7+1 híres merénylet a történelemből

A történelem során nem voltak ritkák a politikusok, uralkodók, állam- és kormányfők elleni merényletek. Ezek némelyike sikerrel járt, más esetekben viszont a támadó húzta a rövidebbet. Cikkünkben a múlt leghíresebb merényleteit mutatjuk be.

Kennedy

John Fitzgerald Kennedy elleni merénylet

Rosszabb, mint testőr: merénylő

India harmadik miniszterelnöke éppen elhagyni készült rezidenciáját nem sokkal reggeli fél 10 előtt. 1984. október 31-e volt.

Közeli irodájában Peter Ustinov várta, aki dokumentumfilmjébe készült vele interjút készíteni.

Amint a 67 éves politikusasszony kilépett a kertbe, két testőre, Satwant Singh és Beant Singh váratlanul tüzet nyitott rá.

Előbbi 30 golyót lőtt Indira Gandhira, utóbbi hármat a hasába. Miután a nő holtan elterült, mindketten eldobták fegyverüket, és azt kiáltották: “Megtettem, amit meg kellett tennem. Tegyétek ti is, amit akartok!”

 

A kissé távolabb álló többi testőr lassan eszmélt. Előbb Beant Singhet kapták el. Egy közeli irodába vitték, ahol dulakodás közben lelőtték. Satwant – súlyos sérülésekkel ugyan, de – élve megúszta az elfogást. Öt év múlva akasztották fel nagybátyjával, Kehar Singh-gel együtt, akit az egész merénylet értelmi szerzőjének tartottak.

Indira Gandhi mindkét merénylője szikh volt. Egyikük tíz éve szolgált, a fiatal Satwant viszont csak öt hónapja szerelt fel a testőrségbe.

Tettük indítékaként a néhány hónappal korábban történt Kék Csillag Hadműveletet sejtik.

Ebben a katonai akcióban – Indira Gandhi parancsára – többnapos ostromban szétlőttek egy szikh templomot, az armitsari Arany Templomot, amiben fegyvereket és szikh lázadókat sejtett a kormány. Az ötnapos összecsapásban összesen 1000 ember halt meg.

Az Indira Gandhi halálát követő napokban India szerte lincshangulat alakult ki a szikhek ellen, akik közül négyezren életüket vesztették.https://mult-kor.hu/71-hires-merenylet-a-tortenelembol-20240515