Hogyan reagáltak?
Még azt sem mondanám, hogy kifejezetten zavarba jöttek volna. Inkább csak nem vettek erről tudomást. Ilyenkor úgy kezelik a konfliktust, hogy bevonják az autoritást, a felettest, ha úgy érzik, ez már meghaladja a kompetenciájukat, hogy kezeljenek téged. A felettes megérkezik, és kinyilvánítja ugyanazt, amit a beosztottja mondott. Az autoritástól várják azt, hogy te elfogadd azt a helyzetet. Nem fogadod el, a felettessel is megbeszéled ugyanazt – Haszib esetében mondtam a rendőr ezredes asszonynak, hogy ami most itt történik, az a nemzetközi joggal ellentétes, ő meg válaszolt, hogy a magyar joggal viszont nem ellentétes, ők pedig a magyar jog szerint járnak el. Erre jeleztem, hogy ezt ugye a magyar kormány alkotta, amely nem törekszik a nemzetközi jogszabály betartására, és ők most ezzel működnek együtt. Ő helyeselt, hogy így van. Kérdeztem, hogy akkor most ha a kormány kitalálja azt, hogy az ég igazából piros, hiába látjuk kéknek, akkor eszerint fognak cselekedni? Amire csak annyit válaszolt, hogy igen.
Az is megrázó lehetett, hogy az elképesztő nagy erőfeszítésnek nem volt semmi pozitív eredménye.
Igen, de ez igazából ebben a jogi segítségnyújtó munkakörben így van az esetek 99%-ában. Kegyetlenül kevés a sikerélmény az ügyfelezős munkakörben. Ezért sem lehet ezt sok évig csinálni. Rengeteget beleraksz az ügybe, különösen bonyolultak az ügyfelek – nem csak a történetek miatt, amiket elmondanak neked, amiken átestek, és amiért menedéket kérnek, hanem például a teljesen eltérő szociokulturális háttér miatt is. Már azt is nehéz egy szír vagy afgán menekültnek elmagyarázni, hogyan vagy miért kell az iratokat benyújtani. Sokkal több energiát kell ezekbe az ügyekbe fektetni, mint a klasszikusabb jogi munkánál, amikor hozzád hasonló szociokulturális hátterű magyar ügyfeleid vannak.
Meg ennek van egy érzelmi vetülete is, hogy többször meg kell hallgatnod ezeket a végtelenül szomorú történeteket, és az esetek többségében elutasítják a kérelmet. Ezek évekig elhúzódó eljárások rendkívül alacsony sikerrátával.
Mi az, amiért mégis megéri ezzel foglalkozni – azon túl, hogy ez a helyes dolog?
Amikor sikerül, az nagyon király… százból egyszer. A tudat, hogy egy új élet elkezdésének a lehetőségében segítettél egy másik embernek.
Egy kezemen meg tudom számolni, hány ilyen volt. Az egyik például egy bangladesi meleg fiú ügye. Itt tanult egyetemen, és amikor befejezte a tanulmányait, bejött a Helsinkihez, és mondta, hogy nem tud visszamenni, mert eleve azért jött el Bangladesből, mert a szexuális irányultsága miatt a családja meg a társadalom is elképesztően nehéz helyzetbe hozta, a hatóság is üldözte a melegeket. Vele végigcsináltuk a menekültügyi eljárást, ami viszonylag flottul ment, pár tipikusan ízléstelen elemmel. Például nyilatkoznia kellett a szexuális partnerei számáról, a szexuális együttlét minőségéről, meg hogy közben érzelmileg hogyan viszonyul a partneréhez… Ezek a menedékjog megadása szempontjából teljesen irrelevánsak és indokolatlanul kérdezett rájuk a hatóság. De a végén menekültstátuszt kapott. Azóta úgy tudom, Portugáliában él boldogan a partnerével.
Egy másik felemelőbb sikersztori a kereszténységre áttért iráni pár története, akik szintén tartózkodási engedéllyel jöttek Magyarországra, ami lejárt és nem tudták meghosszabbítani. Bejöttek a Helsinki irodájába. Az idegenrendészeti eljárást követően menekültügyi őrizetbe kerültek – személyesen ez is extrém megrázó volt számomra. Kikerültek az őrizetből – elsősorban Győzi [a Helsinki Bizottság ügyvédje] segítségével –, végigcsináltuk az eljárást, ami bő másfél évig tartott, végül ők is menekültstátuszt kaptak. De csak új eljárásban, miután bíróságra mentünk velük. |