Különleges, kézzel festett filmplakátokból nyílik kiállítás a CineFesten

A 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált szeptember 6. és 14. között rendezik meg, a hivatalos versenyprogramját nemrégiben hozták nyilvánosságra.

Az 1970 és 1975 között készült képeken az akkori idők keleti és nyugati filmjeinek jelenetei, ikonikus pillanatai elevenednek meg, például olyan híres alkotásokból, mint a West Side Story, a 22-es csapdája, az Öt könnyű darab vagy A kaktusz virága.

A plakátokat megvásárló két gyűjtő, Badits Marcell és Sombor András, az alkotások színvilágát látva vontak párhuzamot az amerikai művész, Andy Warhol és a borsodi művész között. Ezek a filmplakátok meghatározó kulturális emlékek a Kádár-korszakból, és olyan neves alkotók készítették őket, mint Csernus Tibor vagy Herpai Zoltán, akik mind a Moképnek dolgoztak. A pannók általában egyedi darabok voltak, és mozik homlokzatán vagy közlekedési eszközök oldalán jelentek meg.

A különleges filmplakátok három évvel ezelőtt került napvilágra, amikor egy bogácsi nyaraló felújítása során a palatető alatt, az álmennyezet és a tetőszerkezet között felfedezték a vastag papírra festett plakátokat. Ezek az újrahasznosított anyagokként használt plakátok évtizedeken át szolgáltak hang- és hőszigetelőként, ennek köszönhetően maradtak fenn ilyen jó állapotban.

A borsodi Warhol eredeti moziplakátjait bemutató kiállítás szeptember 7-én, szombaton 18 órakor nyílik meg a miskolci Sub Rosa Cafe emeleti kiállítótermében (Széchenyi utca 21.).

A megnyitót követően kerekasztal-beszélgetést tartanak, amelyen Bakos István festő-tervezőgrafikus, Árendás József grafikustervező, valamint a plakátgyűjtemény tulajdonosai, Badits Marcell és Sombor András is részt vesznek. A tárlat szeptember 8-14. között tekinthető meg.