Hogy az Unión belül a demokrácia törékeny, az immár nem csupán elvi aggály, hanem kézzelfogható valóság, hiszen jól dokumentált, miként csúszik vissza a demokrácia az orbáni Magyarországon. Hasonló irányzatok jelentkeznek a szlovákoknál, olaszoknál, bolgároknál és görögöknél is.
Támadás alatt áll a bíróságok függetlensége, fokozódó nyomás nehezedik a civil szervezetekre, eltűnőben van a média sokszínűsége. Mindez egy nagyobb baj tünetegyüttese. Csakhogy az ellenszerek hatásossága kérdéses, és már repedezik a szélsőjobb köré vont karantén is. Az idei európai választások tovább bonyolították a helyzetet.
A frissen alakult Patrióták, illetve Szuverén Nemzetek Európája a margóra került, viszont jelentős befolyáshoz jutott a Konzervatívok és Reformerek frakciója, noha a két vezető pártnak, élén Melonival és Kaczynskival, odahaza nagy szerepe volt a demokrácia lebontásában.
A 241-es paragrafus lehetővé teszi az EP, a Tanács és a Bizottság számára, hogy megkérdőjelezze egy párt bejegyzését, következésképpen a finanszírozását, ha felmerül, hogy „kifejezetten és súlyosan” megszegi a közösségi alapértékeket. A vonatkozó szabályozás betartására az Európai Politikai Pártok és Alapítványok Hatósága (APPF) ügyel.
A strasbourgi frakciók ugyanis jelentős támogatást kapnak az uniós költségvetésből, jövőre pl. 46 milliárd lesz az összeg, tehát nem kicsi a tét. A Fidesz esetében ez úgy vetődik fel, hogy Magyarország ellen már 6 éve folyik eljárás a 7-es paragrafus alapján. Ám miként kaphat pénzt egy párt az Uniótól, amikor megsérti a normákat, miként szólhat bele az intézmények működésébe?
A mechanizmust úgy lehet beindítani, hogy legalább az EP-törvényhozók negyedének kérnie kell, de további feltétel, hogy legalább három pártcsaládot kell képviselniük. A döntést a Tanács által felkért szakértői testület véleménye alapján az APPF mondja ki.
A neves holland jogtudós, John Morijn és társa, Henrik Enderlein már 5 éve cikkben fejtette ki, hogy ezzel az eszközzel fel lehet tartóztatni a populista hullámot. Majd egy civil szervezet, amelynek alapítója, a szintén neves jogász, Alberto Alemanno volt, kezdeményezte az eljárást a Néppárt, illetve a Konzervatívok és Reformerek ellen, mivel megtűrték soraikban a Fideszt, valamint a PiS-t. Az ügy azonban eljárási okok miatt elakadt.
Az elv bevetése azon a tételen nyugszik, hogy a demokráciának időnként antidemokratikus eszközökkel kell élniük, ha nem akarják, hogy belülről ássák alá. Ám ez felveti, hogy ezzel a módszerrel a jogállam ellenségei is élhetnek, ha hatalomra kerülnek, pl. betilthatnak egy pártot. Másfelől pedig lovat adhat a populisták alá, hogy lám: az elit semmibe veszi a nép akaratát.
A dilemma feloldását az adhatja meg, hogy ha az elvek veszélybe kerülnek, a tétlenség nagyobb kockázattal járhat, mint lépni, még ha a lépés nem is teljesen ellentmondásmentes.
Az EU válaszúthoz érkezett, mert az alapjait kezdik ki az antidemokratikus erők. A 241-es szabály nem univerzális gyógyszer, de segíthet fenntartani az alapértékeket. Csupán az a kérdés, megvan-e a kollektív akarat az alkalmazásához. A válaszon az európai demokrácia jövője múlhat – mutat rá az EOobserver elemzése.
_
Magyar „Pitykótok” meg a saját zsebébe kotorászott valamit. 😀
Neki legalább van ott mit kotorászni, ha te kotorásznál a saját gatyátban, te csak a hűlt helyét találnád a férfiasságnak…
Akár csaucseszku.A pillanat,amikor osszeszarja magát az ember. Itt már senki sem védi.