Balszerencsés célba érkezésel, de összességében óriási bravúrral a negyedik helyen végzett Vas Kata Blanka női országúti kerékpárban. A magyar versenyző a női kerékpárossport egy úik meghatározó alakjával, a holland Marianne Vossal ketten együtt ment szökésbe nagyjából 25 kilométerrel a cél előtt.
Bő fél perces előnyt építettek ki a közvetlen üldözői előtt, és vagy másfél percet a főmezőnnyel szeben. Négy kilométerrel a vége előtt még ketten, az amerikai Faulkner és a belga Lotte Kopecky érték utol őket. Ez a csoport nem maradt együtt: az amerikai Faulkner jó időben az utolérés után szinte azonnal megindult, miközben a másik három versenyző egymásra figyelt, az amerikait lényegében elengedték.
Az aranyérem sorsa így lényegében eldőlt, az utolsó kilométeren Faulkner senkitől sem zavartatva mehetett a cél felé, míg a magyar versenyző csoportja a többi érem küzdhetett.
Közülük Vas Blanka számított a legkevésbé jó sprinternek, a társai mögött, őket figyelve helyezkedett. Úgy 200 méterrel a célvonal előtt indították meg hárman a sprintet, és Vas Blanka jól lőtt ki a többiek mögül. A végén hárman lényegében teljesen egymás mellett hajráztak. Közülük a magyar versenyző volt a legkevésbé szerencsés: csak a célfotón lehetett biztosan látni, hogy a második Vostól és a harmadik helyen befutó belgától is pár centire elmaradt.
Vas Kata Blanka ezzel ugyanúgy olimpiai negyedik lett, mint Tokióban ugyanő hegyikerékpárban, vagy szombaton Valter Attila a férfiak között az országúti versenyen. Bár az érem egyik esetben sem jött össze, ezek nagyon komoly eredmények a magyar kerékpársport történetében, egyelőre ők hozzák az igazi pozitív meglepetést magyar szempontból a párizsi olimpián.
ÚrIsten!
Csak most esik le “egyeseknek”, hogy az élsport az egyenlőtlenségi dimenzió olyan embertelen szintjére lépett, ami minden csak nem fair, minden csak nem tisztességes, minden csak nem korrekt.
És ha már egyenlőtlenségek!
Az egész élet erről szól, legalábbis sokunk,
sokak életében.
Az enyémben, biztosan.
Az élsport rég nem a fair-play keretei között létezik.
Az eszme eddig valahogy mindig megúszta!
Úgy tűnt sérthetetlen !
Az idei Olimpiával azonban kikezdődött és mélypontjára jutott
maga az eszme.
Megkérdőjeleződött minden!
Nemek, teljesítmények, tisztaság, minden…
Az egészséges és tisztességes versenyzés erkölcsössé csiszolja a lelket- ebből az alaptézisből nőtte ki magát az egész, amit ma
Olimpiai Mozgalomnak hívunk.
Korábban az amatőr versenyzőké volt az Olimpia, profik nem is indultak, majd az 1980-as évektől a NOB fordított korábbi hozzáállásán és fokozatosan vették át az amatőrök helyét, a profik!
Velük együtt slisszentek be a teljesítményfokozók,
a drogok, a szteroidok.
A többi már történelem.
Tisztaság off!
Maga az Olimpia,
mint a világ legimpozánsabb sporteseménye,
a béke, az egymás tisztelete és elfogadása alapelveit hirdette és hirdeti mind a mai napig.
Maga az ötkarika összekapcsolódása, is azt szimbolizája, hogy a világ nemzetei összetartoznak, az összes nép között, sportszerűségen alapuló barátság köttetik.
Közben mit látunk!
Kirekesztést, utálkozást, gyalázkodást, haragot!
A tisztaság után bukott az eszme is.
Visszatérve az egyenlőtlenségekre!
Szándékosan 2 emblematikus, azonos nemű, sportolót tettem be egymás mellé, akik közül az egyik, Michael Phelps, túl a tehetségén, szorgalmán és az irtózatos mennyiségű befektetett munkán,
egy genetikai rendellenességnek, a Marfan szindrómá-nak köszönhette gigantikus sikereit.
Esélye nem volt senkinek sem vele szemben, akkora volt a fizikai fölénye!
Igazságos, fair?-mindenki döntse el maga!
Vele szemben Cseh László, magyar világklasszis, az örök második, aki korántsem egyenlő versenyben küzdött álmaiért Phelps mögött.
Akkor, hogy is van ez?
Nincs ilyen, hogy egyenlőség!
Itt a földön biztos nincs.
Születésünk pillanatától kezdve különböző egyenlőtlenségi dimenziókban kell léteznünk, küzdenünk, túlélnünk, közben álmokat, vágyakat dédelgetünk.
Vannak, akiknek sikerül valóra váltani őket,
vannak akiknek nem.
A valóra vált vagy meghiúsult álmok mögött,
a világ urává növi ki magát a gyűlölet.
Most éppen az Ötkarika jegyeiben.