Az egymilliárd euró összegű kínai devizahitel egy részét a gazdagok támogatására fordítjuk

A magyar állam az egymilliárd euró összegű kínai devizahitel egy részét elektromos gépjármű töltőállomások bővítésére fordíthatja. Az Index értesülése szerint, az áprilisban felvett összegből azokat a beruházásokat finanszírozhatják, amelyeket az elmaradt uniós helyreállítási alap miatt nem tudtak kifizetni.

A kormány április 19-én hívta le a teljes összeget, amelyet a Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától vettek fel hároméves futamidőre. A kamat, a törlesztés ütemezése és az egyéb részletek egyelőre nem ismertek.

Varga Mihály pénzügyminiszter augusztus végén egy interjúban kijelentette, hogy „a magyar kormánynak nincs takargatnivalója”, ezért kezdeményezték a kínai pénzintézeteknél, hogy a banktitok feloldásával járuljanak hozzá a nyilvánosságra hozható információk bővítéséhez. A pénzügyminiszter arról is beszélt, hogy az egymilliárd eurós kínai hitelt energiahatékonysági beruházásokra fogják felhasználni. Az EU-s helyreállítási pénzek hiányában a kormánynak más finanszírozási forrást kellett keresnie ahhoz, hogy két uniós pályázatot is tudjon finanszírozni.

A lap úgy tudja, hogy a közel 400 milliárd forintos kínai hitel egy részét elektromos gépjármű töltőállomások vidéki telepítésére költik a kormány. 

Példaként említettek egy 28 milliárd forintos, júliusi pályázatot, amelyet „Elektromos gépjármű töltőállomások telepítése” címmel tettek közzé. A kormány augusztustól szeretné megnyitni a pályázatot, amire azonban eddig nem került sor. Továbbá, a kínai hitelből egy 30 milliárd forintos keretösszegű céges elektromos járművásárlási pályázatot is terveznek finanszírozni.

A Belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint a zöld rendszámos gépjárművek száma Magyarországon átlépte a 100 ezer darabot.

A kormány már tavaly augusztus végén kitűzte az elektromos autótöltési és elektromos járművásárlási pályázatok célját. A magyar állam kormányhatározatban rögzítette, hogy a költségvetés terhére is finanszírozhatók a projektek, amennyiben az EU-s pénzek nem érkeznek meg. A portál szerint valószínű, hogy a kínai hitelből kívánják kifizetni azokat a beruházásokat, amelyeket az elmaradt uniós helyreállítási pénz terhére tervezett megvalósítani a kormány.

***