Magyar Péter, a Tisza párt elnöke, EP-képviselő napok óta járja az állami fenntartású kórházakat, és rögzíti az ott tapasztalt áldatlan állapotokat. Persze őt és a vele érkező újságírókat sem mindenhol látják szívesen: az egyik intézményben még az ajtót is leláncolták miattuk egy időre a biztonsági őrök. A kórházjárás során nemcsak az derült ki, hogy az épületek többségében nincs légkondicionáló, de az is, hogy ahol van, ott sem mindig takarítják őket. Miközben az üzemeltetéssel és őrzés-védelemmel kapcsolatos feladatokat szinte mindenhol olyan kormányközeli cégek végzik évek óta, amelyek irányítottnak látszó tendereken nyerik el a megbízásokat a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságtól.
A napokban kaptunk tájékoztatást arról, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem tartja indokoltnak versenyfelügyeleti eljárás indítását az általunk bemutatott esettel kapcsolatban. Pedig a 82 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárással, amit a Digitális Kormányzati Ügynökség írt ki, több komoly probléma is akad. A GVH szerint azonban nincs itt semmi látnivaló.
Büdös lett a partnereknek a Szuverenitásvédelmi Hivatal – a szavak szintjén biztosan. A központi bank és az adatvédelmi hatóság szerint ők még nem kötöttek együttműködési megállapodást a hivatallal, de egyikük enélkül is elkezdte informálni Lánczi Tamásékat. A Transparency jogi igazgatója szerint a hivatal nem kérheti kölcsön más szervek hatásköreit.
A Központi Statisztikai Hivatal legújabb mérései alapján idén júniusban az átlagkereset bruttó 642 ezer forint volt, ez nettóban 442 ezer forintot jelent. Azonban a mediánbér — amely jóval közelebb áll a mindennapi tapasztalatokhoz — csupán bruttó 519 ezer forintra rúgott, ebből pedig kevesebb, mint 360 ezret vihetnek haza a dolgozók.
Július végén adták át Piliscsabán az Országos Széchenyi Könyvtár raktárát. Az építmény kivitelezését két Fidesz-közeli cég, a WHB Kft. és a Fejér-B.Á.L. Zrt. nyerte el 2021-ben nettó 17,5 milliárd forintos ajánlattal. Az átadó után két héttel azonban azt közölték, hogy ez a pénz kevés lett a beruházásra, mert „a háborús konfliktus miatt kialakult helyzetre visszavezethetően” a kivitelezőknek a „rendes üzleti kockázat mértékét meghaladó költségnövekménye keletkezett”.
Ipari park, lakópark, több sávos autóút – talán nincs is olyan Budapest környéki település, ahol az ilyen fejlesztések ne váltanának ki éles vitákat. Az önkormányzatok bevételt szeretnének, miközben az élhetőséget és az infrastruktúrát is biztosítaniuk kellene, a lakosság egy része viszont ellenzi az új beruházásokat. Maglódon is sokan tartanak a zöldterületek csökkenésétől és az életminőség romlásától egy új összekötő út és a sokasodó ipari beruházások miatt, ráadásul információt sem igen kapnak a városvezetéstől.
A hatóságok tudtával tárolnak több mint egy éve veszélyes akkumulátor-hulladékot vidéki településeken, több helyen nyitott raktárakban vagy a szabadban. Az egészséget és környezetet veszélyeztető, botrányos állapotot azonban egyetlen hatóság sem tudta eddig felszámolni. Az ügy hátteréről a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában beszélt Bodnár Zsuzsa.
Megtudtam, hogy most adtak át egy zebrát a Szentendrei úton – 50 év után az elsőt. Ez adta az apropót, hogy filmet készítsek a Flórián téri csomópontról. Valójában azonban mindig is érdekelt, hogy mi lehet a megoldása annak, ha egy 8-10 sávos autópálya és viadukt, plusz egy kerítéssel védett sínpálya szabdal szét egy hatalmas lakótelepet. Ez az elfuserált csomópontokat bemutató sorozatunk második része, az első az Örs vezér teréről szólt.
Legújabb podcastunkban Kerényi Györggyel, a Szabad Európa újságírójával beszélgetett Fülöp Orsolya és Hont András a fővárost keresztülszövő céghálókról, elsősorban a zöldfelület-fenntartással kapcsolatos örök nyertes vállalkozásokról.
Az Airbnb mélyen megosztó jelenség Európában: több nagyváros döntött már a rövid távon turistáknak kiadható lakások szigorú korlátozásáról, vagy akár betiltásáról. A magyar főváros VI. kerületében, Terézvárosban szeptember elején ügydöntő szavazás lesz ebben a kérdésben. Ennek nyomán interaktív diagramokon hasonlítjuk össze az Airbnb-k elterjedtségét Budapest kerületeiben és Európa fővárosaiban.
A Hetes Stúdió 2024. augusztus 17-i adásában Szénási Sándor Bolgár Györggyel, Szele Tamás külpolitikai újságíróval, valamint Zubor Zalánnal, az Átlátszó újságírójával beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit. Téma volt a műsorban az ukránok kurszki offenzívája, az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása és a Gellért-hegyi Szabadság-szobor átalakítása is.
Vasárnap fontos tartományi választásokat tartanak két keletnémet tartományban. Az egykori NDK részét képező Szászország és Türingia remek példája annak, hogy a növekvő infláció, a migrációs helyzet, valamint a magas energiaárak hogyan nyitnak teret a populista pártoknak, ugyanis a szélsőjobboldali AfD, valamint a baloldalból kivált, populista elemeket hangoztató Sahra Wagenknecht pártja (BSW) mindkét tartományban jó eredményekkel számolhat.
A balatoni falu képviselő-testülete augusztus közepén változtatási tilalmat rendelt el arra a területre, ahova a Folly Arborétum egy palackozóüzemet akart építeni. A település polgármestere korábban támogatta a beruházást, ám a helyiek annyira erősen tiltakoztak ellene, hogy az önkormányzat végül meghátrált és megakadályozza az üzem felépítését. A részletekről Erdélyi Katalin a Reggeli Gyors hétfői adásában beszélgetett Szénási Sándor műsorvezetővel.
A Készenléti Rendőrség 5,5 milliárd forinttal tartozik a beszállítóinak, az ORFK és a BRFK kicsit kevesebbel. A kormány eközben egy kolozsvári egyetem épületének felújítására ad félmilliárd forintot. Kiderült, hogy egy rejtélyes magyar vállalkozó (papíron) 15-ször gazdagabb Mészáros Lőrincnél, az Amerikában oroszországi csempészésért letartóztatott magyar férfi édesanyja pedig a külügy háttércégénél dolgozott. Az is friss hír, hogy egy újabb fegyvergyár épül hazánkban – talán a fideszes „békemisszió” részeként.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Egy hozzászólás
Nocsak! Még a végén kiderül, hogy a Fidesz titokban megcsinálta azt az egészségügyi átalakítást, amiért anno az SZDSZ-nek buknia kellett!?
Nocsak! Még a végén kiderül, hogy a Fidesz titokban megcsinálta azt az egészségügyi átalakítást, amiért anno az SZDSZ-nek buknia kellett!?