A boksz történetének első magyar női olimpikonja a következő körben a világbajnoki ezüstérmes algériai Imane Heliffel küzd meg szombat délután. Helifet tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert túl magas volt a tesztoszteron-szintje.
Hámori az ír Grainne Walsh elleni sikerrel mutatkozott be Párizsban, ahol a nyolcaddöntőben a negyedik kiemelt, Óceánia-bajnok Marissa Williamsonnal csapott össze és imponáló teljesítménnyel fölényes győzelmet aratott.
A meccs végén Hámori boldogan emelte magasba ökleit, majd az eredményhirdetésnél örömittas kiáltással reagált arra, amikor bemondták egyhangú pontozásos győzelmét.
Az első győztes meccsem adott egy plusz motivációt és bizonyította, hogy itt van a helyem és már nagyon izgatottan vártam ezt a mérkőzést
– mondta a mérkőzés után Hámori Luca, hozzátéve, hogy a vasárnapi sikerét követően rengetegen gratuláltak neki és biztatták, ami szintén hatalmas lökést adott neki, ahogy az a sok magyar drukker is, akik csütörtökön ott voltak az Észak-párizsi Arénában, hogy neki szurkoljanak.
Szerencsére a mérkőzésen végig az én akaratom érvényesült és úgy gondolom, hogy simán nyertem.
Hámori azt is elárulta, a második menettől már élvezni is tudta a bokszot, miután az edzői a szünetben elmondták neki, hogy minden pontozónál vezet.
Amikor sikerült megfognom egy bal-jobbegyenessel, láttam rajta, hogy teljesen elbizonytalanodott és megtört az egész bunyója, onnantól pedig nem volt kérdés, hogy mi lesz az eredmény
– jegyezte meg Hámori.
Az a nő egy férfi, mit keres ott?!” – mit szólnál, ha nem ülnénk most fel a köpködővonatra, hanem mélységében szemlélnénk a problémát? Előre mondom: nem lesz jó megoldásom.
Én személy szerint nem pártolom, hogy férfiként született és férfiként felnőtt emberek nőkkel versenyezzenek, mert egyszerűen máshogy alakult ki az izomzatuk. Nem véletlenül vannak férfi és női versenyek. Szerintem erről beszélni se kéne nagyon, annyira evidens.
A probléma viszont az, hogy nem minden „férfias” nő transzgender. Tapasztalatom szerint a legtöbben annyira egyszerűsítenék a kérdést, hogy „nézzünk be a szoknya alá, ha kilóg valami (vagy egykor kilógott), akkor zárjuk ki a versenyzőt”.
Csakhogy természet édesanyánk (a rengeteg magyar által oly’ dühösen tagadott) végtelen sokszínűségében a törékeny virágszálak mellett hajlíthatatlan szálfákat is teremtett női nemi szervekkel.
Emlékezhetsz talán Caster Semenya esetére: a 180 centis dél-afrikai futó vaginával született, de nincsen méhe, viszont van két le nem szállt heregolyója a testében és közel férfi tesztoszteron-szintje.
Namost akkor kedves KDNP-s polgártárs: apa férfi, anya nő, Caster Semenya micsoda?
Vagy a te istened hibázott, amikor megteremtette (nem) vagy te, amikor meg akarod mondani a te istenednek, mit teremthet (igen).
Az olasz bokszolóval meccselő Imane Khelif szintén hasonló eset: ő sem transzgender, csak egyszerűen „más nő”. Férfiasabb, magasabb a tesztoszteron szintje. Tehet róla? Nem.
(Egyébként szerintem nagyon érdekes, hogy Oroszországból indult az a téves hír, miszerint Khelif férfi kromoszómákkal rendelkezik. Az igazság az, hogy egyetlen transz nő sem versenyez a párizsi olimpian. )
Na most itt kezdődik a valódi, értelmes embereket foglalkoztató probléma. Ha sikerült megértenünk, hogy vannak nők között is szélsőséges esetek: hol húzzuk meg a határt?
Mondhatod: nézzük a tesztoszteron-szintjét! Oké. És melyik „természetes” nőnek mondjuk, hogy még éppen határeset, versenyezhet, melyiknek, hogy éppen határeset, ezért nem?
Nincs válaszom. Nálam sokkal hozzáértőbb emberek se tudják a megoldást.
Főleg, hogy a férfiak között ÜNNEPELJÜK a természet kegyeltjeit. Michael Phelps például ugyanilyen genetikai szélsőség: a lábfeje akkora, mint egy uszony, és egy genetikai rendellenesség (Marfan-szindróma) miatt (!) úgy is hajlik. Hatalmas, lapátszerű kézfeje van és a genetikai adottság miatt olyan hajlékony, amit hétköznapi ember elképzelni se nagyon tud (miközben ez valószínűleg napi szintű fájdalmat okoz neki).
28-szoros olimpiai bajnok.
28.
Szerinted fair ellene vízbe szállni?
Ha a magas tesztoszteron-szintű nőket ki kéne zárni, vajon őt nem?
És itt elvágom a gondolatmenetet, mert – ahogy ígértem – nincsen válaszom.
Mind érezzük, hogy nem fair, amikor egy „majdnem férfi” 47 másodperc alatt elver egy nőt. És milyen hálás ezt az egyszerű, tájékozatlan ember számára „apa férfi – anya nő” színvonalon tálalni!
Csakhogy a világ akkor is sokszínű, ha valaki erőszakkal akarja fekete-fehérben látni. És vannak sajnos ebből eredően gyakorlatilag megoldhatatlan problémák.
A jó hír, hogy szerencsére nem a mi felelősségünk ezekre választ adni. Nem is irigylem azokat, akiket ez a teher nyom.
A mi feladatunk mindössze annyi, hogy próbáljuk megismerni az összes szempontot – és üvöltő gorilla helyett embernek maradni közben.
„Szerinted fair ellene vízbe szállni?”
Ne maszatolj! Itt test feszül test ellen. Nagy a sérülés veszélye. Ez küzdő sport.
Majd elpatkol prosztata rákban.
„Szerinted fair ellene vízbe szállni?”
Ne maszatolj! Itt test feszül test ellen. Nagy a sérülés veszélye. Ez küzdő sport.