Iskolai szabályozás. Csúzli, a rugós kés, a gázspray, az elektromos sokkoló, teló

Reggel beszedik, délután visszaadják

Magyar Közlönyben megjelent rendeletből kiderül, hogy a mobilokat be lehet vinni az iskolába, de a használatukat korlátozzák.

Az okostelefonokat és egyéb okos eszközöket a diákok magukkal vihetik az oktatási intézményekbe, de a nap elején, a tanítási órák megkezdése előtt, vagy kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt le kell adniuk azokat.

Az eszközöket – a házirendben meghatározottak szerint – a nap végén visszakapják a tanulók. A rendeletben szerepel az is, hogy ezeket a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni, és a házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja azokat visszaadásáig. Az előírás minden oktatási intézményre érvényes.

Módosítani kell a házirendeket

A rendelet annyira friss, hogy az iskolák és a fenntartók még nem gondolkoztak a megoldáson. Az biztos, hogy módosítani kell a házirendeket, hiszen az intézmények túlnyomó részében az okos eszközök használata van szabályozva, a beszedés módja, a tárolás és a visszaszolgáltatás nincs.

Az egyik miskolci gimnázium igazgatója elmondta, hogy még nem volt idejük tanulmányozni a rendeletet, de biztos, hogy a házirend módosítására lesz szükség. Júniusban a Miskolci Tankerületi Központ azt a tájékoztatást adta portálunknak, hogy az egyes iskolák saját hatáskörben, a Házirendbe rögzítve szabályozzák az iskola területére bevihető, illetve az iskola területén használható eszközök, tárgyak körét, ezen felül tankerületi szintű, egységes elvárás nincs. Ezek alapján a tankerülethez tartozó iskolák egyénileg módosíthatják majd a házirendjüket.

Több kérdést is felvet a rendelet, de van, ahol így működik

Sok intézményben – jellemzően az alsó tagozatokon – évek óta működik a rendeletben előírt módszer, itt különösebb változtatásokra nem lesz szükség.

Amire mindenképpen ki kell majd térni az iskoláknak, hogy milyen kivételes esetekben használhatók mégis az okos eszközök.

A rendelet végén ugyanis szerepel: a tanuló igazgatói vagy tanári engedéllyel magánál tarthat vagy használhat okos eszközöket, de ezt az engedményt adó pedagógusnak vagy intézményvezetőnek rögzíteni kell a tanulmányi rendszerben.

Egy gimnázium egyik osztályfőnöke elmondta, a szülőkkel történő egyeztetés után reggel összeszedi a mobilokat, amiket a tanítás végén kapnak vissza tőle a tanulók. Hozzátette, hogy vannak speciális esetek, például olyan diabéteszes gyermek, akinek a mobiltelefonján található applikáció elengedhetetlen az egészsége szempontjából.

A tanárok kihasználják a lehetőségeket és együttműködnek a szülőkkel

Egy nyelvtanár elmondta, hogy a gimnáziumban, ahol dogozik, prevenciós előadásokkal igyekeznek a gyerekeket megtanítani az eszközök helyes használatára. Maximálisan kihasználja annak a lehetőségét, hogy a gyerekek az online feladatokat nem tanulásként, hanem játékként élik meg.

Meghatározták a tiltott tárgyak listáját

A rendeletben rögzítették azokat a tárgyakat is, amelyeket egyáltalán nem lehet bevinni az iskolákba. Tiltott tárgynak minősül minden, a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz és minden olyan tárgy, amelynek birtoklása a szabálysértési törvény vagy a Büntető törvénykönyv szerint büntetendő, és minden olyan termék, amit 18 év alatti nem is vásárolhat. Ez alapján tiltott tárgy lesz ősztől az iskolában többek között a csúzli, a rugós kés, a gázspray, az elektromos sokkoló, az alkohol- és dohánytermékek, valamint az energiaital is.

boon.hu