Meghalt Hegyi Árpád Jutocsa. Azon kevesek egyike, akik valóban, érdemben tettek Miskolc megújulásáért, azért, hogy a nyolcvanas évek lumpenvárosából polgárvárossá váljunk. Nem a sebeket nyaldosta, nem nosztalgiázott: álmodott egy merészet, és megvalósította. Pontosabban álmodtak Sziámival egy nagyot. Ahogy én hallottam: egy hossszúra nyúlt éjszaka hajnalán, fenn az Avason, egy borházban, azon versengtek: ki tud kitalálni nagyobb képtelenséget Miskolc jövőjéről. Ekkor született az abszurdnak tűnő vad ötlet: legyen Miskolc a nemzetközi operafesztivál városa. És az lett. Megalapították a Bartók + fesztivált. És minden megváltozott. Igen, minden. Nem, nemcsak a Színház falain belül. Nemcsak a művészeti életben, úgymond a kultúra területén. A lelkünk változott meg. Az örökös legyintgetők, a „minek? úgyse sikerül” hirdetői hirtelen megtorpantak. Nocsak, hát mégis? Vannak, lehetnek csodák? Milyen felfoghatatlan, boldogító zsongás vett körül bennünket azokban a napokban. Mennyire nem akarózott haza menni. Mennyi megbeszélnivalónk támadt hirtelen. Milyen jó volt összetalálkozni, egy asztalhoz ülni rég látott ismerősökkel. És megismerni új embereket. Katarzisok. Operák hangjaitól megrendülés, együttérzés, megtisztulás, felemelkedés. És onnantól már minden egészen más. A saját életedről is elhiszed, hogy az is megváltozhat. szebb és jobb lehet. Elhiszed, és erőt is kapsz a változtatáshoz. Jó volt megélni személyesen, barátainkkal közösen, és tágabban, a városunkban élőkkel együtt. Jutocsa, Sziámi, Kesselyák Gergely, Marton Éva – már-már szent nevekké váltak nekünk. Többször beszélgettünk akkoriban Jutocsával. Hol abszintet szürcsölve, hol kávézgatva. Hol a színház anyagi gondjainak megoldására szőttünk konkrét terveket: miskolci vállalkozók bevonása, meg ilyenek. Hol meg a mi immár operafesztiválos Városunk Egyetemére álmodtunk színházművészeti szakot. A szociológia tanszék vezetőjeként meghívtam tanítani hozzánk, a média szakirányos szociológus hallgatóknak tanította a „Színház és kommunikáció” című tárgyat. Meghívták Amerikába rendezni. Elvállalta, és közben megszerezte a DLA tudományos fokozatot. Ez kellett a szakalapításhoz.
Nagyon komolyan vette a miskolciságát, a Városunkhoz kötődését. Saját házat vettek, felesége a környéken vágott bele saját karrierje építésébe. Közben lejárt a színházigazgatói megbízatása. Pályázott, és teljesen természetesnek gondolta, ahogy mi is, hogy ő és csak ő lehet továbbra is az igazgató, hogy folytassa, amit elkezdett, ami annyira jó, annyira nagyszerű. Ami igazi VÁROSépítés, ami a VÁROS Polgárai lelkének építése.
És jött a hihetetlennek tűnő hír. Nem ő lett a színházigazgató.
Káromló szavak kellenének ide. Hát miért van az, hogy legjobbjait elűzi, elengedi ez a város, Miért van az, hogy bármit megbocsátanak, csak azt nem, ha jót teszel, Miért bűn itt az igazi alkotás, az igazi megújulás?
Keserűek most a szavaim. Keserűség van a szívemben Hegyi Árpád Jutocsa miatt. És nemcsak a halála miatt. Hanem azért, mert nem tudtuk itt tartani, megtartani, megbecsülni. Nem tudtuk elérni, hogy a mi örömünkre és hasznunkra itt gyümölcsöztesse talentumait. És keserű a szívem mindazok miatt, akik valóban tettek a Mi Városunkért, és még sokkal többet akartak tenni, de nem volt rá igény. Elűzték, elengedték őket.
Sokan gyászolják most Hegyi Árpád Jutocsát. Szép szavakat írnak, mondanak róla. Könnyeket hullajtanak érte. Magunkért kellene. Akik nem becsültük, nem becsüljük meg azokat, akik érdemesek rá. Mennyire kellenének most az operafesztivál magasba repítő, megtisztulást hozó hangjai! Hogy elhitessék újra velünk: mégis lehet! Igen, Hegyi Árpád Jutocsa az élete során megmutatta, hogy lehet csodát tenni, itt, a Mi Városunkban, Miskolcon is. Most már rajtunk a sor. Szerintem most fentről arra biztat, arra instruál, hogy rendezzük végre mi magunk a saját drámánkat, a saját operánkat! Ne csak mások által madzagon rángatott bábuk legyünk. És rendezzük végre közös dolgainkat, a városunkét, a mi közös, és egyéni életünket. Addig, amíg lehet.
és a gyermekáldás?
Minden tiszteletem, de;
„….azért, hogy a nyolcvanas évek lumpenvárosából polgárvárossá váljunk. „<— IMF hitelből
(Magyarország hitelfelvételei az IMF-nél
A hitel típusa A hitelfelvétel időpontja Összeg (ezer SDR)
Készenléti hitel 2008 10 537 500
Készenléti hitel 1996 264 180
Készenléti hitel 1993 340 000
Kiterjesztett hitelkeret 1991 1 114 000
Készenléti hitel 1990 159 210
Készenléti hitel 1988 265 350
Készenléti hitel 1984 425 000 "
Forrás: IMF
Magyarország utolsó IMF hitel felvevője : Orbán Viktor
Ökörség.
Neki hagytátok az egésznek a törlesztését.
Minek hazudsz? Hol az aláírása az IMF-EU keretszerződésen. Az elcsapott volt tanárát miniszterét meg nagy ívben….. ahogy Téged is…berakatod méh száz ezerszer.
Miniszteretekkel van vitád cseléd:
2011 „Fellegi: IMF hitelből vettük meg a Mol-részt”
Pereljétek be Pumukli..:):):)
Csodálatos írás, pontos helyzetelemzés és értékelés. Jutocsa és a hasonló nagyformátumú emberek sorsa azt bizonyítja, hogy nem bennünk van a hiba. A város felemelkedéséhez háttérbe kell szorítani a Miskolcot tudatosan posványba szorító erőket. Különben már egy új Jézus Krisztus sem hozza el a föltámadást!
Veres pont az ellentettjét vitte véghez, felszámokta a polgárságot, és lumpenvárossá degradálta Miskolcot. Operafeszutivál helyett csőcseléknek való tam-tam gépzene. Az őgyelgők közt elvétve sem lehetett polgárnak látszó lényeket felfedezni. Ez a búcsúpiknik tökéletes kórképet adott a városról.
Majd te meg bajusz a két megafonképzős barom plusz DJ Toca visszahozza a városba a polgárságot, meg a kultúrát Bandi…
Miskolc. Hogy egy lumpenprolivárosból prolivárossá váltunk. A koszos cigók csak a cseresznye a tortahabon.
Ja, ja
Bezzeg előtte ????
A Gyurcsány, a Szili, a Lamperth, a Toller városa elől akartátok elhozni a kulturális főváros címet
Orvosnál voltatok akkoriban?
Aztán 2019-ben visszahoztátok ezeket az elvtársakat. Menjetek már magatoknak!
Közben ez ipari munkásságot 10 ezerszám vigyorogva az utcára tettétek. Élősködők.
Majd ti visszaveszitek őket október elsején…Mi a probléma szekus?
Öngyilkos lett?