Miskolc. Elsőre kudarcba fulladtak az Anonim Alkoholisták

Miskolcon is működik Anonim Alkoholisták közössége és idén 20 éves, értesült a minap Kádár Páltól, a Napfényt az Életnek Alapítvány szociális munkásától, aki maga is vezet mentálhigiénés beszélgetéseket függőknek és baráti kapcsolatban áll a csoport tagjaival.

Kádár Pál a lapnak elmondta: „Más magyar nagyvárosokkal egyidőben, (amerikai és német anonim alkoholisták segítségével) először 1991-ben indult kezdő gyűlés Miskolcon. Viszont a próbálkozás hosszabb távon akkor még kudarcba fulladt. Ugyanakkor néhány miskolci elkezdett átjárni a már működő gyűlések helyszínére más városokba: Egerbe, Gyöngyösre és Budapestre. 2004 ősz elején pedig az egyik tag megalapította az első helyi AA-közösséget, amely a megyei kórház kápolnájában lelt otthonra.”

A csoportok támogató környezetet nyújtanak az érintetteknek, ahol kockázat nélkül, névtelenül mesélhetik el az általuk fontosnak tartott személyes történeteiket. A gyűlésen résztvevők nem adnak egymásnak tanácsokat és nem reflektálnak az elhangzottakra, hanem egy befogadó közösséget biztosítanak, ahol senkinek nem származik hátránya a függőségéből.

Ezeken az összejöveteleken mindenki személyes mentorálásban részesül egy nála tapasztaltabb társától, aki személyesen is elérhető. Ez a módszer rendkívül eredményesnek bizonyul az esetleges visszaesések elkerülésében. Ahogyan az a társaság hivatalos honlapján is olvasható, a hangsúlyt nem elsősorban a gyógyulásra fektetik. A legfontosabbnak azt tartják, hogy a sorstársak egymásból meríthessenek erőt a függőséggel való józan együttélés megtalálására, az önismereten keresztül.

Mint a legtöbb hasonló célokkal működő társulat, az AA is egy 12 lépésből álló program segítségével dolgozik, melyek a következők:

  1. Beismertük, hogy tehetetlenek vagyunk az alkohollal szemben – hogy életünk irányíthatatlanná vált.
  2. Eljutottunk arra a hitre, hogy egy nálunk hatalmasabb Erő helyreállíthatja lelki egészségünket.
  3. Elhatároztuk, hogy akaratunkat és életünket a saját felfogásunk szerinti Isten gondviselésére bízzuk.
  4. Félelem nélkül mélyreható erkölcsi leltárt készítettünk magunkról.
  5. Beismertük Istennek, magunknak és egy embertársunknak hibáink valódi természetét.
  6. Teljességgel készen álltunk arra, hogy Isten megszabadítson bennünket mindezektől a jellemhibáktól.
  7. Alázatosan kértük őt hiányosságaink felszámolására.
  8. Listát készítettünk mindazokról, akiknek valaha kárára voltunk, és hajlandóvá váltunk mindnyájuknak jóvátételt nyújtani.
  9. Közvetlen jóvátételt nyújtottunk nekik, ahol lehetséges volt, kivéve, ha ez sérelmes lett volna rájuk, vagy másokra nézve.
  10. Folytattuk a személyes leltár készítését, és haladéktalanul beismertük, amikor hibáztunk.
  11. Igyekeztünk ima és meditáció útján elmélyíteni tudatos kapcsolatunkat a saját felfogásunk szerinti Istennel, csak azért imádkoztunk, hogy felismerjük velünk kapcsolatos akaratát, és hogy legyen erőnk a teljesítéséhez.
  12. E lépések eredményeként spirituális ébredést éltünk át, megpróbáltuk ezt az üzenetet alkoholistákhoz eljuttatni, és ezeket az elveket életünk minden dolgában érvényre juttatni.

E pontok alkalmazása világszinten működő eljárás más önsegítő körökben egyaránt és egyéb függőségektől is segíthet megszabadulni.

„Istenem, adj lelki békét annak elfogadására, amin változtatni nem tudok, bátorságot, hogy változtassak azon, amin tudok, és bölcsességet, hogy felismerjem a különbséget”! – Assisi Szent Ferenctől származó ima.

A csoport 20 éves születésnapi ünnepségét szeptember 7-én, a Mindszenti templom Milleniumi termében fogják tartani.

Várnak minden szabadulni vágyót a gyűléseiken is:

  • hétfőn 17 órától a Családsegítő Központban (Arany János u. 37.),
  • kedden 18.30-tól a Selyemréti Római Katolikus Plébánia, Szent István Közösségi Házában (Bajcsy-Zsilinszky út 33/B),
  • csütörtökön 17 órától az Új Esély Központban (Szentpéteri kapu 66.)

Az Anonim Alkoholisták miskolci elérhetősége: 06 20 940 9641, szinvaa@gmail.com