Handelsblatt: Orbán Trumpra teszi fel minden kártyáját
Orbánnak messzire kell utaznia, ha barátokat kíván meglátogatni.
A magyar miniszterelnök tökéletesen elszigetelődött Nyugaton, mégis duzzad az önbizalomtól. Arra számít, hogy Amerikában hatalomváltás lesz, addig megpróbálja odahaza álreformokkal kihúzni. Így foglalja össze Orbán Viktor helyzetét, illetve szándékát Moritz Koch, aki a német üzleti körök újságjának tudósítói irodáját vezeti Brüsszelben.
Mint megállapítja, hogy a politikusnak messzire kell utaznia, ha barátokat kíván meglátogatni. Az útja jó egy hete például Floridába, a volt amerikai elnök birtokára vitte, de a Fehér Háztól nem kap olyan túláradó dicséretet, mint Donald Trumptól. Washingtonból inkább éles bírálat éri, mivel pártpolitikai rendezvényen vett részt az USA-ban. Joe Biden szerint egyenesen diktatúráról álmodik.
Brüsszelben még nagyobb a felháborodás, miután a Fidesz-kabinet hosszú időn át akadályozta a svédek NATO-belépését, és feltartóztatta Ukrajna megsegítését is. A magyar vezető ideológiailag közelebb áll Vlagyimir Putyinhoz, mint európai kollégáihoz. Utóbbiakat, és nem az orosz államfőt vádolja azzal, hogy szét akarják verni a világot, új határokat igyekeznek kialakítani, és sáska módjára legelnek le mindent.
Meglepő módon nemigen zavarja, hogy magára maradt, sőt, inkább örül neki. A populizmus minden eszközén játszik. Politikai identitásának az az alapja, hogy úgy állítja be: idegen test az EU-ban. A végső aduját Trumpnak hívják, és a republikánusok győzelme esetén Orbán egy csapásra a földrész egyik legfontosabb embere lenne.
Hirtelen a történelem jó oldalán áll. A tengerentúli választásokig próbál látszólagos változtatásokat életbe léptetni, hogy hozzájusson az annyira áhított brüsszeli pénzekhez. És a jelek szerint be is jön neki a számítás. Az Európai Bizottság decemberben engedélyezte 10 milliárd euró kifizetését, noha jókora a kétség, hogy az Unió nyomására beindult igazságszolgáltatási reform mennyire felel meg az ígéretének.
A Civil Liberties Union for Europe legfrissebb jelentése azt tartalmazza, hogy Magyarország ugyan lényegesen átalakította a korrupcióellenes harc jogi kereteit, de erősen kétes, hogy mennyire hatékonyak az új intézmények. Továbbá az állam még mindig nem tett semmi érdemlegeset a jogállamiság elősegítésére.
Az efféle figyelmeztetések azonban már jó ideje hidegen hagyják Orbánt. Mint ahogy nagy ívben tett a budapesti amerikai nagykövetre is, amikor az alapvetéssel felérő nyilatkozatban értékelte a magyar fél és a Nyugat igencsak megviselt viszonyát. David Pressman úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány megkísérli kibekkelni az Egyesült Államokat és az EU-t, ám közben a világ többi része megy előre.
Ám pont ezt nem gondolja a magyar vezető. Azt hiszi, hogy a világ visszafelé megy. Kevesebb globalizálódás, kevesebb jogállam, kevesebb unió. Ilyen jövőt lát maga előtt. Trumppal reakciós szövetséget hozna létre, mindketten azt tervezik, hogy megállapodnak Putyinnal.
Az idei év fordulópont lesz – idézi a Handelsblatt elemzése Orbán március 15-i beszédéből.
19 – RE FILKÓT ? ? ?
ha ismét biden nyer, akkor az agyhalott komcsi posztoló is mehet majd a frontra árkot ásni.
nem, mert már nem hadköteles
DE POLGÁRI SZOLGÁLATRA ( MUSZ ) ALAKLMAS . . .
Weimári Háromszög együttműködés amely 1991-óta létezik melynek tagjai Franciaország, Németország, Lengyelország most „ötödik sebességre” kapcsolt kiegészülve egy érdekek és egységek demonstrációja lesz mint Európai Nagyhatalmi Hármak amely a közös, kölcsönös egyenlő partnerségi együttműködési viszonyaira épít mint euroatlanti és gazdasági és társadalmi stabilitásáért is melyek európai ügyekről is foglalkoznak egyeztetnek és most már EU belügyi értekezlete mellett külügyi értekezlete is van melyben keleti irányba is nyitnak ugyanis Ukrajnáról tárgyalnak. Pár napja egy asztalnál értekezett Macron (Francia), Scholz (Német), Donald Tusk (Lengyel) elnökök Ukrajnáról értekeztek. Ennek ellensúlyaként nekünk is lépnünk kell még erősebb együttműködés sürgetődik itt Közép Európában is nálunk itt a Kárpát Medencében is mint a Visegrádi Négyek jó alap de Magyarország itt Közép Európában kevesek vagyunk sürgető a szomszédos országokkal is a közös együttműködés nem csak gazdaságilag hanem létszámilag is súlyunk kell, hogy legyen az EU-ban Magyarország 10 millió fő + Szlovákia 5 millió fő = így együtt már 15 millió fő a létszám arányi súlyunk ezt a jó együttműködést ki kell egészíteni Ausztriával, Szlovéniával, Szerbiával, Horvátországgal és most már bizony Romániával szomszédsági együttműködésekre partnerségekre törekedve nekünk is itt Közép Európában a Kárpát Medencében ami eggyé kell, hogy „kovácsoljanak” minket szomszédos országokkal való együttműködés olyan mint egy együtt építkezés amelynek sikeréből „katedrálist” építhetünk látszatod adva együttműködésnek. Szlovénekkel jó együttműködés tengeri kijáratot jelent Koper tengeri kikötő, Horvátoknál Dubrovnik tengeri kikötők, Románoknál Constanca tengeri kikötő. Magyarországnak nincs tengere ezért szükségeltetik együttműködni olyan országokkal akiknek tengeri kijárata van mind az Adria mind a Fekete Tenger. Környező országokkal való gazdasági együttműködés mellett bizony a létszámarányú súlyaként is erősíteni kell itt Közép Európában is szomszéd országokkal való együttműködéssel ellensúlyként léphetünk fel a Nyugat-Európai együttműködések mellett. Jó szomszédsági együttműködés a kárpát medencében Közép Európában elengedhetetlenül fontos, hogy nekünk is súlyunk legyen az EU-ban akikkel számolni kell, hogy vagyunk és létezünk. Jó hír, hogy a Három Tenger kezdeményezésnek (amely mint a 3 tengeri együttműködést köti össze Balti tenger, Adria, Fekete tenger) ennek az együttműködési csúcstalálkozónak jövőre 2025-ben Magyarország adhat otthont.
Aztán kiderült-e már, hogy hivatalos vagy magánúton járt-e Orbán az USA-ban?
terápiás célzattal
Similis simile gaudet…
Fullgáz.