A Pentagon a következő napokban körülbelül 75, katonai egységet von ki Csádból – írja a New York Times. Az erről szóló döntés napokkal azután született, hogy a Biden-kormányzat közölte, a következő hónapokban több mint 1000 amerikai katonai alkalmazottat vonnak ki Nigerből.
A lap azt írja, azért kényszerülnek erre, mert a két ország kormánya azt követeli, tárgyalják újra az amerikai katonák ott tartózkodásának és tevékenykedésének szabályait és feltételeit. Illetve azt is érdemes megjegyezni, hogy mindkét országban azután vonják vissza a csapatokat, hogy kiderült, Csád és Niger is azon van, hogy szorosabb partnerséget alakítson ki Oroszországgal.
A cikk szerint a Nigerből való kivonulásról szóló döntés végleges, de amerikai tisztviselők azt mondták, remélik, hogy a május 6-i csádi választások után folytathatják a tárgyalásokat a biztonsági együttműködésről.
Egyébként a május eleji választásokon, pontosabban a csádi parlament döntésén múlik az is, hogy mennek-e magyar katonák is az országba. Csádba magyar misszió indulhat a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár előkészítésével, ennek során 200 katona utazik majd az országba. Bár ez korábban bizonytalanná vált, úgy tűnik, hogy a honvédség mégis belemegy a csádi misszióba. Hogy miért, nem tudni.
https://uploads.disquscdn.com/images/2c77a2e8e55aff7bff392e3b57f005c399675ea976aedad471214f9a451952ad.jpg?w=800&h=1059
Hergeljetek még! Afrika már kínai-orosz gyarmat
„A BRICS betűszó a négy alapító ország és Dél-Afrika angol nevének kezdőbetűiből áll össze: Brasil, Russia, India, China és Republic of South Africa.) Az eredeti „BRIC” rövidítést 2001-ben a Goldman Sachs közgazdásza, Jim O’Neill alkotta meg, hogy leírja azokat a gyorsan növekvő gazdaságokat, amelyek előrejelzése szerint 2050-re együttesen uralni fogják majd a világgazdaságot.
A BRICS-et eredetileg az egymás országába való befektetések megkönnyítésére hozták létre, azonban a 2010-es években egyre inkább összetartó geopolitikai tömbbé formálódtak. Kormányaik évente hivatalos csúcstalálkozót tartanak, és részben összehangolják a politikájukat. A BRICS országok közötti kapcsolatok alapelvei a be nem avatkozás, az egyenlőség és a kölcsönös előnyökön fekszenek.
A BRICS országokat a vezető fejlett gazdaságok a G7 blokkjának a geopolitikai riválisának tekintik. 2014-ben eredetileg a Világbank ellensúlyozására megalapították az Új Fejlesztési Bankot, aminek a székhelye Sanghajban van. 2016-ban a két bank együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá, és bejelentették, hogy elsősorban a fejlődő országok infrastruktúrájának a fejlesztésére összpontosítanak”