A modellváltó egyetemek közül 18-nak három hónap múlva lejár az Erasmus és a Horizont programok finanszírozási szerződése. Ha addig nincs megállapodás az Európai Bizottság és a kormány között, elveszhet a lehetőség. Ráadásul a jogállamisági eljárásban befagyasztott 6,3 milliárd euró esetében sincs semmilyen előrelépés, itt Magyarország térfelén pattog a labda.

Sem a jogállamisági eljárásban, sem pedig az Erasmus programról szóló tárgyalásokon nem történt lényeges előrelépés a magyar kormány és az Európai Bizottság között az elmúlt hónapokban, így nemcsak a modellváltó egyetemek futhatnak ki az időből, hanem pénzt is veszíthet Magyarország az uniós alapokból.

Lapunk brüsszeli forrásokból úgy tudja, különösen sürgős lenne megoldást találni az Erasmus+ és a Horizont Európa programok finanszírozására, ugyanis

az érintett 21 magyar egyetemből 18-nak júliusban lejár a szerződése.

Ha eddig nem sikerül új finanszírozási szerződést kötni, nemcsak az idejáró diákok esnek el az európai csereprogramok lehetőségétől, hanem a kutatók is az európai finanszírozásból és együttműködésekből.

Azt januárban Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter is elismerte, hogy megrekedtek a tárgyalások, de fejleményekről azóta sem ő, sem pedig Bóka János EU-ügyi miniszter nem beszélt. Ezt az elmúlt napokban Brüsszelben is megerősítették a hvg.hu-nak. Részleteket ugyan nem árultak el, de hangsúlyozták: mindenképpen azt szeretnék, hogy Magyarország hozzájusson a forrásokhoz, és így a diákok és a kutatók is részt vehessenek a programokban.

Ha azonban kifutnak az időből, mást már nem nagyon lehet tenni egyik oldalon sem.

Az Erasmus program megoldásához arra lenne szükség, hogy valamilyen egyezség szülessen a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumairól, melyeket az Európai Bizottság jelenlegi formájukban még mindig összeférhetetlennek tart.Portfolio korábbi információi szerint a leginkább vitatott pont a kuratóriumi tagok kiválasztásának folyamata. Ezt most lapunknak is megerősítették