Mekkora a bérszakadék Borsod és az ország fővárosa között? És hogyan teljesítenek az egyes ágazatok megyék szerint összehasonlítva?
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket firtatott a Pénzcentrum cikke.
Sokszor szinte éhbérért robotolnak a magyar vidéken dolgozók, derül ki a KSH statisztikáin alapuló összehasonlításon. A budapesti és a szabolcsi nettó átlagfizetések között például körülbelül 200 ezer forintos különbség van. Ám a legjobban és a legrosszabban fizetett nemzetgazdasági ágak között majdnem tízszeres a bérkülönbség, és több megyében a legjobban fizetett dolgozók közelítik meg a fővárosi átlagot. A legrosszabbul fizetettek között túlnyomó többségben szerepel a humánegészségügy és a szociális ellátás nemzetgazdasági ág, valamint az oktatásban dolgozók is a legkevesebbet keresik egyes megyékben.
Budapesten még mindig jelentős a hazai átlagkeresetek emelkedése, miközben az országos átlag körülbelül 83 ezer forinttal marad el a fővárosi átlagtól. A legmagasabb nettó átlagkeresetek Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyékben találhatóak, míg a legrosszabbul fizetett megyékben a nettó átlagfizetés alig éri el a 300 ezer forintot havonta, ami a jelenlegi árak mellett kimondottan alacsony életszínvonalat biztosít csupán.
Megyénk a negyedik legrosszabb a 19 megye és a főváros alkotta listán, a nettó átlagfizetés 305818 forint volt 2023-ban.
hasonló eredményeket láttunk tavaly januári cikkünkben is, akkor is ezt a három megyét előztük. És bár látni némi növekedést az eltelt időszakban, az emberek tapasztalata az, hogy az infláció megeszi a növekedést.
Ami az ágazatokat illeti, a bányászat/kőfejtés nemzetgazdasági ágban lehet a legjobban keresni megyénkben, itt a havi nettó átlagkereset 662577 forint. na persze ez nem a fizikai bányászmunkákat végzőkre, hanem a fehérgalléros állásokra vonatkozik.
Borsodban a legrosszabb fizetések a humánegészségügyi, szociális ellátás területén vannak, nettó 106890 forintot kapott hó végén egy dolgozó.
Ebből a pénzből nem lehet megélni, ez egészen nyilvánvaló. Ez a terület más megyékben sincsen túlfizetve, az egészségügyi és szociális szféra munkatársai Vasban is csupán 210741 forintot vihetnek haza havonta.
A cikk nemcsak a kereseteket, hanem a fogyasztási adatokat is vizsgálta, ami erősen korrelál a béradatokkal. A vőváros a fogyasztás terén is vezető szerepet tölt be az országban: ahogyan korábbi cikkünkben ismertettük, 2022-ben egy főre jutva a budapestiek a legtöbbet költötték éves szinten, összesen 2 millió 213 ezer forintot, ami 29 százalékkal haladta meg az országos átlagot. A kiadások éves összege 1 millió 879 ezer forint volt a megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban, míg a községekben ez az összeg 1 millió 392 ezer forint volt. Az alföldi és az északi régiók fogyasztása bár növekszik, az egy főre jutó kiadások még mindig elmaradnak az országos átlagtól, Észak-Alföldön 14,3, Észak-Magyarországon pedig 10,3 százalékkal.
Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője az adatok alapján megjegyezte, hogy minden régióban megfigyelhető a megyeközpontokhoz való költözés tendenciája. Nem meglepő a következtetés, hogy
minél közelebb van egy település a megyeközponthoz, annál nagyobb eséllyel találnak a lakosok jobb munkalehetőségeket, ami végül a fogyasztás növekedéséhez vezet.
A főváros és vonzáskörzetének ennyire domináns szerepe nem mutatható ki sem Romániában, sem Lengyelországban. Budapest és környéke az országos GDP 47,7 százalékát adja, miközben ez a közel 2350 négyzetkilométeres terület mindössze a lakosság 31,3 százalékának ad otthont – emelte ki Bod Péter Ákos közgazdász, a jegybank egykori alelnöke.
Szólni kell Niedermüller elvtársnak. Ő a bitcoin-bányászat nagy szakértője.
Jó fizet az osztrák család.???
Mexikóvölgy, mészkő
Zsolca, kavics
Milyen jó , hogy alig van bánya magyar kézben az országban.
https://uploads.disquscdn.com/images/d256f48cc6ce942dda76d7b47db58f37e9d17464f8214d208103e186039447b8.jpg?w=800&h=194
Hülye libernyák tanárnők mindig voltak
A tanárnéni megkérdezi a kis székelyt az első órán:
-Mond csak Ábel, ti hányan vagytok testvérek?
-Hat fiú és mindegyikünknek van egy lánytestvére is.
-Tehát 12-en vagytok?
-Dehogyis tanárnéni, csak heten.
Akkor rakd össze:
1.) .” Az 1945. november 4-i választásokon a nagy-budapesti választókerületben nemzetgyűlési képviselővé választották; 1947. augusztus 31. és 1953. március 18. között az MKP illetve a Magyar Függetlenségi Népfront Borsod-Gömör, Zemplén és Abaúj megyei listáról jutott be a törvényhozásba. 1945 végétől kilenc hónapon át az MKP Központi Ellenőrző Bizottságának az elnöke. 1946 nyarán, az újjáépítés, a „széncsata” nehéz és kritikus időszakában a pártvezetőség Ózdra küldte. Az Ózdi Kohászati Üzemek MKP-szervezete titkáraként tevékenyen közreműködött a termelés és az ellátási viszonyok normalizálásában. 1946. október 1-jén az MKP III. kongresszusán a központi vezetőség tagja lett. 1948 nyarán, a pártegyesítés során az MDP Borsod megyei titkárává választották. 1949 nyarán kinevezték az átalakított Közlekedési és Postaügyi Minisztérium politikai államtitkárává, majd a tisztség megszűnése után a miniszter első helyettesévé. 1949. augusztus 23-i megalakulásától 1953 nyaráig az Elnöki Tanács tagja. Az 1950-es évek közepén háttérbe szorult, elvesztette a tisztségeit: 1953-ban nem lett képviselő, így nem lehetett az Elnöki Tanács tagja, s 1954. május 30. után az MDP Központi Vezetőségébe sem jelölték. Ezekben az években elvégezte a Gazdasági és Műszaki Akadémiát. Tisztviselői mentalitására jellemző módon 1956. október utolsó napjaiban is a munkahelyén maradt. Az 1956. november 4-i szovjet katonai beavatkozás után Ózdon szervezni kezdte az MSZMP-t. Hamarosan a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei ideiglenes intézőbizottság elnöke lett, majd 1957 nyarán – más forrás szerint január 1-jétől – a megyei pártbizottság első titkárává választották. Az 1957. június 29-én bekerült a központi bizottságba; haláláig a testület tagja maradt.”
2.) „A Hejõcsabán többségi tulajdont szerzõ magyar konzorcium át akarta venni az irányítást a cementgyár felett, melyen a Holderbank csoport képviselõje, Prieszol József elmondása szerint felháborodott a cég és véleménye szerint jogosan vetett be minden eszközt a gyár megszerzésére. A többi gyár esetében ugyanis olyan stróman Kft.-k-kel és magánszemélyekkel szövetkeztek, vagy olyanokat béreltek fel, akik az állami támogatással megszerzett részvényeket átadták nagyhatalmú hûbéruruknak, míg Hejõcsabán a lényegesen rosszabb ajánlatukkal a vásárlásnál alul maradtak. Bíztak a korábbi bebetonozásban, nevezetesen az irányítási monopolium csalárd módon való korábbi megszerzésében…”
kik a város legnagyobb aranyásói?
a volt elvtársak
és a msotani elvtársak már smafu?
Miért hagytatok valamit?
„Évértékelésre
kértük Káli Sándort, Miskolc
polgármesterét. Arra is
kíváncsiak voltunk, mit vár
2010-től.
ÉM: Mi az, ami az idén a
mérleg pozitív serpenyőjébe
rakható?
Káli Sándor:
Mindenképpen ide számítom, hogy a
válság nehéz
körülményei között is
megőriztük a város
működőképességét.
Javult és határozottabb lett a
városőrség, ?
polgárőrség, ?
területőrség és a ?
rendőrség munkája: soha még
nem volt ilyen markánsan
érzékelhető, milyen erős az
emberek vágya a közbiztonság
iránt (ezt fogja szolgálni hamarosan a
készenléti ezred is ). ????”
KONCZ ZSÓFI IS EZÉRT BÁNYÁSZ.