A betegséget okozó kullancsok előfordulása nagy területi különbségeket mutat, ugyanakkor Magyarország bármely részén találkozhatunk fertőzött élősködővel. Az elmúlt évek adatai alapján a legtöbb évre igaz volt, hogy minden megyéből jelentettek Lyme-kór fertőzést. Vármegyénk is érintett: a kullancs által terjesztett betegségek szempontjából magasabb fokú a fertőzöttség Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében (Bükk, Aggteleki-karszt, Zemplén). Vannak a miénknél fertőzöttebb, azaz fokozottan fertőzött területek, így Nógrád, Zala vármegye egyes részei, Somogy, Vas, Győr-Moson-Sopron és Budapest környéke, így a Budai-hegység, Pilis, Gödöllői-dombság.
Van-e esély Lyme-kór fertőzésre?
A Lyme-kór és a kullancsencephalitis területi előfordulása nem teljesen azonos. Zala és Somogy vármegye mindkét megbetegedés statisztikáiban az elsők között szerepel, de a Lyme-kór esetében hasonlóan fertőzött területnek számít a Nyugat-Dunántúl többi része, Budapest környéke és az Északi-Középhegység is. Vármegyénket nem említik fertőzöttség szempontjából az első helyek között, de természetesen itt is előfordulhat fertőzés.
Külföldet illetően kullancsokkal leginkább fertőzött területek közé tartozik Németország déli része, Csehország, Szlovénia, a balti államok, Beloruszia. Részben fertőzött Magyarország mellett Ausztria, Lengyelország, Albánia, Oroszország, Svájc, de szórványosan előfordulnak más államokban is. A magyar turisták által gyakran látogatott Horvátországban a tengerparti területeken nem jellemző a kullancsok előfordulása. A tervezést nehezíti, hogy számos országból nem állnak rendelkezésre megbízható adatok (például Románia, Ukrajna).
Az sem mindegy, hogy hány évesek vagyunk
Ami a veszélyeztetett korcsoportokat illeti az Országos Epidemiológiai Központ 2013-as részletes adatai szerint a kullancsencephalitis-es betegek 60 százaléka 40-69 éves korú volt, egyharmaduk 20-39 éves korcsoportba tartozott, 20 évnél fiatalabbak körében pedig csupán három megbetegedést (5,7 százalék) regisztráltak. A legfiatalabb Lyme-kóros beteg 8 hónapos, a legidősebb 90 éves volt. Az esetek 16,6 százaléka 14 éves vagy fiatalabb, 24,3 százaléka 15-39 éves, 32,2 százaléka 40-59 éves, 26,9 százaléka 60 éves vagy idősebb volt.
Ezeket a betegségeket okozhatja a kullancs:
A két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór és a kullancsencephalitis.
A Lyme-kór olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is fertőzöttek az ún. Borrelia burgdorferi nevű baktériummal. A megbetegedés ellen kizárólag a kullancs elkerülésével és az esetleges fertőzés mielőbbi felismerésével védekezhetünk.
A kullancsencephalitis a kullancsokban élősködő flavivirusok által terjesztett betegség, tünetei a kullancscsípést követően néhány napon belül jelentkező magas láz, idegrendszeri görcsök, tudatzavar lehetnek. A kullancsencephalitis a fertőzött kullancsok elkerülésén kívül védőoltással is megelőzhető.
Előbbi megbetegedés a gyakoribb, nagyságrendileg évente 20-szor annyi Lyme-kóros eset fordul elő Magyarországon, mint kullancsencephalitis-megbetegedés. Utóbbi azonban az esetek egy részében agyhártyagyulladást okozva hirtelen lefolyású, kómával és magas halálozási aránnyal járó állapotot okozhat, míg a Lyme-kór korai felismerés esetén jól kezelhető.
Sziasztok.Augusztus környékén nagyon szeretnék elutazni Amerikába.Nincs esetleg kedve csatlakozni valakinek?Sajnos az én baráti körömből ezt senki nem tudná megengedni magának, egyedül nem szívesen mennék, de ha nem marad más akkor belevágok.Konkrét terv nincs, bár Las Vegast nagyon megnézném ?