Éjszaka megjelent az nemzetgazdasági minisztérium rendelettervezete, amely a minimálbér és a bérminimum meghatározásának folyamatával, alapelveivel kapcsolatos dolgokat tisztáz – írja a Hvg.hu.
A tervezetben a minimálbér és a bérminimum összegének meghatározásával kapcsolatos passzus is szerepel. Eszerint „a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka”.
Ez azt jelenti, hogy törekedni kell arra, hogy a minimálbér és a bérminimum elérje az előző év adatai alapján a bruttó átlagkereset legalább felét.
A KSH utoljára a 2024. júliusi átlagbért publikálta. Az akkori rendszeres, bónusz és egyéb juttatások nélküli bruttó átlagbér 602 200 forint volt Magyarországon. Ennek a fele, 301 100 forint lehetne a számítás alapján a minimálbér alsó szintje, ami a jelenlegi állapothoz képest 12,85 százalékos emelést jelentene. A szám, mint azt a Hvg.hu cikkírója megjegyzi, nincs messze az NGM által korábban kalkulált 12 százalékos emeléstől.
pár évig még elmegy aztán több lesz a fülöp, persze no migráns birkák
Közgazdasági alap tétel:
a termelés emelése nélküli béremelés előbb utóbb inflációhoz vezet.
A termelékenység, versenyképesség növekedésének hiánya meg különösen.
Na most ezek növekedésére semmi esély jelenleg.
Hogy a miniszterelnök össze-vissza hablagyol erről, attól csak tovább romlik a helyzet.