Egyre több a szamárköhögéses eset, már Borsod megyében felütött

Továbbra sem tervezik az egészségügyben dolgozók újraoltását szamárköhögés ellen, pedig kiugróan magas a fertőzöttek száma. Az oltatlan gyermekekre és a csecsemőkre akár életveszélyes is lehet.

Népszava azt követően kapta azt a választ, hogy nincs semmi teendő, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot (NNGYK), hogy kiderült, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben maszk nélkül időzött a gyermekkardiológiai intenzív részlegen egy járványügyi ellenőr, akiről később kiderült, hogy szamárköhögéssel kezelik. Ezen az osztályon szívsebészeti beavatkozás előtt álló, illetve a műtéten már átesett, túlnyomórészt újszülöttek vannak, akik még nem kapták meg a két hónapos korban esedékes, szamárköhögés elleni vakcinát, így védtelenek a kórokozóval szemben.

A szamárköhögés rendkívül fertőző, azok közül, akik oltás vagy megbetegedés útján nem immunizáltak ellene 10-ből 9-en nagy valószínűséggel elkapják. Korábban évente legfeljebb nyolc ilyen eset fordult elő, most csak az év első felében 132 volt.

Az országos tiszti főorvos a szokatlanul sok szamárköhögéses megbetegedés ellenére semmilyen járványügyi intézkedésre nem látott eddig okot. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legutóbb 3 hete azt hangoztatta, hogy “még mindig van olyan megye, ahonnan nem jelentettek beteget, így országos járványról nem beszélhetünk”. Mint arról a Portfólió rendre beszámolt: lenne ok a fokozott éberségre, járványügyi intézkedésekre, hiszen idén minden korábbi év adatait meghaladta a szamárköhögéses esetek száma.

A gazdasági portálnak korábban Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető háziorvos azt mondta: az esetszám növekedésével párhuzamosan figyelni kell a felnőttekre is, az ismétlő védőoltás különösen annak ajánlott, aki veszélyeztetett csoportba tartozik, vagy nagyon ki van téve a megfertőződésnek. A betegség lappangási ideje 2-4 hét.

A magyar gyerekek a születést követő BCG-vakcina után, az első kombinált oltás részeként 2-3-4 hónapos korban részesülnek szamárköhögés elleni alapimmunizálásban, ezután 18 hónapos korukban, majd 6 és 11 éves korukban ismétlő oltást kapnak a kórokozó ellen.

Müller Cecília az MTI-nek elmondta, hogy felnőtteknél és oltottak körében jellemzően enyhén zajlik a szamárköhögés. Mivel ezt a fertőzést baktérium okozza, antibiotikummal jól kezelhető. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a magas kockázatú csoportok, így például az újszülöttek, csecsemők esetében a fertőzés lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet.

Az ő védelmükben a jelenlegi járványügyi helyzetben azt javasolja az NNGYK, hogy a várandósság utolsó harmadában a nők kérjék a pertussis komponenst is tartalmazó védőoltás beadását, amellyel saját magukat és majdani újszülöttjüket is védik. A csecsemőt látogató családtagok, rokonok számára is javasolt az újraoltás – közölte az országos tisztifőorvos.