Egyetlen reformerként indulhat Maszúd Pezeskian az iráni elnökválasztáson; az egykori szívsebész közeledne a Nyugathoz.
Már az is meglepő volt, hogy az Őrök Tanácsa öt konzervatív jelölt mellett jóváhagyta a reformerként emlegetett, 69 éves Maszúd Pezeskian részvételét a cikkünk megjelenésének napján zajló iráni elnökválasztáson. Győzelme még inkább csoda lenne, hiszen több kérdésben is szembemegy a keményvonalas teheráni vezetéssel.
Például tárgyalna az USA-val az iráni atomprogramról a szankciók feloldása érdekében, nem feltétlenül folytatná az oroszbarát külpolitikát, megnyitná a kapukat a külföldi beruházások előtt, és elutasítja a nők kendőviseletének erőszakos kikényszerítését.
Pezeskian Nyugat-Azerbajdzsán tartomány székhelyén, Mahabádban született 1954-ben azeri apától és kurd anyától. Mindig is büszkén vállalta nemzetiségi örökségét, ami azért is fontos, mert a 90 milliós, színes etnikumú iráni lakosságnak csak a 61 százaléka perzsa, az azeriek 16, a kurdok 10 százaléknyian vannak.
A származása vallási szempontból is érdekes, mivel bár a lakosság nagyjából 90 százaléka síita, pont a kurdok között vannak szép számmal szunniták és egyéb kisebb szekták követői. Pezeskian 19 évesen, még a sah uralkodása alatt, a kötelező katonai szolgálatát az ország másik végében, a délkeleti Szisztán és Beludzsisztán tartományban, az afgán határ melletti, igencsak elmaradott Zábul városában töltötte le, és ott kezdett érdeklődni az emberek gyógyítása iránt. A békétlen tartományban többségében az országban szintén kisebbségi beludzsok laknak.
Az Irán társadalmi és gazdasági kihívásait személyesen megtapasztaló fiatalember a leszerelés után visszatért szűkebb pátriájába, és elvégezte az orvosi egyetemet. Az 1980–1988-as iraki–iráni háborúban egyszerre szolgált katonaként és orvosként, gyakran a frontvonalon, ahol szanitécegységeket irányított. A háború alatt továbbképezte magát, a Tabrizi Orvosi Egyetemen sebészi szakorvosi diplomát szerzett. Majd azon belül is a szívsebészetre specializálódott, 1994-től öt évig pedig az egyetem elnöki posztját töltötte be.
A kinevezésének évében autóbalesetben elvesztette a feleségét és egyik gyermekét. Két fiát és lányát egyedül nevelte fel, soha nem házasodott újra, mondván, a gyermekei nem értenék meg. Egyik fia visszaemlékezése szerint apja akkor is szeretett főzni a családjának, amikor még élt a felesége. A gyerekeihez való közelségét jelzi, hogy a lányával kézen fogva ment regisztrálni az elnökválasztásra, amit Ebrahim Raiszi előző elnök halálos helikopter-balesete miatt kellett kiírni.
Ragaszkodása és szenvedélyessége sok irániban szimpátiát kelt, népszerűségét pedig csak növelte, hogy 2001-től Mohamed Khatami reformista elnök egészségügyi minisztere volt. Az idén egymás után ötödik alkalommal is Tabriz parlamenti képviselőjévé választották, rendszeresen kiáll a kisebbségek jogaiért. Bírálta a 2009-es vitatott elnökválasztás utáni „zöldforradalommal” szembeni brutális fellépést, támogatta a nagyhatalmakkal 2015-ben kötött atomalkut, és orvosi alapon megkérdőjelezte a hivatalos magyarázatot, hogy a 2022-ben a kendő helytelen viselete miatt letartóztatott Mahsza Amini fiatal kurd lány halálát természetes körülmények okozták.
A Korán-oktatói végzettséget is szerzett Pezeskian mellett szólhat a választáson, hogy nem tartozik az elithez, és egyetlen befolyásos családhoz sem, a kezéhez nem tapad korrupciós pénz. Hátránya, hogy tapasztalatlan az irányításban, viszont tanácsadója és kampányának aktív résztvevője az a Dzsavad Zarif volt külügyminiszter, aki a Nyugattal a nukleáris tárgyalásokat sikerre vitte.
Pezeskian többször is kifejezte lojalitását Ali Khamenei legfőbb vallási vezető iránt, akinek azonban nem ő a kedvenc elnökjelöltje. Most valószínűleg csak azért kapott szabad utat a jelöltséghez, hogy a részvétel elérje legalább az 50 százalékot, legitimálva a szavazást.