A lap összesítése szerint, a rangsort idén a budapesti Eötvös József Gimnázium vezeti, dobogós az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziuma és a tavalyi győztes, a Fazekas Mihály Gimnázium. Az élbolyban csak apró változások vannak, de a százas listára összesen 14 új intézmény került fel.
Az ország legjobb gimnáziumait listázó HVG-rangsor éllovasai évről évre ugyanabból az intézményi körből kerülnek ki, közöttük esetenként legfeljebb némi átrendeződést tapasztalunk. Ezúttal a tavalyi második helyezett, a Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium végzett az élen, míg az előző első helyezett, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium most a harmadik helyet szerezte meg.
Az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tavaly az ötödik, most a második helyen végzett. Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium ezúttal éppen csak, de lecsúszott a dobogóról.
Meg kell azonban jegyezni, hogy nincs igazán érdemi különbség ezen iskolák között (és ide vehetjük még a listán őket követő további 3-4 intézményt is), apró eltérések határozzák meg esetükben a konkrét helyezéseket, a diákok ugyanis kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtanak: mind az érettségi alrangsorokban, mind a kompetenciamérési eredményekben nagyon jól teljesítenek. A nyelvi érettségiben sem rosszak ezek a gimnáziumok, de ez az a terület, ahol értelemszerűen a két tanítási nyelvű iskolák azért némi előnyben vannak.
A legjobb középiskolák listájának első tíz helyezettje közé csak egyetlenegy vidéki gimnázium került be, a veszprémi Lovassy László Gimnázium, amely tavaly is, előtte is, most is épp a tizedik a rangsorban.
– Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium
– ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (Budapest)
– Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
– ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium (Budapest)
– ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (Budapest)
– VII. Kerületi Madách Imre Gimnázium (Budapest)
– Deák Téri Evangélikus Gimnázium (Budapest)
– Veres Pálné Gimnázium (Budapest)
– Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium (Budapest)
– Lovassy László Gimnázium (Veszprém)
Az első húsz helyezett között mindössze hat vidéki iskola szerepel. A veszprémi Lovassy László Gimnázium mellett Győrből két iskola, a Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, illetve a Révai Miklós Gimnázium és Kollégium is szerepel a listán. Szombathelyen az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, valamint Miskolcon a Herman Ottó Gimnázium és a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája is helyezést szerzett.
Ja kérem, ha a Földest nem Pató Pali igazgatta volna, most akár két gimink is ott lehetne…
A közpénzzel kitömött tősgyökereskeltetö jezsu miért nincs ott?