Komoly meglepetést okozva a liberális-környezetvédő, Európa-párti programmal induló Progresszív Szlovákia (PS) párt nyerte az európai parlamenti választást északi szomszédunkban. A PS 27,8 százalékot kapott, ami majdnem tíz százalékponttal jobb eredmény, mint a tavalyi általános választáson, amikor a progresszívek csak 18 százalékig jutottak. Így most ők küldhetik a legtöbb képviselőt, hatot az Európai Parlamentbe.
Ha pedig az úgynevezett preferenciális szavazatokat nézzük, akkor Ódor Lajos, a Progresszív Szlovákia listavezetője, az ország első magyar származású kormányfője – aki tavaly majdnem fél évig irányította a pozsonyi ügyvezető kormányt – kapta a legtöbb voksot az EP-választáson. Ódor mögött a második helyen Robert Fico miniszterelnök egyik leglelkesebb szövetségese, Lubos Blaha végzett a Smerből, azaz az Irány nevű, magát szociáldemokratának nevező, valójában inkább populistának minősíthető pártból.
Kettejük között azonban majdnem 108 ezer voks volt a különbség.
- Ódor ugyanis 294 944 ezer szavazatot kapott,
- Blaha 187 020-at.
Azaz Szlovákia legnépszerűbb EP-képviselője a magyar származású Ódor lett, aki tavaly ügyvezető miniszterelnökként adta át a stafétabotot Ficónak. Ódor – akiről még a Progresszív Szlovákia által támogatott Zuzana Caputová köztársasági elnök sem tudta, hogy valójában magyar születésű, amikor tavaly felkérte ügyvezető miniszterelnöknek – annyira népszerű, hogy immár felmerült: lépjen is be a PS-be.
A harmadik helyen a Malina Hedvig elleni kampányok miatt hírhedtté vált Robert Kalinák jelenlegi honvédelmi miniszter és kormányfőhelyettes unokaöccse, Erik Kalinák végzett. Az unokaöcs Blahához hasonlóan a Fico-féle Smer politikusa, és 151 860 szavazatot kapott. A negyedik helyen a szélsőjobboldali Republika politikusa, Milan Uhrik végzett 133 949 vokssal.
A Progresszív Szlovákia jó szereplése valójában nem is olyan meglepő. Emlékezetes, hogy tavaly is esélyesek voltak a liberálisok a nyerésre, ám az őszi szavazás előtti, Magyarországról érkező menekülthullámot is kihasználva a Smer nyerte a választást. Fico hamarosan kormányt is alakíthatott, a szociáldemokrata Hlas (Hang) és a szélsőjobboldaliból erősen nacionalistává „mérséklődött” SNS (Szlovák Nemzeti Párt) nevű tömörülésekkel közösen.
A tavalyi 23 százalékos eredménnyel nyerő Smer az idén azonban 25 százalékot közelítő (24,76 százalékos ) eredménnyel sem tudott győzni. Csak a második helyre szorult a két Robert (Fico és Kalinák) nevével fémjelzett párt az EP-választáson.