Hosszú utat tett meg Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye gazdasága az elmúlt évtizedekben. A kiinduló mélypont a rendszerváltás utáni nehézipari összeomlás volt, amelynek egyik legnagyobb vesztesei voltunk – vélekedik Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (Bokik) elnöke, aki a május 16-i gazdasági konferenciánk egyik előadója lesz. – A gazdasági mutatókban, a munkanélküliségben a legutolsó helyek valamelyikét foglaltuk el a megyék rangsorában.”
„Azóta hatalmas utat jártunk be, és mára bátran elmondható, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén felküzdötte magát a magyarországi megyék rangsorának középső tartományába. Bizonyos gazdasági mutatókban – például az egy főre jutó ipari termelésben – pedig az élmezőnyben vagyunk. Ma már tehát nem egy leszakadt vármegyéről beszélünk, melyet az is bizonyít, hogy – a NAV 2022-es adatai szerint – a legtöbb adót befizető vármegye Borsod-Abaúj-Zemplén.”
Vegyipar, gépipar az élen
„Megtörtént a gazdasági szerkezetváltás is a vármegyében – tette hozzá a Bokik elnöke. – A korábbi nehézipari struktúrát a vegyipar és a gépipar – ezen belül is az autóipari beszállítói kapacitások – vették át, de az elektronikai ipar is jelentősen fejlődött. Ezt ékesen mutatja a vármegyei TOP 100 rendezvény, amelyet 2023-ban a 17. alkalommal szerveztünk meg a NAV Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságával és az Észak-Magyarország napilappal vállvetve. A sorrendben az előbb említett ágazatok szereplői vették át az élmezőny helyeit. Az is a vármegye gazdaságának erejét mutatja, hogy az első hetvenbe nem lehetett bejutni 10 milliárd forintos éves árbevétel alatt. Más vármegyékben is készítenek hasonló kimutatást. Velük összevetve is az derül ki, hogy nemcsak óriásvállalatok vannak a térségünkben, hanem egyre inkább formálódik egy erős, helyi tulajdonú középvállalkozói kör.”
Folytatódó beruházások
„A koronavírus-járvány és az ukrajnai háború mindenkit megtépázott, de bátran kijelenthető, hogy a vármegye gazdasága talpon van, a beruházások, bár kicsit visszafogottan, de folytatódnak és – ahogy az országos tendenciából is látható – nálunk is a munkaerőpiac keresleti állapotban van: keresettek a jó szakemberek. A szakemberkeresés pedig egyre inkább a szakoktatás minőségének kérdését helyezi a középpontba. Ebben a Miskolci Egyetem nagyon jó partner, de hasonló mondható el a szakképzési centrumokról, amelyeknek a kamarával nagyon szoros a kapcsolata a duális képzés működtetésében” – magyarázta Bihall Tamás.
Fejlődőben a turizmus
„Az idegenforgalomban és turizmus területén is egyre több a lehetőség. A természeti adottságaink kiválóak – például a kerékpárút-hálózat fejlesztése is nagy ütemű -, egyre több a minőségi szálláshely, vendéglátóhely. Miskolc, Mezőkövesd, Sátoraljaújhely, Tokaj fontos idegenforgalmi tényezőjévé váltak a vármegyének. Joggal remélhetjük, hogy a jövőben ez lesz az egyik húzóágazatunk.”
Biztató jelek
„Sok pozitívum mellett azért továbbra is léteznek azok a problémák, amelyek ezt a nagy térséget jellemzik. Még mindig viszonylag sok az elmaradott kistérség. A 16 járásból mindössze kettő – Miskolc és Tiszaújváros – az, amelyik az országos átlag felett működik – magyarázta a kamarai elnök. – Ha azonban összességében nézzük a vármegyét, akkor kijelenthetjük, hogy a gazdaság stabil lábakon áll. Azt gondolom, hogy a cégek meg fogják találni – önkormányzati, kormányzati és kamarai támogatással – a megfelelő fejlesztési lehetőségeket.”
bihall takarodj. vidd az ötezer forintom
Bihall b+ inkább nem irok semmit
Bihall aki minden politikikai változás túl él, minden rendszerben megtalálja a helyét.
Minden regnáló hatalmat gátlástalanul kiszolgál! Parragh legfőbb támogatója.
Mit ad isten, a minap éppen Parragh László figyelmeztetett, hogy többféle technológia versenyzik a világban a fosszilis energiahordozókról való átállás során, s amit mi ide hozunk, ez a fajta akkumlátoros változat, az csak egy a sok közül, s egyáltalán nem biztos, hogy hosszabb távon ez lesz a nyerő, sőt már most látszik, hogy nem. Ráadásul túl nagy visszafordíthatatlan környezeti károkkal jár. Parragh megjegyezte, hát igen, ha nem ez lesz a nyerő technológia, akkor nagy bajban leszünk…hm. Nocsak. Az ő fejében is ott van …Nem őrület ilyen beteges kockázatot vállalni, csak azért, mert képtelenek vagyunk kiegyezni az EU-val, hogy jöjjenek a pénzek? Helyette ki tudja mit csinál belőlünk a kínai hitel? Mi van, ha nem sikerül „elfoglalni Brüsszelt?” Nagyon úgy néz ki. Mi van, ha Trump nem nyer? Hát, bármi lehet. Mi van, ha mégis belebonyolódunk az ukrajnai háborúba? „Akkor? Akkor bajban leszünk!” – mondotta volt egy interjúban Orbán Viktor…
Ezeket /Bihall, Parragh / csak a pénz érdekli semmi más, hasonlóan Orbánhoz.
A mi pénzünk persze!
Régen nem látott rossz gazdasági mutatók jellemzik sajnos az egész magyar gazdaságot.
Elég csak utalni az európa rekord inflációra, a forint gyengülésére, elértéktelenedésére, az ipari termelés sosem látott vissza esésére, a GDP több negyedéven keresztül történő csökkenésére, az államháztartás, azaz a költségvetés drámai mértékű hiányára, a költségvetés össze omlására.
Az eladósodás mértéke katasztrofális, még az unokáink is az Orbáni politika által okozott adóságot fogják fizetni.
Csak a kamatokra 4000 milliárd Ft-ot kell évente fizetni.
Ezzel szemben Bihall megállapítja:
A megyénk egyes gazdasági mutatóban milyen jól áll, mivel felküzdötte magát a középmezőnybe, stb. További képtelen állítások. De nem hivatkozik a borsodi emberek elszegényedésére, a lepusztult közállapotokra, a működésképtelen közigazgatásra.
A vállalkozások a megrendelések hiányában vegetálnak, vagy felszámolás alá kerülnek csőstül.
Ezek szerint Bihall Parragh-gal együtt nem ebben az országban él.
Pubi! Megint nem lehet szavazni!
Ha Parragh nem az egyik legdrágább irodában pöffeszkedne a vállalkozók pénzén /Bankcenter Bp. Szabadság tér/, és nem luxus autóval járna a vállalkozók 5 eFt-os évi „önkéntes” befizetéseiből, talán nem kellene az államtól évente 5 milliárdot elvárni az 5 eFt-os befizetések megszüntetése esetén.
Egyébként senki nem tudja, mire megy el az 5 milliárd ! Ft, amit a vállalkozóktól kizsarolnak.
A Bankcenterben úgy lehet bejutni bármilyen ügyben a vállalkozóknak, hogy a személyi igazolványt át kell adni egy úgynevezett biztonsági szolgálatnak, akik nem hivatalos személyek, de hozzá jutnak mindenki szenzitív adatához, a személyes adatok védelmének nagy dicsőségére.
Ez akkor is így van, ha egy rendezvényre mennek a vállalkozók, és a biztonsági szolgálat tud róla előre.
Idej lenne az adatvédelmi biztosnak vizsgálatot indítani szerintem. De nem fog!
Na de ne örüljünk, mert Miskolcon Bihall is bevezette, hogy a BOKIK-ba csak kártyával lehet bejutni, amit a földszinti szolgálat vagy ad, vagy nem. Egy olyan kamarába korlátozzák ezzel a belépést, amit a vállakozók pénzén üzemeltetnek. Persze a benfenteseknek van állandó kártyájuk. Ugyan mitől félnek, hogy esetleg meglátják a vállalkozók, mi folyik a BOKIK-ban? Tudjuk, a pénzünk folyik el.
Igaz, ha rendezvény van, a 4. emeletre fel lehet jutni, de máshová nem!
Szégyen ez az eljárás, ezért is van az, hogy nem is érzik magukénak a vállalkozók a kamarát, csak a pénzt nyúlják le tőlük.