Akár a kognitív hanyatlás.
A hőhullámok nem csak testünket izzasztják, hanem agyunkat is megzavarhatják. Megállapították, hogy a meleg időjárás alacsonyabb pontszámot eredményez matematikai teszteken, ilyenkor sokkal gyakoribb az agresszió a rosszindulatú viselkedéstől egészen az erőszakos bűncselekményekig.
Az iScience folyóiratban megjelent tanulmány szerint a politikusok rövidebb szavakat használnak a beszédükben, ha a kinti hőmérséklet 27 fok fölé megy. Az elemzés 7 millió politikusi beszédet vizsgált nyolc országban – az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában, Hollandiában, Új-Zélandon, Dániában, Spanyolországban és Németországban. A lehűléseknek viszont nem volt semmilyen negatív következménye.
A hő kognitív képességekre gyakorolt hatásának megértése különösen fontossá válik most, a globális felmelegedés idején – mondja Risto Conte Keivabu, a tanulmány társszerzője, aki a németországi Max Planck Demográfiai Kutatóintézetben kutatja a klímaváltozás hatásait.
27 foknál melegebb napokon a politikusok által használt egyszerűbb nyelvhasználat-romlást fél hónapos oktatás elvesztésének feleltették meg (az olvashatósági képleteket iskolai könyvekhez fejlesztették ki). Conte Keivabu szerint ráadásul ez az eredmény valószínűleg alulbecsült, mivel a tanulmány megpróbálta „a lehető legkonzervatívabb módon elkülöníteni a hőhatást az összes lehetséges zavaró tényezőtől”. Ha csak a németországi adatokat nézzük, a kutatók azt találták, hogy a hatás az oktatás négy hónapos eséshez hasonló – mondja. A beszédeket ugyanis Flesch-Kincaid olvashatósági teszttel mérték, ami a szavak és mondatok hossza alapján méri fel, mennyire nehéz megérteni egy szöveget.
A tanulmány megállapította, az 57 év feletti felnőttek érzékenyebbek a hőre, már a 24 fok fölötti hőmérséklet is beszédmódosulásokat eredményez. A hőség különösen veszélyes az idősebbekre, akik a gyengébb vérkeringés és a verejtékmirigyek károsodása miatt nehezebben hűlnek le.
Más tanulmányok is alátámasztják, hogy a magas hőmérséklet rongálja a szóhasználatunkat – bár inkább azért, mert ronthatja a hangulatunkat. Egy 2022-es tanulmány szerint a gyűlöletbeszéd gyakorisága a hőmérő higanyszálával összhangban emelkedik: a pejoratív vagy diszkriminatív nyelvezetet használó tweetek száma az Egyesült Államokban akár 22 százalékkal is megugrott egy 2022-es tanulmány szerint. A kutatók hasonló jelenséget figyeltek meg egy 43 millió fős mintán a kínai közösségi médiában. Az emberek kimutathatóan negatívabb nyelvezetet használnak nagyon forró napokon.
A közösségi oldalak posztjaival ellentétben azonban a politikusi beszédeket jellemzően előre megírják, mégis forró napokon átállnak kevésbé bonyolult nyelvezetre. A kutatók szerint a hőmérséklet emelkedésének pszichológiai hatásai arra késztetik a szónokot, hogy leegyszerűsítse a mondandóját, vagy akár eltérjen az elkészített szövegétől kognitív funkcióinak romlása miatt.
Még a rövid ideig tartó hőhatás is problémákat okozhat, például ha vonatra várunk ingázás közben vagy szünetet tartunk a szabadban; s fordítva, a kellemetlen külső hőmérséklet arra késztetheti az embereket, hogy bent maradjanak, ahol viszont a friss levegő hiánya rontja kognitív képességeiket. Ezen kívül az emberek hőségben rosszabbul alszanak, s a pihenési idő csökkenése szintén megnehezíti a másnapi tiszta gondolkodást.
Az egyszerűbb nyelvhasználat nem feltétlenül hiba – sőt, gyakran könnyebben érthető. De ha valaki gyakran használ kevésbé összetett nyelvezetet, az Conte Keivabu szerint akár a kognitív hanyatlását is jelezheti. Az általánosabb megfogalmazás a demencia korai figyelmeztető jele lehet, ez a minta a szerzők könyveiben és a politikusi beszédekben kimutatható.
Természetesen nem a hőség nem az egyetlen környezeti tényező, ami ronthatja gondolkodásunkat. Egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy a légszennyezésnek való kitettség közel három hónapos oktatás elvesztésével azonos módon csökkentette a kanadai parlamenti képviselők beszédeinek összetettségét.
Melegben zavarossá válik a gondolkodás. Ajajj akkor jön a gördülő narancsosok Sorozásos és Sorosozós és világháborús meg atomháborús ijesztgetése, rettegtetése megint? Hőség is ami zavarttá és zavarossá teszi gördülő narancsosékat, Grazban is telt ház lehetséges sajnos mert még mindig szabadon rettegtetnek narancsosék. Rettegj magyar újra lesz itt akkor nemulass és ereszd el a hajam 😀 😀
Azzal is gond van, amelyik a liberálisokat futtatja, mivel ez a miskolci
Kósa boldog karácsonyt kíván mindenkinek ebben a nagy hőségben és a nagy hős égre való tekintettel legyen „buldog” karija mindenkinek és akinek buldoga van ne felejtsen neki csontot adni 😀 majd jobbra mint egy pantomim művész elhúz „a mi agyarok” Kósája. 😀
Boldog hosszú uborkaszezont mindenkinek és nőjön nagyra, hosszúra és hegyesre mindenkinek a zöld uborkája, 😀 😀
A gravitáció tömegvonzás elhúzza jobbra Kósánkat. 😉 Vagy rálépett az ellensúlyra ami kihúzza jobbra nagy hirtelen. 😀
A túlméretezett narancs gömb kihúzza szélsőjobbra. 😉
Még egy oka annak, hogy nehezebben kommunkáljon az ember
Én azon csodálkozom, hogy a szereplők hogyan tudnak megállás nélkül beszélni, amikor hazudnak mindenben, miközben
Ünneplik az ember és az ország feletti győzelmüket nemi gyalázással,
Lalinak hőség sem kell ahhoz, hogy zavaros gondolatai támadjanak.