Egy német adat mutatja a legjobban, mi jön a magyar gazdaságban

Egy német adat mutatja a legjobban, mi jön a magyar gazdaságban, és ez most nem jó hír

A konjunktúrakutatás egyik fontos eszközét képezik a különböző üzleti bizalmi indexek, más néven gazdasági hangulatindexek, amelyek kérdőíves felméréseken, vállalatoktól és fogyasztóktól kapott válaszokon alapulnak. Magyarország esetében több ilyen mutatószámot is publikálnak rendszeresen, például az Európai Unió vagy az OECD magyar hangulatindexét, amelyek többé-kevésbé alkalmasak lehetnek a hazai GDP alakulásának rövid távú előrejelzésére. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy ezen a téren mégis a müncheni székhelyű Ifo intézet német bizalmi indexe a legpontosabb. Olyannyira, hogy az gyakorlatilag feleslegessé teszi a többi magyar mutató kiszámítását.

A második negyedéves magyar GDP adatra vonatkozó elemzői várakozások meglehetősen nagy szórást mutattak. A konszenzus 2023 azonos időszakához képest 2-2,5 százalékos, az idei első negyedévhez viszonyítva pedig közel 0,6 százalékos növekedést jósolt. A KSH által július végén közölt adatok ezzel ellentétben éves alapon csak 1,3 százalékos növekedést, míg az előző negyedévhez képest 0,2 százalékos csökkenést regisztráltak.

Annak magyarázata, hogy a magyar gazdaság növekedési kilátásait az elmúlt időszakban miért nehezebb megbecsülni a szokottnál, az ellentétes képet mutató makrogazdasági folyamatokban keresendő. Ezek tekintetében jelenleg alapvetően a reálkereset-emelkedése, a kiskereskedelmi adatok élénkülése és az építőipar kedvezőbb teljesítménye áll szemben a gyenge külső kereslettel, az alulteljesítő iparral és az alacsony beruházási kedvvel.

Jövőbelátás gazdasági hangulatindexekkel

A sok komponensből álló és számos tényezőt figyelembe vevő elemzői modellek mellett a gazdasági ciklusok előrejelzésének másik fontos eszközét az üzleti bizalmi indexek vagy gazdasági hangulatindexek képezik. Ezek kérdőíves felméréseken alapulnak, amelyek során a megkérdezett vállalatok vezetőinek gazdasági helyzetértékelését, üzleti várakozásait és a fogyasztók visszajelzéseket összesítik egy meghatározott módszertan alapján.

Az egyik legismertebb ilyen mutatószám az Európai Bizottság által havonta közzétett Economic Sentiment Indicator (ESI), amelyre a magyar sajtóban is gyakran hivatkoznak. Ez az index öt különböző vetületben (ipar, szolgáltatások, fogyasztás, építőipar, kiskereskedelem) vizsgálja az adott tagállam gazdaságának állapotát és növekedési kilátásait. Uniós szinten ez a folyamat több tízezer vállalkozás és fogyasztó adatainak, válaszainak folyamatos begyűjtését és feldolgozását jelenti. Magyarországon a felméréseket a GKI Gazdaságkutató Zrt. végzi.

Az EU harmonizált számítási módszere alapján az összesített ESI mutatószámot az öt vizsgált terület adatainak súlyozásával határozzák meg. A legnagyobb súlya az iparnak (0,4), a legkisebb a kiskereskedelemnek van (0,05). Ha az adott tagállam kiszámított ESI értéke 100 fölött van, akkor a gazdasági hangulat átlagon felüli, ha alatta, akkor átlagon aluli. Ebből a tényből és az index havi értékének változásaiból következtetéseket lehet levonni a gazdaság állapotára és a növekedési kilátásokra vonatkozóan.

Puha statisztikák

A gazdasági hangulatindexek az úgynevezett puha statisztikák kategóriájába sorolhatók, mivel nem tényszámokra épülnek, hanem kérdőívekre adott válaszokra. Pontosságukat, hasznosságukat a konjunktúra-előrejelzés szempontjából számos tanulmány vizsgálta. Az ESI-index esetében az általános vélemény az, hogy rövid távon, 3-6 hónap viszonylatában alkalmas a gazdasági folyamatok irányával, előjelével kapcsolatos prognózisok felállítására.

Magyarország vonatkozásában a tapasztalat azt mutatja, hogy a havonta közölt ESI-értékek nagyrészt kellő pontosságú becslést adnak a gazdaság állapotáról, sőt, statisztikai összefüggés is kimutatható az index alakulása és a GDP változása között. Az elmúlt évek adatainak elemzéséből kiderül, hogy az ESI-index 1 pontos emelkedése – más tényezőket figyelmen kívül hagyva – átlagosan 0,07 százalékpontos GDP növekedést vetít előre az előző negyedévhez képest.https://telex.hu/nevertek/2024/09/06/a-nemet-bizalmi-index-jovendoli-legpontosabban-a-magyar-gazdasagi-novekedest