Darazsak vagy méhek lógtak egy kupacban egyik reggel a népkerti Vigadó terasza előtt egy tuján. Egy reggeli futó hívta a 112 segélyhívót. A tűzoltók egy bazi nagy autóval perceken belül a helyszínre érkeztek. Bár rutinfeladatnak tűnt, mit kezdjenek a rajjal, de volt némi tanácstalanság. Kiderült, nincs olyan, akit hívni lehetne a feladatra. A méh/darázs befogó pénzt kér a kiszállásért. A tűzoltók végül egy kölcsönkapott szemeteszsákba rakták az izgatottan döngicsélő csapatot, és elvitték. (Bedobták a kukába?)
Az egyik futó szerint méhek voltak, védett állatok, sőt értéket képviselnek. Például méhészeknek. Az állátkák a miskolci polgármesteri hivatalnak is megoldhatatlan akadály jelentettek korábban. Cikk itt.
Lövey Attila, a Vattán működő Lövey méhészet vezetője szerint ilyenkor segít az omme.hu-n található táblázat. Ebben megyékre, településekre lebontva láthatjuk, ki foglalkozik méhrajbefogással és darázsirtással, telefonszámmal és e-mail elérhetőséggel együtt. Szerinte akkor magasak a díjak egy darázsirtó értesítésekor, ha a darazsak fészke nehezen hozzáférhető, például a tető egy rejtett szegletében vagy egy régi redőnytokban van.
„A darázsnak teljesen más mérge van, mint a méheknek. Többször is tud szúrni, mert nem horgos a fullánkja, mint a méheknek. A méh a darázshoz képest nem tudja visszahúzni a fullánkját, az beakad a bőrfelületbe. A méreghólyagja ilyenkor kiszakad, és a méh hamarosan elpusztul. Ezzel szemben a darázs a szúrás után is életben marad ” – beszélt a darázstámadás hátteréről.
Sokan tűzoltót hívnak
Dojcsák Dávid tűzoltó százados, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője szerint ilyen esetekben a tűzoltók mindig megnézik a helyszínt. Elsősorban technikai segítséget tudnak nyújtani a helyzet kezeléséhez, mert ilyenkor mindig egy szakértő méhészre vagy darázsirtóra van szükség.