Huckleberry Finn kalandjai című műve, amelyben sűrűn előfordult a „nigger” szó. Hallgattuk a Queent és valahogy egyikünket sem érdekelte, hogy kivel bújik ágyba Freddie Mercury ráérő idejében. Mint ahogy az se foglalkoztatott, hogy miért ordibál Jim Morrison a Doorsból mindenféle szexista szövegeket valami bébinek, hogy szítsa fel a tüzét.
Határozottan emlékszem a tornaórákra – mi még, roppant korszerűtlenül így hívtuk a testnevelést –, amiken a lányok a tornadresszük alatt nem viseltek melltartót, így néha elég érdekes látványban volt részünk, mikor mindenféle mutatványokat hajtottak végre.
Derengenek még a híradók is. Amiket legfeljebb muszájból néztünk meg. A moziban a filmhíradót, mert a bánat se szeretett a sötétben a helyére botorkálni, a tévében meg az esti híradó végét, mert azután jött az aktuális „nagy” film.
Ennek ellenére, ha megkérdezték volna tőlünk, hogy milyen pártok vannak Magyarországon, bármelyikünk simán eltalálta volna azt az egyet. Az már húzósabb lett volna, ha a miniszterelnökre kérdeznek rá, mert ilyen mélységig már egyikünk se értett a politikához. Pedig május elsején mindig körbehordozták az illető képét is. Azt tudtuk, hogy a Kádár a főnök. Volt aki szerette – igen kérem, volt ilyen, bármit is állítanak mostanában egyesek – és volt, aki utálta, de sosem kezdtünk késhegyre menő vitákat ilyen lényegtelen dolgokról.
A legkomolyabb vita közöttünk talán a divatról szólt: a csöves-digó ellentét. Emlékszem, mikor egy régi foci-cimbora, aki elég messzire költözött a szüleivel, vagy két év után újra lejött a térre. Magas sarkú, hegyesorrú piros cipőben, trapéz farmerben, olaszos fazonú ingben – ez volt anno az előírásos „digó szerelés” –, a kutya se kezdte cikizni. Pedig még nyeles fésű is volt a farzsebében! Egyszerűen örültünk, hogy újra látjuk.
Az se foglalkoztatott senkit, hogy a Gyugyor cigány – nem roma! –, nem csak azért, mert rohadt jól focizott, de haver volt ő is, akár a főorvos úr fia, akinek a jóvoltából először ittam whiskyt életemben. A faterjától csórta, az öreg úgyse vette észre, kapta az ilyesmiket, aztán csak ott állt otthon a szekrényben. Jó páran voltunk az üvegre a téren, még tán fél deci se jutott egynek. De ittuk és Amerikába képzeltük magunkat. Mert akkor még az amerikaiakat se utáltuk…
Fura egy népség voltunk, kérem szépen. Elköszöntem a barátnőmtől és ő elment a KISZ gyűlésre, én meg a templomba, ministrálni a misén. Arról ugyan értesültem, hogy a klerikális propaganda áldozata vagyok, de úgy véltem: a többiek a komcsi propaganda áldozatai. És ebben maradtunk.
Ha valaki a toleranciát emlegette volna, a legtöbbünknek utána kellett volna nézni az Idegen szavak szótárában, hogy mi is az. Mert nemigen tudtuk, eszik-e, vagy isszák. Csak megéltük. És nem dőlt össze a világ…
Az alapötletet nem is tudom kinek köszönjem meg. Valahol olvastam a nem veszekedésmentes, de nyugisabb korról. Így jöttek elő az emlékek…
Azt tudtuk anno Kádár a főnök. Most pedig miután újraformálják Közép-Európát új feladatokat szánva nekik zöldenergiák és gazdasági téren is itt Ázsia meghatározó szerepben lesz Közép Európa országaiban. Osztrák-Magyar Monarchia mintájára összetettebb együttműködés mert itt az EU-ban Ázsia hídfőállást akar 4 országban Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szerbia. Ami később Szlovénia, Horvátország felé is bővülne. Tegnap Robert Fico Szlovákia elnöke Azerbajdzsánban tárgyalt Bakuban Azeri kapcsolatokat erősítve Szlovákia gazdasági, zöldenergiák, energiahordozók (Földgáz, kőolaj) szállításáról tárgyalt Azeri kollégájával. Szerbiában vasútat építenek Kínaiak Belgrád konténerszállítási vasút, további infrastruktúrákat fejlesztenek, kultúrális együttműködések, Kínai-Szerb kultúrális központ avatása Szerbiában. Ma a Kínai elnök Magyarországon aki ugyancsak hídfőállást szeretne az EU és Ázsia közt. A kínai és Közép-Európai barátság olyan mint a jó Tokaji bor illatos, édes, tartalmas, tartós. „A jó barát drágább az aranynál” fogalmazott a kínai elnök. Putyin elnök beiktatásán Oroszországban pedig arról beszélt, hogy Oroszország jövőjét csak és csakis Oroszország határozhatja meg amely védi nemzeti szuverenitását sőt ahogy Putyin fogalmazott nem zárkózik el a nyugati országokkal való együttműködéstől mint kezdeményező Oroszország fogadási készség már a nyugaton múlik. Putyin elnöki újbóli beiktatásán Oroszországban reményét fejezte ki Trump az USA-ban mint visszatérő elnökben bízik akivel együttműködve újraformálhatják együtt az USA-t is, Oroszországot és az EU-val való közös újraegyüttműködésre számít.
BRICS országok töretlenül jönnek fel beérték sőt kicsivel már bizony meg is haladták a nyugatot. Csak nem 30 új ország kérvényezi a BRICS-be való tagfelvételt. Kína Afrikában Egyiptomban egy új modern XXI.századi Egyiptom új fővárosát építi amely teljesen zöldenergián alapuló önellátó metropolisz lesz. Mágnesvasúttal, 3 új nemzetközi reptérrel, kereskedelmi, üzleti, szolgáltató központokkal. Továbbá vasúti, légi infrastruktúra mellett vízi hajózási infrastruktúrát is építenek Kínai befektetők Afrikában. Valamint a világ legnagyobb vízierőművét ami a száraz szaharai száhel övezetben is vízszállítási útvonalak kiépítésével annak egy részét termővé teszik ahogy a Kínaiak fogalmaznak „Az új világ Afrikában” épül. Oroszország házigazdája lesz a BRICS országok tömörülésének és csúcstalálkozókat tartva a Tatárföld fővárosában Kazanyban és Nizsnyíj Novgorodban is ahol döntés születik a csaknem új 30 ország tagfelvételének lehetőségéről a BRICS országcsoportokba.
És elkészül Babilon új formában, ami még soha nem volt
Kádár Jánosként csak odatették fiúmei kiválasztással, ez fontos a tengeri politikájában világ-Magyarországnak. Közben évente más kommunista időt és főszereplőt választottak, amelyek fertelmet műveltek.
Hszi Csin Ping Kínai elnök Európai körútra jött ahol is három meghatározó szerepet betöltő országokban tárgyalt ami része az egy út egy övezet programnak. Franciaországban Macron elnökúrral tárgyalt ahol energetikai témák és energiahordozók kerültek szóba és a Kínai béketerv az Orosz-Ukrán háború lezárására. Tengeri hajózás is szóba került Görögország Pireuszi konténerkikötő és a Holland Rotterdami és Amszterdami kikötők fejlesztése. Több előnyt az embereknek és a barátság többet ér mint az arany hangsúlyozta a Kínai elnök, és Kína nagyreértékeli az átfogó stratégiai pertnerségi együttműködéseket Európával (EU), a Kínai elnök pólusként tekint az Európai Unióra emellett kulcsfontosságú partnerként tekint Európára és az Európai Unióra annak megújítását, modernizálását, regionális ügyek tekintetében is koordinációra, kooperációra törekszenek hangsúlyozta a Kínai elnök úr Hszi Csin Ping. Párizsban Hszi Csin Ping kínai elnök és Macron Franciaoország több mint 40 megálapodást írt alá. Kínai elnök ezútán Szerbiába Belgrádba látogatott ahol Vucic Szerb kollégájával Kínai-Szerb kultúrális központot avattak és Szerbia és Kína legerősebb szövetségként és stratégiai partnerként kíván élni kölcsönös lehetőségekkel megbonthatatlan barátságukként pedig közös jövőt épít Kína és Szerbia, több mint 28 megállapodást írtak alá. Majd Magyarországra látogatott a Budai Várba és karmelita kolostorba és a Magyar-Kínai gazdasági és üzleti kapcsolatokat méltatták Orbán Viktorral itt pedig több mint 16 megállapodás született. Az eddigi fagyos Kína és EU kapcsolatok a Kínai elnök európai körútjának látogatása képpen a viszony javulását idézhet majd elő főleg, hogy mindkét fél a fejlődésben és a modernizációban érdekelt az EU-ban.