2300 kilométernyi út egy 35 éves kocsival a Trabigyártás Mekkájába (fotókkal, podcast)
Az egykori „népautó” ma már akár 1 millió forintot is érhet az igazi rajongóknak.
Egy szirmabesenyői fiatalember a 30. szülinapján megvalósította bakancslistás álmát. „Hazavitte” 35 éves, „babakék” Trabantját egykori gyártási helyére, a német Zwickauba. Fekete Márk, a Trabant-Wartburg Klub tagja, a Borsodi Betyárok baráti kör alapítója és vezetője. A fiatalember egy meglehetősen régi autó ifjú fanatikusa. A Szirmabesenyőn élő Márk gyermekkora óta a Trabantok szerelmese.
Trabanttörténelem dióhéjban
1954-ben állami szintről küldtek egy rendeletet az NDK-ban működő gyárak felé. Azt a kérést kapták, hogy készítsenek olcsó, könnyen gyártható kisautót, ami a munkások fizetéséből is megvásárolható. 1957-től novemberétől kezdődött a Trabantok sorozatgyártása. Ez gyakorlatilag egybeforrt az akkori politikai légkörrel, mivel a németek a „népautó” gyártását és használatát az életszínvonal emeléseként élték meg. Kelet-Berlinben ebben a korszakban több felkelés is kirobbant, és egy olcsó, könnyen megvehető autó beszerzése részben a néplélek megnyugtatására is szolgált.
Fekete Márk felhívta a figyelmet arra, hogy Trabant neve „útitársat” jelent, hiszen a dolgozó német emberek hű társának szánták. Másrészt a második világháború után súlyos nyersanyaghiány lépett fel, többek között ezért is kellett egy rendkívül olcsón előállítható autót sorozatgyártani.
Trabant-Camino Zwickauba
Fotók: olvasó
A Trabant nem luxusautó, de Fekete Márk szerint ez a fogalom az 1950-es-1960-as években még teljesen mást jelentett: „A Trabant rajongóinál belső poén, hogy ebben az autóban is működik a szocialista klíma: ha letekerjük az ablakot. Azokban az időkben az számított komfortnak, ha egy négyfős család beült az autóba, és kötöttségek nélkül tudtak A-ból B-be utazni úgy, hogy nem kellett várniuk a buszra. És közben együtt voltak, míg ez az autó szétszakította az utat azzal a 90-100 km per órás végsebességgel, amire akkor a Trabant képes volt”. A Trabantot 1991-ig gyártották Zwickauban.
A Ladával más a helyzet: annak is megvan a maga retro kultusza, hiszen a Trabant Fekete Márk szerint már a saját korának is egy lenézett autója volt. A Lada viszont gyártásától kezdve az egy elit autónak számított: annak idején párttitkárok, vezérek, orvosok, ügyvédek, komoly jövedelemmel rendelkező emberek autója volt.
A Trabantnak lelke van, és összehozza az embereket
Fekete Márk a Borsodi Betyárok Baráti körének az alapítója és vezetője. Ő úgy látja: a Trabant most, a 21. században is képes közösséget kovácsolni a nosztalgiaautó körül. Szerinte óriási retro élmény manapság Trabanttal közlekedni, azonban nem kis kihívás közlekedni vele.
A baráti kör tagjai magunk szerelik a saját Trabantjukat. Nagyon ritkán vesz olyan ember Trabantot, aki nem ért az autószereléshez. Aki csak a poén kedvéért vesz ilyen retro mobilt, annak igen hamar meggyűlik vele a baja, hiszen a régi autó folyamatos karbantartást igényel.
„A Trabant klasszikusan az az autó, aminek lelke van. Nem kell sokat szerelgetni, ha rendben tartják és gondoskodnak róla. Én mindig megcsinálom rajta a kötelező karbantartási munkákat. Tényleg összekovácsolja a csapatot, hiszen sokszor a Trabantos barátokkal együtt szereljük. Ha valaki elakad benne, hívja a „kollégáját”. Mert lehet, hogy neki pont van egy égetően fontos alkatrésze, amit máshonnan nehéz beszerezni. Rendszerint egymás mellett, vállvetve szereljük az autóinkat”-avatta be portálunkat a Trabantos közösség életébe Fekete Márk.
Márkot már csecsemőkorában álomba ringatta a Trabant
Fekete Márk az utolsó Trabant legyártása után három évvel, 1994-ben látta meg a napvilágot. Akkoriban a családi autójuk egy Trabant kombi volt. Az édesanyjáék azzal hozták haza a kórházból, ott és akkor indult el a kötődése a Trabant felé:
„Bömbölő újszülöttet beraktak a hátsó ülésre. Édesapám elmondása szerint két utcasarok után engem álomba ringatott a Trabant. De olyan szinten, hogy ágyút lehetett volna mellettem dönteni, úgy aludtam”.https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2024/06/2300-kilometer-ut-35-eves-kocsi-trabant-gyar-fotok-podcast
Egyszer régen egy barátom megkért, hogy segítsek egy hosszabb külföldi úton a Trabiját vezetni. Valahol Szlovákiában elszakadt az ékszíj. Mivel nem sokkal korábban egy 850 Fiat sport coupé ékszíját cseréltem gondoltam nosza, pár perc az egész. Aztán kiderült, hogy az ékszíj majd mindenen át volt fűzve (csak a kormánykeréken nem), generátoron, benzincsövön stb., szóval a fél autót le kellett bontani a művelethez.
Mit mondjak, ezt követően nem voltak kétségeim a tervezők szellemi képességeit illetően.