„Darryl Cooper talán a legjobb és legőszintébb ‘ismeretterjesztő’ történész az Egyesült Államokban. Legújabb projektje a legbetiltottabb mind közül: megpróbálja megérteni a második világháborút” – ezzel a felütéssel osztotta meg Tucker Carlson podcastsorozatának legutóbbi epizódját, meglehetősen komoly felháborodást kiváltva.
Darryl Cooper a Martyr Made podcast házigazdája, a Carlson által használt kifejezés a popular historiant pedig azokra szokás használni, akik közérthető, a tág nyilvánosság számára befogadható módon beszélnek történelemről. Cooper esetében ez úgy nézett ki, hogy a beszélgetés egy pontján Hitlert mentegette, kifejtve, hogy valójában Winston Churchill volt a második világháború főgonosza. Annak ellenére, hogy nem ő ölte meg a legtöbb embert vagy követte el a legtöbb atrocitást, de Cooper szerint mégis ő a leginkább felelős azért, ahogy a háború alakult. Később hozzátette, hogy nem akarja azt állítani, hogy Hitler lett volna a hőse a háborúnak. De szerinte Hitler ott hibázott, hogy felkészületlenül lépett be a háborúba, és nem tudott mit kezdeni a több millió hadifogollyal és helyi politikai foglyokkal.
„Terv nélkül vágtak be, és csak berakták ezeket az embereket a táborokba. És emberek milliói meghaltak ott.” – mondta Cooper, mintha a nácik nem módszeresen gyilkolták volna meg zsidók millióit. Cooper ezután említ még leveleket, melyekből szerinte kiderül, hogy a táborparancsnokok nem tudták etetni a táborba zárt embereket, és egyikük elmondása szerint fel is vetette, hogy nem lenne-e humánusabb megölni gyorsan a táborba zárt embereket, mintha hagynák őket éhezni a télen.
Az adást a szélsőjobboldali összeesküvés-elméletek iránt rendkívül fogékonnyá vált Elon Musk azzal osztotta meg, hogy „nagyon érdekes, érdemes megnézni”, de azóta már elérhetetlenné vált a bejegyzése.
A Daily Beast gyűjtése szerint számos amerikai konzervatív felháborodva fogadta az elhangzottakat: az egyik legbefolyásosabb Trump-ellenes republikánus politikus, Liz Cheney arról posztolt, hogy ez szimpla náci propaganda, amit egyetlen tisztességes ember sem támogathat, míg a konzervatív elemző, Erick Erickson arról írt, hogy nem várta volna, hogy Carlson a nácimentegetők felülete lesz, de mégis ez történt. A konzervatív magazin, a Compact alapítója, Sohrab Ahmari, arról írt, hogy ez csak a régi Hitler-apologetika, aki hangsúlyozta, hogy ezek mögött az állítások mögött nincs semmiféle történészi munka, a „poptörténész” csak úgy kijelentette ezeket, ami szégyenteljes szerinte.
A beszélgetésnek volt magyar vonatkozása is: a magyar kormánnyal ismerten jó viszonyban lévő, Orbán Viktorral és Vlagyimir Putyinnal is alákérdezős interjút készítő Tucker Carlson ugyanis szóba hozta Orbánt is, hogy elmondja, a magyar miniszterelnök a legkevésbé szélsőséges vezető, akivel valaha találkozott. Majd Cooperrel megállapodtak abban, hogy Orbánban, Putyinban és Trumpban az a közös, hogy egyikük sem túlzottan ideologikus, hanem őszintén nacionalisták, akik a legjobbat akarják a hazájuknak, és akikre sem a megszállott vallásosság, sem a szélsőjobboldaliság nem igaz. Carlson úgy foglalta ezt össze a Hitlert mentegető vendégének, hogy ezek a vezetők a 80-as évek mérsékelt, konzervatív-liberális típusába tartoznak, nem olyanok, mint amilyennek ma beállítják őket.
MÉG SZERENCSE, HOGY NEM ISMERIK A MI FÉNYESTEKINTETŰ INDIAI LÓKUPECÜNK SZÁRMAZÁSÁT, MÉG REFLEXBŐL TRANSZPORTBA VÁGNÁK
HOGY NEM EGY TISZTAVÉRŰ ÁRJA ISTENKIRÁLY, MEG NEM IS ÁRPÁDDAL JÖTT BE VERECKÉNÉL, ABBAN BIZTOS VAGYOK
Jó társaságban (Hitler, Orbán, Putyin) gyorsan telik az idő.
Arról nem volt szó, hogy szegény németek nagyon nem akarták 1939-ben lerohanni Lengyelországot, de a gonosz USA addig provokálta őket, amíg nem volt más választásuk?