“Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem” – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A Nemzet Színésze 2002 óta volt a Nemzeti Színház tagja, dolgozott Schwajda Györggyel, Alföldi Róberttel és Vidnyánszky Attilaval is. Jelenleg négy szerepet visz a színházban. Most 22 év után távozik a teátrumból.
Nem nyilatkoztak
Már április elején felröppentek a hírek, hogy Vidnyánszky Attila egyelőre nem írta alá a Kossuth-díjas színésznő szerződését a következő évadra. Akkor kerestük a telex megkereste a Nemzeti Színházat, ahonnan azt a választ kapták, egyelőre nem kívánnak nyilatkozni, de amint lesz az ügyben megosztható információjuk, közzéteszik azt. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
22 évig volt a Nemzeti tagja
“Huszonkét éve dolgozom a Nemzetiben, és mindvégig társulati tagként gondoltam magamra, holott valójában csak öt éve vagyok a színház munkavállalója, addig, a kollégáimhoz hasonlóan, vállalkozóként szerződtem az intézménnyel. Az elmúlt öt évben évente újítottuk meg a megállapodást, egészen mostanáig” – mondta Udvaros Dorottya.
Kifogások
A színésznő most azt mondta, hogy Vidnyánszky Attila legfőbb érve az volt, hogy a Nemzeti nehéz anyagi helyzetben van, de azt is kifogásolta, hogy állítása szerint Udvaros “nem teljesítette a kötelező előadásszámát”.
Sajátos műsorpolitika
A színésznő szerint erről a kötelezettségről nem nagyon esett szó eddig az intézményen belül, ráadásul a Nemzeti sajátos műsorpolitikája miatt Udvaros szerint nehéz is lenne kellő számú előadást játszani, megesik ugyanis, hogy két előadás között négy hónap telik el. “Nem a nyári szünet miatt, hanem mert a színházban folyamatosan mennek a különféle fesztiválok, vendégjátékok, koncertek és minden egyéb, ami miatt a Nemzeti saját előadásainak nincs hely” – mondta. “Többször jeleztük, hogy ez nagyon rossz a színészeknek, de a panaszaink sosem hallgattattak meg”.
Következmények
Udvaros Dorottya, mivel nyugdíjas korú, ezért Vidnyánszky Attila, különösebb indoklás nélkül megszüntethette a szerződését. Az igazgató döntésén nem lepődött meg, mint mondta, számított rá, hogy a korábbi kijelentéseinek következménye lesz.
Felkavart érzelmek
“Nem vagyok érinthetetlen, nem vagyok a magyar színjátszás szent tehene, sem a Nemzeti örökös tagja. Ha egy igazgató úgy érzi, hogy nem tud velem dolgozni, lehetősége van rá, hogy elküldjön. Papíron a kirúgásom nem kifogásolható. Más kérdés, hogy érzelmi szempontból hogyan néz ki az ügy. De nem is magam miatt vagyok feldúlt, a színház helyzete kavar fel”.
Nincs pénz?
A Nemzeti anyagi helyzetével kapcsolatban azt mondta, „a kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. “Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért? A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek.”
Bukott előadások
“Azt szoktuk mondani, hogy ami 25-nél kevesebbszer kerül műsorra, mert nincsenek rá nézők, az bukásnak számít. Az elmúlt években a Nemzetiben 11 olyan előadás volt, amely nem érte el ezt a minimumot. Ezeket 8–10 alkalommal játszotta a színház, de volt olyan, amit csak 5-ször. A Nagyszínpadon. Miközben ezeknek az előadásoknak a rendezői több ezer eurós gázsit kaptak. Ez pazarlás, de ami még fájóbb számomra, az a mérhetetlen sok energia és tehetség, ami kárba vész mindössze néhány előadás után”.
Elmondta a véleményét
Udvaros Dorottyával tavaly a Telexnek azt mondta, hogy a 2013-as igazgatócserénél azért maradt a Nemzeti Színházban, mert nagyon tudott hinni abban, hogy különleges előadásokat fognak létrehozni, és kíváncsi volt Vidnyánszky Attila költői színházára. A Nemzetiben történt súlyos balesettel kapcsolatban viszont úgy fogalmazott a Telexnek, „precedensértékűnek kell lennie” a vizsgálatnak. „Keressék tovább a felelősöket, nem lehet mismásolni, mert nem szabad, hogy még egyszer ez megtörténjen.”
SZFE
De nemcsak a baleset utáni intézkedésekben volt nézetkülönbség a színésznő és a főigazgató között, 2020-ban az SZFE alapítványosítása kapcsán is volt közöttük súrlódás. Emellett évek a színésznő óta a Greenpeace aktivistája, tiltakozott többek között a Fertő tavi beruházás ellen is. “Azt hiszem, mostanra összeadódtak a közéleti szerepvállalásaim” – fogalmazott Udvaros a Magyar Hangnak.
Baleset a Nemzetiben
A tavaly novemberi baleset utáni hangulatról azt mondta, meglepte, “milyen csöndben maradt a társulat, és más nem mondta ki, hogy ilyen baleset nem fordulhat elő”, pedig korábban többen is jelezték, hogy veszélyes a díszlet. Mint mondta, “ijesztő volt látni”, hogy az intézmény hogyan kezeli az ügyet.
A színészek hibáztak?
“Vidnyánszky Attilát elsőre láthatóan valóban megtörte a baleset, de néhány nappal később már arról beszélt, hogy a színészek hibáztak”. A belső vizsgálat végül arra jutott, senkit nem lehet felelősségre vonni. “A társulati üléseken többen is feszülten jelezték, nem értenek egyet azzal, ahogy a színház a helyzetet kezeli. Közülük jó néhányan el is hagyják a Nemzetit”.
Filmtámogatás
A filmtámogatási rendszer kapcsán a színésznő azt mondta, hatmilliárdból készült el a Petőfi-film, miközben több alkotó egy fillért sem kapott, neki is két filmje maradt el, mert a Nemzeti Filmintézet nem támogatta a terveket, pedig alacsony költségvetésű kamaradarabok lettek volna. “Szegény András Ferenc négy éve készült egy forgatásra, de végül nem kapott pénzt. Igazán megérdemelte volna, hogy egy utolsó filmet még elkészítsen, de úgy halt meg, hogy évekig csak hitegették” – mondta. “De nem jut állami forrás például Hajdu Szabolcsnak sem, akit zseniális alkotónak tartok” – tette hozzá. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
Van vagy 200 színpad, színház Pesten.
Megtalálja a helyét. Érdeklődjön a Labrisznál.
Nem kirúgta, csak nem hosszabbította meg a szerződését, hiszen
“mostanra összeadódtak a közéleti szerepvállalásaim” – fogalmazott Udvaros a Magyar Hangnak.
A magyar hangot meg már ismerjük.
„Greenpeace aktivistája, tiltakozott többek között a Fertő tavi beruházás ellen is.”
Amikor az osztrákok nekidurálták magukat a túloldalon, akkor is tiltakozott?
Most is tiltakozik a háború, a szankciók környezetszennyezése ellen ?
Te jártál már amúgy életedben színházban, vagy összetéveszted a színházat a Kossuth utcai Szabad Nép marxista-orbánista esti iskolával?
Melyikre gondolsz?
https://hu.wikipedia.org/wiki/Budapesti_sz%C3%ADnh%C3%A1zak_list%C3%A1ja
Amikor orbán megszavazta az ÖSSZES szankciót akkor tiltakozott a környezetszennyezés ellen?
Orbán nem fizetett setét zöld.
Orbán reálpolitikus.
Már 2015-ben elmondta:
„Példát is hozott erre. Visszaemlékezett arra, hogy térségünk 2000-től 2005-ig, 2006-ig fontos volt az amerikaiknak. Óriási nyomást gyakoroltak a kormányokra, hogy fogadják be a csillagháborús tervekhez szükséges katonai eszközöket. Az akkori magyar miniszterelnök, történetesen Gyurcsány Ferenc ellenállt, Orbán viszont támogatta az ötlete („milyen vicces az élet”, jegyezte meg erre). Hozzánk hasonlóan a szlovákok is elutasították az amerikai kérést, de a lengyelek és csehek beleálltak, és vállalva a népszerűtlenséget, átverték a telepítés tervét saját parlamentjükön. Aztán változott az amerikai külügyi adminisztráció, és ejtették a tervet, a lengyelek és a csehek pedig ott álltak megfürödve.
És ugyanez megtörtént a Nabucco-gázvezetékkel, Gyurcsány-Orbán leosztásban is. Orbán felidézte, hogy
„nyomták a Nabuccót az amerikaiak mint a fene, én is ezt képviseltem, támadtam a Gyurcsányt ezerrel, hogy micsoda baromság már, hogy az orosz déli áramlatot támogatják a Nabucco helyett. Aztán az amerikaiak egyszer csak bejelentették, hogy nem adnak bele pénzt.”
Szerinte két ok miatt vált feszültté az amerikai-magyar viszony. Az egyik, hogy az Egyesült Államok külpolitikáját „egy radikális baloldali, európai szóhasználattal szélső liberális” értékrend határozza meg, ez támogatja a homoszexuálisok házasságát és a nemzeti érzésben potenciális veszélyforrást lát. Ennek Orbán szerint ők ellenállnak, amikor pedig az Isten, Haza, Család hármasság megjelent az új magyar alkotmányban az amerikaiak ránk vetették magukat, mert onnan nézve ez nyílt provokációnak számított. „Fene kereste ezt a bajt, úgy hiányzott még ez is, mint üveges tótnak a hanyattesés, mert ekkor már konfliktusunk volt a bankokkal és az EU-val is” – mondta Orbán.
A filozófiainak mondott vita mellett Orbán szerint a másik feszültségforrás az ukrán-orosz válság idején jött elő.
„Azt tanultam meg az oroszokról az elmúlt hatvan évben, hogy a kívülről érkező nyomás náluk a vezetést stabilizálja és nem destabilizálja. A nyugati logika szerint ha sikerül egy országot gazdaságilag nehéz helyzetbe hozni, a GDP-csökkenés és a költségvetési problémák miatt hozott gazdasági szükségintézkedések elégedetlenséget hoznak magukkal a középosztályban, a középosztály pedig váltást kényszerít ki. Nyugaton ez sokszor így van, de az oroszoknál nem működik. A vezetés militarizálással válaszol a külső nyomásra, a fenyegetettség érzésével stabilizálja magát, ha kell, szabadságot korlátoz, politikai lehetőséget szűkít be. Tehát a nyugati lépések éppen stabilizálják és nem destabilizálják Putyint” – fejtette ki Orbán. Erről a miniszterelnök és nyugati diplomaták sokat győzködik egymást, „aztán mindenki megkávézik és hazamegy.”
Képzeld még ezt is olvastam
https://index.hu/kultur/2024/05/03/nemzeti-szinhaz-tavozasok-udvaros-dorottya-beregszaszi-tarsulat-baleset/
Egy kicsit más a menyasszony fekvése
Vidnyánszkynál nagyobb szar nemigen létezik
Alföldi sem?
Ezt a barom, kártékony Vidnyánszkyt kellene már kirúgni,hogy meg se álljon valami távoli lakatlan bolygóig! Ott talán nem okoz sérülést senkinek sem testileg sem lelkileg!
előzd meg n.n.
mikor indulsz?
majd csak pályázik Alföldi volt mszp-s képviselő fiacskája cinkelt lapokkal.
nagy úr a LER.
te aztán nagykanállal eszed a szart, buksi
Hogyne, hogyne….
„Facebook megosztás
„Most akkor kirúgta Udvaros Dorottyát, ahogyan fogalmaz, vagy sem? Ebben a kérdésben van némi értetlenség a különböző közlemények és nyilatkozatok miatt.
Először is szeretném elmondani, hogy nagyon sajnálom ezt a sajtón keresztül történő üzengetést, utalgatást, sejtetést. Saját tapasztalatom szerint ez kizárólag félreértésekhez és nem tisztázáshoz vezet. Meg aztán méltatlan is, ezért az elmúlt években arra törekedtem, hogy a színházon belüli dolgokat ne a sajtó előtt tárgyaljuk ki. Most sem erre készülök, hanem megpróbálom az elmúlt napok nyilatkozatait a tényszerűség mezején tartani.
Tudom, hogy ez nem hálás kommunikációs pozíció, mert szomorúan tapasztalom, hogy a politikai kampány hangulata és szólamai megjelennek a színházi megnyilvánulásokban is.
Ami a kérdését illeti:
Udvaros Dorottyának határozatlan idejű és élő szerződése van a Nemzeti Színházzal. Senki sem szüntetett meg tehát semmilyen szerződést. Ahogyan annak idején Törőcsik Marinak, Dorottyának is szerződésmódosítást ajánlottam. Csakhogy amíg Törőcsik Mari dolgozott tovább a Nemzeti Színházban, és nem emelte politikai dimenzióba az itt létét, Dorottya már régóta folyamatosan ezt teszi.
Ez persze legitim szerepfelfogás, csak nem biztos, hogy a szakmáról szól.
Az a sugalmazás viszont, hogy vezetőként bármilyen retorziót alkalmaznék azért, ha valamelyik munkavállalóm mást gondol a világ fontos kérdéseiről, mint én – egyszerűen alaptalan.
Azt, hogy ki mit gondol politikai kérdésekről, sosem firtattam, azt pedig tíz éve mindenféle következmény nélkül nézem végig, ahogyan Dorottya hangot ad a politikai-közéleti meggyőződésének.
Hány liberális színházigazgató viselné el némán, hogy az egyik társulati tag ellene vagy a számára fontos ügy ellen tüntet? Abszurd már maga a kérdés is, hiszen ilyen elképzelhetetlen, ott mindenkinek egy irányban kell gondolkoznia.
A nézetkülönbségek ellenére mi együtt tudunk dolgozni a Nemzetiben. Sőt, számomra ez része is az ország első számú színházáról alkotott képnek: nyolcvan szakma képviselője dolgozik nálunk, nyilván sokféle ember és gondolkodásmód jelenik meg ebben a sokszínű társaságban. Mi éppen így szeretnénk együtt élni és dolgozni, mert van egy számunkra fontos ügy: ez maga a Nemzeti Színház. Nálunk a másként gondolkozókat soha nem érte hátrány. Ezzel tehát nehéz engem vádolni.
És mit szól ahhoz, hogy a sajtó máris azt hangoztatja, hogy nem Udvaros Dorottya az egyetlen távozó, hanem sok színész hagyja el a Nemzetit?
Valóban történik átalakulás, de tíz év után ez természetes folyamat. Az pedig, hogy három vagy négy ember elmegy, a szakmánk része, ezt a tényt felnagyítani ezért szintén nem méltányos. A balesetet szenvedők szándékáról még nem tudok.
Egyébként minden távozó színész megtartja szerepeit a Nemzetiben, tehát tőlük sem búcsúzunk végleg.
A Rómeó és Júlia előadáson bekövetkezett, mindannyiunkat megrázó balesettel kapcsolatban viszont szeretnék valamit tisztázni: a színház összes dolgozója számára elérhető a belső vizsgálat eredménye, a jegyzőkönyvek. Ha Dorottya színészként úgy érzi, hogy felhatalmazott arra, hogy ítéletet mondjon egy ügyben, aminek büntetőjogi következménye is lehet, akkor tegye meg. Ha pedig nem tartja magát alkalmasnak, milyen alapon várja el és vádolja meg kollégáit? S ha már csúsztatás: a belső vizsgálat nem azt mondta ki, hogy senkit nem lehet felelősségre vonni, hanem hogy nem lehet egyszemélyi felelőst találni. Ezek nyilván nem olyan hangzatos mondatok, viszont hitelesek.
A Magyar Hangnak adott interjúban elhangzott, hogy a külföldi rendezők elveszik a teret a saját produkcióktól a Nemzetiben.
Ez tényszerűen nem igaz.
Idén nyolc bemutatót tartottunk volna, igaz, ezt a sajnálatos baleset teljesen átrendezte: a nyolc premierből mindössze kettőt rendezett volna külföldi.
Azért Theodorosz Terzopulosz, Silviu Purcărete vagy Valerij Fokin rendezőkről fontos elmondani, hogy a világ bármely színházában szívesen foglalkoztatott művészek – előadásaik mellett ők segítettek abban, hogy a Nemzeti most már határozottan ott van a világszínház térképén. A Nemzeti Színháznak esztétikai értelemben is vezető szerepe kell, hogy legyen.
Ezek a világszínvonalú alkotók emelik a színházunk és a társulatunk tekintélyét.
Nem gondolom tehát, hogy a „külföldiek” jelenlétét fel lehetne róni. A nemzetközi jelenlétünkről pedig csak annyit: még ebben az évadban olyan turnéhelyszínek várnak ránk, mint például Törökország, Olaszország, Szerbia és Bulgária….” stb, stb
Mitnyalszky nertárs legújabb színház-koncepcióját láthatjuk: a jól bejáratott nézőmentes színház után most megalkotta a színész nélkülit is!
jó kezekben van a kultúra: itt ez a bohóc veri szét a nemzeti szinházat, a másik bohóc, a volt hir tévés bemondó az operát, a kis rezsimcsicska román nemhetero sziszike meg a PIM után most a nemzeti múzeumot.Bár elég megnézni a minisztert, és nem lesz kérdése senkinek (és nem a kinézetével van a bajom)
Mi lesz most a felsőbbrendű SZDSZ szubkultúrával?
Ezekkel az importmagyarokkal igen sok baj van.
Itt ez a majom Ukrajnából a Nemzeti élén, ott a másik Romániából a bicskei nevelőotthonból…..
Nem kell kultúra a NER-be. Ott van a nektek gyűlölet. orbánnál az örökölt terheltség is okozza
Nem jó az ősöknél a rokonházasság …
A szélsőbaloldalon találtuk meg a Fidesznek való pártokat a következő Európai Parlamentben
Az ukrajnai fegyverküldések leállítása, a genderszemlélet és a bevándorlás visszaszorítása, az európai zöld átmenet kemény bírálata – ezek a legfőbb tézisei annak a formálódó politikai csoportnak, amely akár önálló frakciót is alakíthat az Európai Parlamentben. A programjuk alapján pedig pont megfelelnek a Fidesznek.
.
A dolog szépséghibája, hogy ez egy szélsőbaloldali csoport. 😀 😀 😀
Ja, ja
Bige elvtárs. Dormándra tetszett menekülni?
„Bige László (teljes nevén Bige László Tibor; (Nagyvárad, Románia, 1958 – ) magyar nagyvállalkozó, a Nitrogénművek Zrt., Magyarország egyetlen műtrágya-gyártó vállalatának tulajdonosa, a „műtrágyakirály” [1]
Életpályája
Erdélyi nemesi családban született. Két esztendős korában elváltak a szülei. Kolozsvárott szerzett gyógyszervegyészi képzettséget. 26 éves korában települt át Magyarországra.
1990. február 1-jén megalakult a Nitrogénművek Rt. A cég 2002-ben zártkörű részvénytársasággá alakult, amelynek új tulajdonosai – a MOL helyett – Bige László Tibor és Bige Zoltán József lettek. A későbbiekben létrejött a Bige csoport (más néven Bige Holding): a cég leányvállalatokat alapított Szerbiában, Romániában, Szlovákiában, Németországban és Olaszországban. A termékpalettát 2003-ban egyesítették Genezis márkanév alatt. A Nitrogénművek Zrt. csatlakozott az Európai Műtrágyagyártók Szövetségéhez (EFMA).
A szolnoki Tiszamenti Vegyiműveket (TVM) 1997-ben a Bige Holding Kereskedelmi és Termelő Kft. privatizálta; a cég 2004-ben beolvadással megszűnt, majd Bige Holding Kft.- néven működött tovább. 1998-ban Bige László előzetes letartóztatásba helyezték, ám az adócsalási illetve vesztegetési vádak alól a bíróság őt felmentette. [2]
2004-ben Bige László felvásárolta a folyékony- és szuszpenziós műtrágyák előállításával és forgalmazásával foglalkozó üzemet Nádudvaron és leányvállalatként megalapította a Nádudvari Agrokémia Kft.-t.” stb, stb
Hogy jön ide a Bige?