Fotó: ivó kutak Bezzeg Bécsben
Ahogy a hőmérséklet rekordokat dönt és a napsugarak erősek, a gyep szomjazhat, elhalványulhat és megsérülhet. Ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő gondoskodást biztosítsunk neki ebben az időszakban, írta az Agrofórum.
A nagy kánikula jelentős hatással lehet a gyep egészségére és megjelenésére, főleg akkor, ha nem megfelelő időben vagy módon nyírjuk.
Túl rövidre nyírt gyep esetén nagyobb valószínűséggel lesz hajlamos különféle betegségekre és kórokozók által okozott károsodásokra, különösen a magas hőmérséklet és nedvesség kombinációjában.
- Először is, időzítsük a fűnyírást a nap hűvösebb részeire, például korán reggel vagy késő délután, hogy minimalizáljuk a gyep kiszáradásának és stresszének kockázatát.
- Semmiképpen se nyírjuk túl rövidre a füvet, mivel ez növeli a gyep vízvesztését és a gyökerek napégésének esélyét.
- Célszerű a fűnyírót olyan magasságra állítani, hogy a fű hossza legalább 5-8 centiméter maradjon.
- Váltakozó irányban nyírjunk, hogy elkerüljük a gyep egyenetlen növekedését.
- Fontos, hogy a fűnyírás előtt és után is gondoskodjunk a gyep megfelelő öntözéséről, hogy kompenzáljuk a vízveszteséget és segítsük a gyepet a regenerációban.
Ha az időjárás túlzott, extrém magas hőmérsékletet hoz, érdemes megfontolni a gyep nyírásának ideiglenes elhalasztását, amíg a környezeti feltételek nem javulnak.
- Magas hőmérsékleten történő fűnyírás nemcsak a gyepre, hanem a kertészre is káros hatással lehet, mivel fokozza a hőstresszt és a kiszáradás veszélyét mindkét „fél” számára.
- Ha lehetséges, árnyékos időszakot válasszunk a kerti munkák elvégzésére, hogy minimalizáljuk a hőhatást és csökkentsük a stresszt a növényeknél.
Épp ideje lenne levágni a füvet! Sőt én már le is vágtam a birtokomon.