Mióta használunk nagyüzemi mezőgazdaságot, azóta jelentenek gondot az ott alkalmazott anyagok is. Ezek közül az egyik a bentazon, egy ismert növényvédő szer, melyről azóta bebizonyosodott, hogy az élő organizmusokra bizony káros, beleértve az embert is – akár megisszuk, akár belélegezzük, akár a bőrünkön szívódik fel. A felismeréshez azonban már csak akkor jutottunk el, mikor ez az anyag nagy mennyiségben volt jelen a környezetben.
Mit lehet vele kezdeni? A Paranái Szövetségi Egyetem kutatói egy kísérlet során nagyon érdekes felfedezést tettek. A cink-klorid és a kávézacc keveréke meglepően hatékonyan képes felszívni a bantazont, meg is tartva azt, így semlegesítve hatását.
Ez a felfedezés pedig több szempontból is ígéretes – persze a kísérletet ipari körülmények közt is meg kell ismételni. Az egyik szempont, hogy jelentős mértékben csökkenhető általa a föld és a felszíni vizek szennyezettsége, a másik pedig a kávézacc körforgásos felhasználása. Ez utóbbi sem elhanyagolható, tekintve, hogy évente mintegy 6 millió tonna kávézacc megy a kukába…
Persze a háztartások zacca másképpen is hasznosítható – ezt a kertbarátok már jól tudják. A komposztban is remek helye van, de savanyítja a talajt is, így például a rózsák esetében mulcsként is használható. A zaccban igen nagy mennyiségben vannak jelen kifejezetten hasznos anyagok, vagyis nagyon nem jó ötlet hulladékként tekinteni rá. A fenti lehetőséggel pedig egy újabb anyag kerülhetne vissza a természetbe, oda, ahonnan nem is lett volna szabad kiszakítani!