteket. Komolyan gondolja Karsai, hogy 1944 nyarán, egy a náci Németország által megszállt országban, amikor a szovjet csapatok hamarosan elérik Magyarország határát, el lehetett volna indítani egy sajtópert? Ekkor valójában az emberek a túlélésért küzdöttek!

    Ungváry szerint dr. Sulyok Lászlót „felmentették,” semmi oka nem volt tovább bujkálni. Valójában csak a nyomozást szüntették meg. Egyébként is a tudós történész szerint az ÁVH ezen határozatáról akkoriban egy magyar állampolgár honnan értesülhetett? Ungváry szakértelmére jellemző, hogy a nyomozati szakban lévő ügyet tárgyalásnak véli. A tárgyalás mint köztudott, azonban a bíróság, az idő tájt köztudottan nem független ítélkező fórum előtt zajlott. Ungváry szerint nem figyelték meg sem az államvédelmi, sem az állambiztonsági szervek dr. Sulyok Lászlót! Honnan tudja, kutatott-e a titkosszolgálati levéltárban és ott nem talált vonatkozó adatokat? A negatív bizonyítás a legnehezebb. Biztos, hogy néhány nap alatt átnézett minden iratot? Biztos, hogy meg van minden irat?”

  4. Lejáratta ő saját magát, önkiszolgáló módon mint a Tescóban az autómata pénztár használata.

  5. Lejáratta ő saját magát, önkiszolgáló módon mint a Tescóban az autómata pénztár használata.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű