7 van belőle Miskolcon
Költséghatékonyság miatt a hálózatokat választja a patikák jelentős része
Hány patikahálózat működik Magyarországon?
A gyógyszerellátásra vonatkozó szabályozásban nincs definiálva a hálózatos gyógyszertár fogalma sem az együttműködés típusa, sem pedig a gyógyszertárak száma alapján. Az együttműködés több különböző típusa található meg Magyarországon a közös tulajdonostól kezdve a franchise hálózatokon és marketingtársulásokon át egészen a beszerzési társulásokig. Ezek mindegyike értelmezhető hálózatos együttműködésnek.
A gyógyszertárak mekkora része csatlakozott már valamilyen hálózathoz?
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet legfrissebb, szeptember eleji adatai szerint 2304 közforgalmú gyógyszertár működik Magyarországon, ezeknek mintegy 80-90 százaléka köthető valamilyen hálózathoz. A legnagyobbak, hogy csak néhány példát említsek: az Alma, a Gyöngy, a Benu és a Szimpatika hálózatok. A két legnagyobb marketingtársulás több száz, a franchise és beszerzési társulások – amelyekből több is van – egyenként száz-kétszáz gyógyszertárral működnek. A gyógyszer-gazdaságossági törvényben előírtak szerint a gyógyszertárak nagyobb tulajdonrészének gyógyszerészi kézben kell lennie. Tehát a gyógyszertárak többségi tulajdona magyar gyógyszerészeké. Mellettük kisebbségi tulajdonosként jelen lehetnek Magyarországon bejegyzett cégek.
Mit jelent a patikák működésében, ha egy lánchoz csatlakoznak?
Megkönnyíti a gyógyszertárak finanszírozását, segíti a patikákat információhoz jutni, és gazdaságilag stabilizálja az önállóan esetleg működésképtelen gyógyszertárakat. A csatlakozás egyúttal hozzájárul a gyógyszerészek adminisztrációs terheinek csökkentéséhez, így több idejük jut arra, hogy foglalkozzanak a betegekkel. A hálózatok logisztikai, gazdasági segítséget nyújtanak a gyógyszerészeknek, de a szakmai kérdésekbe nem szólhatnak és nem is szólnak bele. A hálózatosodás leginkább a városi patikákra jellemző, de előfordul, hogy kis vidéki gyógyszertárak is tagjai hálózatoknak.
A költséghatékonyság a legfőbb vonzerő?
A hálózathoz csatlakozó gyógyszertárak száma nő, bár a tendencia egyre lassul. Úgy gondolom, a még nem csatlakozott patikák egy része a közeljövőben belép valamelyik rendszerbe. Az egy tulajdonos kezében lévő gyógyszertárak száma legfeljebb négy lehet a törvény alapján, tehát bővülésre ezen a területen nem számítunk. A franchise hálózatokhoz, valamint a marketing-, beszerzési és egyéb társulásokhoz való csatlakozásra viszont továbbra is van lehetőség. Véleményünk szerint a gyógyszertárak működési költségeinek emelkedésével egyre több gyógyszertár választja az együttműködés valamilyen formáját. Ha már egy gyógyszertár megtapasztalta a hálózatok által kínált előnyt, akkor a magasabb szintű együttműködést nyújtó hálózat irányába lép tovább.
Ha már az előnyöket említette, vannak hálózatonként releváns különbségek?
A marketingtársulásban a közös marketingtevékenység segíthet a forgalom növekedésében, míg a beszerzési társulások csökkenthetik a forgalmazott készítmények beszerzési árát. A franchise rendszer kínálhat közös marketingstratégiát, kidolgozott arculati elemeket, de hozzájárulhat a gyógyszertár-működtetés egyéb területeihez is, például üzletviteli tanácsadás formájában. Egyéb szolgáltatások is kedvezőbb áron érhetők el, például a könyvelés, a bankszámla-vezetés vagy az ügyvédi jogsegély. Minden hálózat más-más szinten járul hozzá a gyógyszertárak versenyképességéhez, és teszi fenntarthatóvá a működésüket.
Hogyan hat mindez a piaci versenyre? Nem csorbul a hálózatba tömörülés miatt?
A gyógyszertári marketing szigorúan szabályozott. A verseny inkább az egyéb termékek forgalmazása esetében jelenik meg. A különböző hálózatok által kifejtett közös marketingtevékenység pozitívan járulhat hozzá az adott hálózathoz tartozó gyógyszertárak versenyképességéhez. A gyógyszertáraknak emellett versenyezniük kell azokkal a kereskedelmi egységekkel, mint például a drogériák, bioboltok, hipermarketek, amelyek árusítanak bizonyos, gyógyszertárban is forgalmazható termékeket, például étrend-kiegészítőket, tápszereket. Ezekre az üzletekre jóval lazább marketingszabályok vonatkoznak, mint a patikákra, miközben a gyógyszertárakban sokkal szabályozottabb körülmények között és szakszerű tanácsadás mellett juthatunk hozzá ezekhez a készítményekhez.
A tegnapi meccset látva inkább egy gyógyászati segédeszköz gyártónak (mankógyár) kellene támogatni a csapatot! Nagyobb hasznát vennék…