Rendkívüli tempóban üresednek meg a háziorvosi praxisok – Borsodban a legnagyobb a baj
Az elmúlt években a háziorvosok száma drasztikusan csökkent, és a betöltetlen praxisok száma folyamatosan emelkedik. Jelenleg országszerte 900 betöltetlen háziorvosi körzet van, amely több mint 800 ezer ember ellátatlanságát jelenti.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye különösen súlyosan érintett: itt több mint 80 praxis betöltetlen, amely az ország egyik legrosszabb adatait jelenti. Az itt élő emberek számára ez azt jelenti, hogy az orvosi ellátáshoz való hozzáférés komoly kihívásokkal jár. A helyzetet csak tovább súlyosbítja az elöregedő orvosok problémája, akik közül sokan a nyugdíj felé közelednek, miközben utánpótlás alig van, írja a Válasz Online.
A negatív rekorder, azaz a legrégebb óta betöltetlen körzet is Borsod megyében található. Taktakenéz gyermekorvosi körzete, mely 2004 novemberétől üresedett meg.
A cikk arra is kitér, hogy a jelenlegi rendszer, amelyben a háziorvosi praxisok eladása és öröklése lehetőségként szolgál, nem tudja orvosolni a problémát. Sőt, sok esetben a praxisjogok értékesítése inkább gazdasági befektetésként jelenik meg, mintsem az orvosi hivatás folytatásának biztosítékaként.
Összességében a magyar egészségügy, különösen a háziorvosi ellátás, súlyos válságban van, és sürgős beavatkozásra lenne szükség, hogy a rendszer összeomlását elkerüljük. Borsod-Abaúj-Zemplén megye példája jól mutatja, hogy a problémák nem csak a nagyvárosokban, hanem a vidéki területeken is sürgősen megoldásra várnak, hiszen a lakosság egészségügyi ellátása egyre bizonytalanabb.
„Olaszország: 6 hónaptól egy évig terjedhet a várakozási idő.
Portugália: 9-12 hónap körüli várakozási idő.
Svédország: Gyakran 12-18 hónap a várakozási idő.
Egyesült Királyság (a Brexit előtt): A várakozási idő 12-24 hónap is lehetett.
Görögország: Hosszabb várakozási idők, gyakran 1-2 év.
(Néhány bezzegország.)”
Jó, jó de mire vonatkozik a várakozási idő? gondolom nem a háziorvoshoz való bejutásra!
Aki beteg, azt sajnos nem vigasztalja, hogy a „rothadó nyugaton” sem sokkal jobb a helyzet.A megemelt orvosi fizetések után a körülményeket is javítani kellene az egészségügyben.És szabad munkavállalás az EU-ban ide vagy oda, az orvosokkal visszafizettetni a képzésük egy részét ha nem dolgoznak legalább 5-10 évet a hazájukban!