Skip to content

10 éve dolgoznak a szájon át bevehető tornatablettán, és most úgy néz ki, lesz belőle valami

10 éve dolgoznak a szájon át bevehető tornatablettán, és most úgy néz ki, lesz belőle valami

Rágcsálókon végzett kísérletekben már sikerrel szerepelt egy olyan új vegyület, amely képes utánozni a testmozgás fizikai hatásait. A kutatók viszont nem győzik hangsúlyozni, az „igazi” edzéseknek ennél azért jóval sokrétűbb hatása van, így valójában nem is az egészséges emberek jelenthetik a szer elsődleges célcsoportját.

Amerikai kutatók tíz évnyi munka megkoronázásaként egy olyan vegyületet fejlesztettek, amelyik utánozhatja a testmozgás egyes pozitív hatásait. A testmozgásról immár köztudott, hogy óriási egészségügyi előnyökkel jár, javítja a szív- és érrendszer állapotát, az anyagcserét, sőt még a mentális funkciókra is hatással van. Azonban nem mindenkinek adatik meg a lehetőség a rendszeres mozgásra, például az életkoruk vagy az egészségi állapotuk miatt. A mozgáshiány viszont hozzájárulhat az izom további sorvadásához és más betegségek kialakulásához.

Milyen jó is lenne, ha egy tabletta bevétele helyettesíthetnénk az edzést – sokak óhaja nevetségesnek tűnhet, azonban a St. Louisi Washington Egyetem Orvostudományi Karának tudósai rágcsálókon már sikerrel tesztelték az SLU-PP-332 nevű vegyületet, amely képes aktiválni azokat a specifikus fehérjéket (receptorokat), amelyeket a testmozgás is. Mi több, e receptorok közül arra van leginkább hatással, amelyiknek döntő a szerepe a test stresszre adott válaszainak kezelésében és más fontos izomfunkciókban. Az SLU-PP-332 tulajdonképpen becsapja a sejteket, amelyek úgy kezdenek el viselkedni, mintha testmozgást tapasztaltak volna: jobb lesz az anyagcsere a vázizom sejtekben, fokozottabb lesz az oxidációs kapacitás.

A vegyületet egyelőre egereken tesztelték. A rágcsálók szívizomsejtjeiben több gén is aktiválódott a szer hatására, beleértve azokat is, amelyek utánozzák az edzés hatását. Az is kiderült, hogy a vegyület növeli a fáradtságnak ellenálló izomrostokat, ami javította a rágcsálók állóképességét a futópadon történő futás során.

Egyelőre még csak a koncepció bizonyításáról van szó, így bár az eredmények ígéretesnek mondhatók, még hosszú út áll a kutatók előtt az esetleges humán kísérletek indításáig. Ha végül sikerrel járnak, akkor az új gyógyszer, amely képes utánozni a mozgás fiziológiai hatásait, segíthet ellensúlyozni azt az izomgyengeséget, amely akár a korral, akár betegségekkel jár együtt. Sőt ez a „tornatabletta” még az egyéb gyógyszerek, például a súlycsökkentők okozta izom- és zsírvesztést is képes lehet ellensúlyozni.

A kutatók az amerikai vegyésztársaság (ACS) tavaszi ülésén számoltak be az eredményeikről. Arra azért felhívták a figyelmet, hogy a valódi edzést semmi sem helyettesítheti, ez ugyanis az egész testben elindít változásokat, az idegrendszertől kezdve az izmokon át az egyes sejtekig. Ezt a hatást nehéz volna leutánozni egy tablettával. Ettől függetlenül ez a pirula mégis csak valamilyen megoldást jelenthet azok számára, akik önhibájukon kívül nem tudnak élni a testmozgás nyújtotta előnyökkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Egy hozzászólás

  1. Névtelen
    2024.04.01. 19:48

    Ez is doppingszerű lesz, a természetest nem pótolja semmi. Egyébként is a testalkat fizikai adottság születéstől fogva.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük