„A magyar sínek 90 százaléka Diósgyőrben készült”
Kohómérnökként életem első igazi munkahelyem a diósgyőri kohászat volt. A történelem volt a másik nagy szerelmem, így a múzeumba kerülve muzeológusként a technikatörténetet állítottam a középpontba a múzeum tematikájában. 15 éve bezárta kapuit a Diósgyőri Acélművek, ezért úgy éreztem, most van az a jubileum, amikor fel kell idézni, mit is adott az embereknek ez a gyár
– beszélt a kiállítás hátteréről dr. Harcsik Béla.
Azért erre a napra tűzték ki a kiállítás megnyitóját, mert alig egy hete volt a Mária Terézia által aláírt alapító okirat évfordulója, amit 1770 július 28-án „született”. Ez megalapozta a diósgyőri kohászat létrejöttét, és a magyar vaskohászatét is, amely gyakorlatilag Diósgyőrből indult útjára. Fazola Henriknek is rengeteget köszönhet a helyi acélgyártás. Ő hozta létre Ómassa és Hámor települését. A fiának köszönhetjük Újmassát és a Hámori tavat is. Gyakorlatilag Fazola Henrik volt a gyár építője és fejlesztője. A muzeológus bármerre járt az országban, mindenhol megnézi a síneket. És az esetek 90%-ában kiderül: az a Diósgyőri Acélművekben készült. Mert a sínek túlnyomó részében belehengerelik, hol készült és milyen technológiával. 2000-ben még több hengermű dolgozott, azonban 2017-ben megállt a gyár, már minden a bontás szélén volt. Két évvel ezelőtt már a csarnok nagyrészét is lebontották.
60 ezer ember hagyta el Miskolcot a gyár bezárása után
A múzeumot még a diósgyőri kohászat hozta létre, ezért nagyon sok dokumentum megmaradt, amit megtekinthetnek a múzeum látogatói. Rengeteg makett és plakett érkezett a kohászatból, számos fényképpel és videófelvétellel együtt.
Hat-nyolcezer képből válogattam össze azt a negyvenet, amit bemutatunk a kiállításon. A hatalmas képállomány számomra a legnagyobb kincs, mert bemutatja, hogy a régi időktől kezdve hogyan épült a kohászat. A fotók feltárják a kohászat dicsőséges pillanatait, akár 1990-ig is, amikor még jól működött a gyár
– avatott be minket a kiállítás képeinek történetébe Dr. Harcsik Béla. Aztán 1990-ben jött a negatív fordulat, Miskolc gazdaságilag nehezebb helyzete itt kezdődött. A gyár Miskolcnak rengeteg dolgozót és munkahelyet adott, a város tekintélyes mennyiségű lakosságával együtt. A hatalmas dolgozói létszám egy „vasgyári életérzést” teremtett. Diósgyőrben a gyár óvodát iskolát is létesített. És olyan is van ezek között, ami ma is velünk van, hiszen a DVTK eredetileg a Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre, a diósgyőri munkások csapata volt. A gyár minden szempontból gondoskodott a dolgozóiról. Volt itt bölcsőde, óvoda, elemi iskola, zeneiskola is, számos kulturális kezdeményezéssel. A gyár templomokat épített, bölcsőtől a sírig figyelt az üzemben dolgozókra. Előfordult, hogy egy családnak több generációja dolgozott a Vasgyárban, és a muzeológus olyan dolgozóról is hallott, akinek az őse még Fazola Henrik idején költözött Miskolcra. Miskolc nagyjából egy 50-60 ezer fős város lett volna a diósgyőri kohászat nélkül, így viszont a város lakossága fel tudott menni közel 210 ezerre. Napjainkban ez a szám visszazuhant 145 ezerre. A gyár bezárása óta egy Egernyi lakosság, több mint 60 ezer ember költözött el Miskolcról. Dr. Harcsik Béla arra a legbüszkébb a „Hol gyár állott, most kőhalom” kiállítás kapcsán, hogy a képek és a tárgyak által meg tudják mutatni az érdeklődőknek, milyen veszteség érte Miskolcot és a miskolciakat a Diósgyőri Acélművek megszűnésével.
boon.hu
Menjetek már a pichába ezzel az állandó köldök nézegetéssel. Roosz, Palotás, Kaptai, kohászok, semmit sem tudtatok azóta felmutatni, csak lezüllesztettétek az egyetemet
Ja, meg a Gácsi Zolika. Szép kis csapat.
Ózdon van kohászat, Miskolcon nincs kohászat
„Budapest – A magyar állam 20 százalékos tulajdonrészt vásárolt több mint 30 millió euróért az Ózdi Acélműben a jelenlegi tulajdonos német Max Aicher-csoporttól – jelentette be a tranzakcióban az államot képviselő Palkovics László innovációs és technológiai miniszter hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón, Budapesten.
Kifejtette: a többségi tulajdonos 60 millió euró értékű technológiai beruházást, eszközbeszerzést hajt végre annak érdekében, hogy az Ózdi Acélművek magasabb színvonalon, komplexebb termékekkel, jobb hatékonysággal lássa el feladatát. Az állami szerepvállalás lehetővé teszi, hogy a meglévő 500 munkahely biztonságban legyen, illetve az állások száma növekedjen, az intézkedés a munkahelyek stabilitása mellett jelentősen hozzájárul a magyar gazdaság bővüléséhez – tette hozzá.”
„Setétzöld istennői kinyilatkoztatás:
320 termelői nap x 24 óra =7680 óra
5000 t szállópor /7680 =651 kg/óra
vagyis 6,5 mázsa szállópor(koromszemcse) /óra.
gyári munkás adatszolgáltatása a hatóság felé 7 éven át:
(monitoring rendszer!)
5,6mg/Nm3 x 160 ezer Nm3/óra = 896 g/óra
7680 óra x 0,896kg =6,88 tonna/ év/ kemence
= cirka 10 diesel busz kipufogó gáza
5000 tonna áll szemben 7 tonnával
Minek ide Bíró?
a 2000 tiltakozó aláírása hogyhogy nem: „eltűnt”
a holcim monitoring rendszere által 24 órában
2003 és 2010 közötti adatok meg „szocialista megőrzés”-re kerültek.
(gondolom én)
Szerencsére Vác városának gyára, 2019-re utolérte a 2003-as miskolci gyárat, Hejőcsabát.
A versenyképesség lenullázásáért Örök hála Miskolc 3. és 4. hatalmi ágának !
(( Váci Cementgyár 1963-ban kezdte meg működését. A folyamatos modernizációnak, legutóbb a 2016 és 2020 között zajló környezetvédelmi beruházásnak köszönhetően a Váci Gyár mára Európa egyik legkorszerűbb cementgyára))”
2002-2010 között (szoci éra) 14.000-el csökkent a város lakossága, 2010 fidesz óta 23.000-el.
Hát közi mindenkinek a semmit.
Vitya büszke lehetsz magadra
Miről ismerszik meg a bolsi?
Három dologról
vagy
nem igazat mond (mellé beszél)
vagy
igazat nem mond (kussol)
vagy
nem mond igazat (hazudik)
Mesélj már valamit a MIK devizakötvényekről
Melyik beszállítónál dolgoztál mielőtt elköltöztél Miskolcról?
„A szocialista politikus felszólította a miskolci városvezetést, tegyen a cementgyár megmaradásáért. Kríziskezelő munkacsoport felállítását javasolja a cementgyár ügyében a miskolci városvezetésnek Káli Sándor szocialista országgyűlési képviselő, Miskolc korábbi polgármestere. Mint azt a mai tájékoztatóján elmondta, a Holcim Zrt. és a Magyar Cement Kft. közötti vita miatt várhatóan bezár a hejőcsabai cementgyár, így 300 ember munkahelye kerül veszélybe. Nem érezhetik magukat ugyanakkor biztonságban a beszállító cégek tulajdonosai, alkalmazottai sem, ők is mintegy 300-an vannak. A képviselő emlékeztetett arra, hogy az ő polgármestersége idején, a DAM felszámolásakor – noha a város akkor sem volt tulajdonos – létrehoztak egy ilyen munkacsoportot, pontosan azért, mert Miskolc akkor sem engedhette meg magának, hogy ne tegyen semmit a munkahelyek megtartása érdekében. Káli Sándor felszólította dr. Kriza Ákos polgármestert, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknél is járjon közben a cementgyár további biztonságos működése érdekében.”
Mi köze a helyi balf@szkodásokhoz?
Bruno Bigatton
Éden és Autós camping Szikszónak
stb
stb
stb
stb