Az öregedés folyamata lassítható?

Ahogy nő az öregek száma, úgy nő az öregedés lassítására irányuló kutatások támogatása is.

Az öregedés legújabb elméletei szerint az öregedés nem más, mint a genetikai információáramlást zavaró zaj (szoftverhiba), amely megzavarja a gének kifejeződésében megnyilvánuló élettani folyamatokat, vagyis minden időskori krónikus nyavalya közös oka a helyes genetikai információk zavarossá válásában keresendő.

Ennek következtében ha sikerül a zajkeltő, téves információkat kiiktatni, akkor az öregedés folyamata lassítható, akár meg is állítható.

Az öregedés e felfogásban gyógyítható alapbetegség, amelynek kezelésével az emberi életet fenyegető összes rettegett betegség (krónikus gyulladások, rák, szív-, ér- és légzőrendszeri betegségek, és így tovább) megelőzhetővé válik. Az Öregedés Információs Elméletének (Information Theory of Aging, ITOAkutatói szerint hiába találnánk meg például a rák általános gyógymódját, attól még simán belehalnánk valamelyik másik betegségbe, vagyis a várható élettartamunk alig módosulna.

Egészen más a helyzet, ha az alapbetegséget, azaz az öregedést tudnánk gyógyítani – és erre minden esélyünk megvan az elkövetkező egy-két évtizedben.

A betegségek nemzetközi statisztikai osztályozási rendszerében (International Classification of Diseases for Mortality and Morbidity Statistics, 11th Revision) 2018 óta betegségként szerepel maga az öregedés, vagyis az öregedés lassítását, leállítását, visszafordítását célzó gyógyszerek fejlesztése zöld utat kaphat.

A gyógyszerjelölt molekulák közül öt is nagyon ígéretes, mindegyik a DNS-kifejeződést képes szabályozni, közülük kettőt a magyarok is jól ismerhetnek: a jelenleg kettes típusú cukorbetegeknek felírt metformint és a vörösborban is megtalálható resveratrolt, de mellettük az mTOR, a NAD és a sirtuin azok a varázsszavak, amelyek talán kinyitják az örök ifjúsághoz (vagy legalábbis a lassabb öregedéshez) vezető titkos tudományos átjárók ajtaját.

Az új paradigma szerint tehát az öregedés gyógyítható betegség, minden egyéb pusztító betegség forrása, amelynek gyógyításával bizonyítható, hogy az egészségben töltött emberi életnek nincs természeti törvények által kiszabott határa.

Ez az új paradigma nyilván éppen olyan nehezen nyer majd elismerést, mint a múlt században az általános relativitáselmélet, hiszen nagyon sokan vallják – még az életkori előítéletek elleni küzdelem legfelkészültebb képviselői is -, hogy az öregedés nem javítandó hiba, hanem maga az élet („aging is living”), hozzátéve, hogy nem az öregedés a gond, hanem a hozzá tapadó előítéletek, ahogyan a nők életét sem a nemi szervük teszi nehézzé, hanem a szexizmus. Természetesen éppúgy helytállóak ezek a megállapítások, mint a Newton-féle gravitációs elmélet, de ahogyan azt az elméletet tágabb összefüggésbe helyezte az általános relativitáselmélet, úgy emelheti más szintre az öregedésről való gondolkodást a jelenség gyógyítható betegségként történő kezelése is.


 

Ha Ön nem tudja, milyen időponttól lenne a legkedvezőbb igényelnie a nyugdíját, feltétlenül érdemes ide kattintva megkérdeznie, mikor, hogyan és mit kell tennie annak érdekében, hogy a nyugdíja összege az Ön számára legkedvezőbb módon alakulhasson.

 


Ha (munkadíj fejében) telefonos konzultációra vagy személyes találkozásra is szüksége van, akkor írjon e-mailt baráti partneremnek, Dr. Kovács László úrnak (vagy hívja munkaidőben a +36 30 332 5880 mobilszámon).

A személyes tanácsadás során a nyugdíj igénylésével kapcsolatos kérdések tisztázása mellett egyebek között kérheti 
– a magyar és a nemzetközi nyugdíjigénylés hazai benyújtását,
– előzetes nyugdíjbecslést,
– a szolgálati idővel és keresetekkel kapcsolatos magyar hatósági határozatok észrevételezését,
– a magyar nyugdíjmegállapító határozat vagy nyugdíjelőleget megállapító végzés elleni jogorvoslat kezdeményezését.